Ból w pachwinie - przyczyny, które mogą go powodować

Ból w pachwinie może powstawać na bazie mięśni, ścięgien, naczyń krwionośnych lub nerwów. Oto podstawowe przyczyny, które go wyzwalają.
Ból w pachwinie - przyczyny, które mogą go powodować
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Ból w pachwinie jest częstą przyczyną dyskomfortu u mężczyzn. Podobnie niektóre kobiety mogą również odczuwać dyskomfort w tym obszarze, związany z ciążą lub w wyniku stanów zapalnych. Ból w pachwinie często jest wynikiem problemów z mięśniami, ścięgnami, naczyniami lub nerwami. Ponadto niektóre choroby narządów wewnętrznych mogą również powodować ból w tym obszarze.

Ból w pachwinie – częste przyczyny

Okolica pachwiny to obszar położony w najwyższej części uda, tuż na styku z okolicą łonową i brzuchem. Przez ten obszar przebiegają więzadła, mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne, prowadzące do moszny u mężczyzn i warg sromowych większych pochwy u kobiet.

Ból w pachwinie może pojawić się nagle, po kontuzji lub może pojawiać się stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy. Może również objawiać się szwem, pieczeniem lub uporczywym dyskomfortem. Charakterystyka bólu pokieruje klinicystą w diagnozie.

1. Przepuklina pachwinowa

Przepukliny pachwinowe powstają, gdy niewielka część jelita wystaje przez osłabienie ściany jamy brzusznej. Często przepuklina podąża drogą kanału pachwinowego i jest wyczuwalna przez jądra. W zaawansowanych przypadkach przepuklina całkowicie wychodzi i wypiera mosznę.

Ten stan jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pachwiny u mężczyzn. Badania wykazują, że ból jest jednostronny, ostry, piekący i rozciąga się na udo, dolną część pleców i mosznę. Dyskomfort zwykle pogarsza kaszel, pochylanie się do przodu, podnoszenie ciężarów lub wykonywanie ćwiczeń. Inne typowe objawy to:

  • Dyskomfort podczas chodzenia
  • Wystający guzek w pachwinie
  • Uczucie pełności i ciężkości w okolicy

Głównym powikłaniem jest zwykle uduszenie przepukliny. Niektóre znaki ostrzegawcze obejmują gorączkę, zmiany koloru w okolicy i zwiększoną intensywność bólu. Naprawa ubytku przepuklinowego przeprowadzana jest chirurgicznie.

Podbrzusze
Ból przepukliny może utrzymywać się miesiącami, aż w końcu uwidoczni się wybrzuszenie.

2. Napięcie mięśni

Napięcie mięśni i ścięgien jest główną przyczyną bólu w pachwinie. Jest to powszechne u osób, które uprawiają sporty o dużym wpływie na kończyny dolne, takie jak hokej, piłka nożna i koszykówka. Ten dyskomfort jest zwykle ostry i pogarsza się wraz z ruchem.

W większości przypadków szczep objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem pachwiny. Ponadto po bezpośrednim uderzeniu w okolicy może być widoczny krwiak. Na szczęście ten rodzaj kontuzji ma wysoki wskaźnik powrotu do zdrowia.

Leczenie polega na odpoczynku i nakładaniu na okolicę zimnych okładów. Podobnie, specjalista może przepisać leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby zmniejszyć dyskomfort. W przypadku ciężkich urazów konieczne mogą być sesje fizjoterapeutyczne.

3. Zapalenie jąder i najądrzy

Zapalenie jąder to proces zapalny jednego lub obu jąder. Zwykle jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub pojawia się po zachorowaniu na świnkę. Czasami wiąże się to z zapaleniem najądrza lub zapaleniem najądrza, czyli obszaru jądra, w którym przechowywane są plemniki.

Obu patologiom towarzyszy ból i obrzęk pachwiny i jądra. Pojawiają się z gorączką, dreszczami, złym samopoczuciem, nudnościami i wymiotami. Ponadto mogą być również widoczne powiększone węzły chłonne w okolicy.

4. Procesy zakaźne

Infekcjom bakteryjnym na poziomie narządów płciowych często towarzyszy ból w pachwinie z powodu obrzęku węzłów chłonnych. Tak jest w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową (STD), takich jak kiła i ziarniniak weneryczny.

Badania potwierdzają, że ziarniniak limfatyczny wywołany przez chlamydię zwykle powoduje bolesną limfadenopatię pachwinową w drugim stadium choroby. Infekcje te wymagają leczenia antybiotykami i ciągłego monitorowania przez pracownika służby zdrowia.

5. Ciąża

Ból w pachwinie jest powszechny w czasie ciąży. Zwykle nasila się na początku iw ostatnim trymestrze ciąży. To za sprawą rozluźnienia stawów biodrowych i zmian hormonalnych w organizmie kobiety w ciąży, które przygotowują ją do porodu.

W większości przypadków dyskomfort w pachwinie pogarsza wysiłek fizyczny, wchodzenie po schodach, leżenie na plecach i szerokie rozchylanie nóg. Specjaliści zalecają ćwiczenia rozciągające oraz stosowanie specjalnej bielizny w celu zmniejszenia napięcia w okolicy.

