Ból w pachwinie - przyczyny, które mogą go powodować

Ból w pachwinie może powstawać na bazie mięśni, ścięgien, naczyń krwionośnych lub nerwów. Oto podstawowe przyczyny, które go wyzwalają.
Ból w pachwinie - przyczyny, które mogą go powodować
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból w pachwinie jest częstą przyczyną dyskomfortu u mężczyzn. Podobnie niektóre kobiety mogą również odczuwać dyskomfort w tym obszarze, związany z ciążą lub w wyniku stanów zapalnych. Ból w pachwinie często jest wynikiem problemów z mięśniami, ścięgnami, naczyniami lub nerwami. Ponadto niektóre choroby narządów wewnętrznych mogą również powodować ból w tym obszarze.

Ból w pachwinie – częste przyczyny

Okolica pachwiny to obszar położony w najwyższej części uda, tuż na styku z okolicą łonową i brzuchem. Przez ten obszar przebiegają więzadła, mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne, prowadzące do moszny u mężczyzn i warg sromowych większych pochwy u kobiet.

Ból w pachwinie może pojawić się nagle, po kontuzji lub może pojawiać się stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy. Może również objawiać się szwem, pieczeniem lub uporczywym dyskomfortem. Charakterystyka bólu pokieruje klinicystą w diagnozie.

1. Przepuklina pachwinowa

Przepukliny pachwinowe powstają, gdy niewielka część jelita wystaje przez osłabienie ściany jamy brzusznej. Często przepuklina podąża drogą kanału pachwinowego i jest wyczuwalna przez jądra. W zaawansowanych przypadkach przepuklina całkowicie wychodzi i wypiera mosznę.

Ten stan jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pachwiny u mężczyzn. Badania wykazują, że ból jest jednostronny, ostry, piekący i rozciąga się na udo, dolną część pleców i mosznę. Dyskomfort zwykle pogarsza kaszel, pochylanie się do przodu, podnoszenie ciężarów lub wykonywanie ćwiczeń. Inne typowe objawy to:

 • Dyskomfort podczas chodzenia
 • Wystający guzek w pachwinie
 • Uczucie pełności i ciężkości w okolicy

Głównym powikłaniem jest zwykle uduszenie przepukliny. Niektóre znaki ostrzegawcze obejmują gorączkę, zmiany koloru w okolicy i zwiększoną intensywność bólu. Naprawa ubytku przepuklinowego przeprowadzana jest chirurgicznie.

Podbrzusze
Ból przepukliny może utrzymywać się miesiącami, aż w końcu uwidoczni się wybrzuszenie.

2. Napięcie mięśni

Napięcie mięśni i ścięgien jest główną przyczyną bólu w pachwinie. Jest to powszechne u osób, które uprawiają sporty o dużym wpływie na kończyny dolne, takie jak hokej, piłka nożna i koszykówka. Ten dyskomfort jest zwykle ostry i pogarsza się wraz z ruchem.

W większości przypadków szczep objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem pachwiny. Ponadto po bezpośrednim uderzeniu w okolicy może być widoczny krwiak. Na szczęście ten rodzaj kontuzji ma wysoki wskaźnik powrotu do zdrowia.

Leczenie polega na odpoczynku i nakładaniu na okolicę zimnych okładów. Podobnie, specjalista może przepisać leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby zmniejszyć dyskomfort. W przypadku ciężkich urazów konieczne mogą być sesje fizjoterapeutyczne.

3. Zapalenie jąder i najądrzy

Zapalenie jąder to proces zapalny jednego lub obu jąder. Zwykle jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub pojawia się po zachorowaniu na świnkę. Czasami wiąże się to z zapaleniem najądrza lub zapaleniem najądrza, czyli obszaru jądra, w którym przechowywane są plemniki.

Obu patologiom towarzyszy ból i obrzęk pachwiny i jądra. Pojawiają się z gorączką, dreszczami, złym samopoczuciem, nudnościami i wymiotami. Ponadto mogą być również widoczne powiększone węzły chłonne w okolicy.

4. Procesy zakaźne

Infekcjom bakteryjnym na poziomie narządów płciowych często towarzyszy ból w pachwinie z powodu obrzęku węzłów chłonnych. Tak jest w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową (STD), takich jak kiła i ziarniniak weneryczny.

Badania potwierdzają, że ziarniniak limfatyczny wywołany przez chlamydię zwykle powoduje bolesną limfadenopatię pachwinową w drugim stadium choroby. Infekcje te wymagają leczenia antybiotykami i ciągłego monitorowania przez pracownika służby zdrowia.

5. Ciąża

Ból w pachwinie jest powszechny w czasie ciąży. Zwykle nasila się na początku iw ostatnim trymestrze ciąży. To za sprawą rozluźnienia stawów biodrowych i zmian hormonalnych w organizmie kobiety w ciąży, które przygotowują ją do porodu.