6. Torbiel jajnika

Torbiele jajników to małe wypełnione płynem guzki, które tworzą się wewnątrz lub na powierzchni jajnika. Małe zwykle pozostają niezauważone i nie powodują objawów. Jednak większym zmianom towarzyszą następujące problemy:

  • Tępy ból w podbrzuszu
  • Dyskomfort w pachwinie i dnie miednicy
  • Uczucie ciężkości brzucha
  • Gorączka i wymioty w ciężkich przypadkach
  • Obrzęk brzucha

Diagnoza opiera się na badaniach klinicznych i obrazowych. Leczenie zależy od wielkości torbieli i jej ewolucji, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest regularne monitorowanie. Podobnie lekarz może wskazać doustne środki antykoncepcyjne i operację w przypadku dużych torbieli lub torbieli, które mogą być złośliwe.

7. Uraz nerwu kulszowego

Ból spowodowany uszkodzeniem nerwu kulszowego nazywa się rwą kulszową. Najczęstsze przyczyny to przepuklina krążków międzykręgowych i ucisk kręgosłupa. Powodują one dyskomfort na drodze nerwu kulszowego, który biegnie przez plecy do nóg, przez miednicę, pachwiny i pośladki.

Ból może wahać się od pieczenia lub kłucia do wstrząsu elektrycznego. Zwykle dotyczy tylko jednej strony ciała i nasila się przy długotrwałym siedzeniu, kaszlu lub kichaniu.

8. Kamienie nerkowe

Ból związany z kamieniami nerkowymi jest znany jako kolka nerkowa. Występuje, gdy kamienie schodzą wzdłuż moczowodu do pęcherza i cewki moczowej. Podczas oddawania moczu występuje silny ból, ciemny i mętny mocz, zwiększona częstotliwość oddawania moczu i dyskomfort.

Badania sugerują, że typowy ból kolki nerkowej występuje w okolicy lędźwiowej i rozprzestrzenia się w postaci fali na podbrzusze, pachwiny, uda i narządy płciowe. Leczenie opiera się na lekach przeciwbólowych, przeciwskurczowych, niszczeniu kamieni za pomocą litotrypsji i ekstrakcji chirurgicznej.

Kamienie w nerkach.
Małe kamienie można wydalić z moczem, ale gdy przekroczą określoną średnicę, można je usunąć tylko falami uderzeniowymi lub ekstrakcją chirurgiczną.

9. Skręt jądra

Skręt jądra jest bolesnym zaburzeniem spowodowanym rotacją jądra wokół własnej osi z utrudnieniem przepływu krwi odżywiającej mosznę. Ten stan jest powszechny u młodych mężczyzn i powoduje silny ból jądra i pachwiny.

Inne objawy obejmują:

  • Nudności i wymioty
  • Obrzęk moszny
  • Dyskomfort w podbrzuszu
  • Zmiana koloru skóry jądra
  • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Ból często budzi się nagle w nocy lub rano. Rozpoznanie opiera się na objawach i ocenie w badaniach obrazowych. Z drugiej strony, aby skorygować skręcenie, konieczne jest podejście chirurgiczne. Po 6 godzinach od zachorowania wzrasta możliwość konieczności usunięcia jądra.

Objaw, którego nie należy lekceważyć

Podsumowując, ból w pachwinie może być spowodowany różnymi schorzeniami. Najczęstsze przyczyny u mężczyzn to nadwyrężenie mięśni, przepukliny, zapalenie jąder i skręt jąder. Z kolei u kobiet objaw ten może pojawić się w czasie ciąży lub z powodu obecności torbieli jajników i chorób przenoszonych drogą płciową.

Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli dyskomfort w pachwinie nie zniknie po kilku dniach lub jeśli się nasili. Ponadto obecność gorączki, wymiotów, zmiany koloru, pocenie się i utrata przytomności wskazują na większe nasilenie.

To może Cię zainteresować ...
Wypryski w pachwinie – jak się ich pozbyć?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wypryski w pachwinie – jak się ich pozbyć?

Wypryski w pachwinie mogą być reakcją na różne choroby skóry. Jak je rozpoznać? Co zrobić, aby je wyleczyć? Dziś damy Ci odpowiedzi na te pytania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vacca, Jr. V. Hernia inguinal. La lucha contra la profusión. Nursing (Ed española). 2018;35(2):26-33.
  • Esquena S, Millán Rodríguez F, Sánchez-Martín F, Rousaud Barón F, et al. Cólico renal: Revisión de la literatura y evidencia científica. Actas Urol Esp. 2006;  30( 3 ): 268-280.
  • López-Vicente J, Rodríguez-Alcalde D, Hernández-Villalba L, Moreno-Sánchez D, et al . Proctitis como forma de presentación del linfogranuloma venéreo, una entidad emergente en los países desarrollados. Rev. esp. enferm. dig. 2014 ;  106( 1 ): 59-62.
  • Gallo-Padilla D, Gallo-Padilla C, Gallo-Vallejo FJ, Gallo-Vallejo JL. Lumbalgia durante el embarazo. Abordaje multidisciplinar. Semergen. 2016 Sep;42(6):e59-64.
  • Sánchez Barriopedro L. Quiste ovárico folicular como diagnóstico de pubertad precoz periférica. Aten Primaria. 2022 Feb 1;54(4):102276.
  • Sharp VJ, Kieran K, Arlen AM. Testicular torsion: diagnosis, evaluation, and management. Am Fam Physician. 2013 Dec 15;88(12):835-40.
  • Lynch S. Acute epididymitis. JAAPA. 2018 Mar;31(3):50-51.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.