W większości przypadków dyskomfort w pachwinie pogarsza wysiłek fizyczny, wchodzenie po schodach, leżenie na plecach i szerokie rozchylanie nóg. Specjaliści zalecają ćwiczenia rozciągające oraz stosowanie specjalnej bielizny w celu zmniejszenia napięcia w okolicy.

6. Torbiel jajnika

Torbiele jajników to małe wypełnione płynem guzki, które tworzą się wewnątrz lub na powierzchni jajnika. Małe zwykle pozostają niezauważone i nie powodują objawów. Jednak większym zmianom towarzyszą następujące problemy:

 • Tępy ból w podbrzuszu
 • Dyskomfort w pachwinie i dnie miednicy
 • Uczucie ciężkości brzucha
 • Gorączka i wymioty w ciężkich przypadkach
 • Obrzęk brzucha

Diagnoza opiera się na badaniach klinicznych i obrazowych. Leczenie zależy od wielkości torbieli i jej ewolucji, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest regularne monitorowanie. Podobnie lekarz może wskazać doustne środki antykoncepcyjne i operację w przypadku dużych torbieli lub torbieli, które mogą być złośliwe.

7. Uraz nerwu kulszowego

Ból spowodowany uszkodzeniem nerwu kulszowego nazywa się rwą kulszową. Najczęstsze przyczyny to przepuklina krążków międzykręgowych i ucisk kręgosłupa. Powodują one dyskomfort na drodze nerwu kulszowego, który biegnie przez plecy do nóg, przez miednicę, pachwiny i pośladki.

Ból może wahać się od pieczenia lub kłucia do wstrząsu elektrycznego. Zwykle dotyczy tylko jednej strony ciała i nasila się przy długotrwałym siedzeniu, kaszlu lub kichaniu.

8. Kamienie nerkowe

Ból związany z kamieniami nerkowymi jest znany jako kolka nerkowa. Występuje, gdy kamienie schodzą wzdłuż moczowodu do pęcherza i cewki moczowej. Podczas oddawania moczu występuje silny ból, ciemny i mętny mocz, zwiększona częstotliwość oddawania moczu i dyskomfort.

Badania sugerują, że typowy ból kolki nerkowej występuje w okolicy lędźwiowej i rozprzestrzenia się w postaci fali na podbrzusze, pachwiny, uda i narządy płciowe. Leczenie opiera się na lekach przeciwbólowych, przeciwskurczowych, niszczeniu kamieni za pomocą litotrypsji i ekstrakcji chirurgicznej.

Kamienie w nerkach.
Małe kamienie można wydalić z moczem, ale gdy przekroczą określoną średnicę, można je usunąć tylko falami uderzeniowymi lub ekstrakcją chirurgiczną.

9. Skręt jądra

Skręt jądra jest bolesnym zaburzeniem spowodowanym rotacją jądra wokół własnej osi z utrudnieniem przepływu krwi odżywiającej mosznę. Ten stan jest powszechny u młodych mężczyzn i powoduje silny ból jądra i pachwiny.

Inne objawy obejmują:

 • Nudności i wymioty
 • Obrzęk moszny
 • Dyskomfort w podbrzuszu
 • Zmiana koloru skóry jądra
 • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Ból często budzi się nagle w nocy lub rano. Rozpoznanie opiera się na objawach i ocenie w badaniach obrazowych. Z drugiej strony, aby skorygować skręcenie, konieczne jest podejście chirurgiczne. Po 6 godzinach od zachorowania wzrasta możliwość konieczności usunięcia jądra.

Objaw, którego nie należy lekceważyć

Podsumowując, ból w pachwinie może być spowodowany różnymi schorzeniami. Najczęstsze przyczyny u mężczyzn to nadwyrężenie mięśni, przepukliny, zapalenie jąder i skręt jąder. Z kolei u kobiet objaw ten może pojawić się w czasie ciąży lub z powodu obecności torbieli jajników i chorób przenoszonych drogą płciową.

Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli dyskomfort w pachwinie nie zniknie po kilku dniach lub jeśli się nasili. Ponadto obecność gorączki, wymiotów, zmiany koloru, pocenie się i utrata przytomności wskazują na większe nasilenie.

To może Cię zainteresować ...
Wypryski w pachwinie – jak się ich pozbyć?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wypryski w pachwinie – jak się ich pozbyć?

Wypryski w pachwinie mogą być reakcją na różne choroby skóry. Jak je rozpoznać? Co zrobić, aby je wyleczyć? Dziś damy Ci odpowiedzi na te pytania. • Vacca, Jr. V. Hernia inguinal. La lucha contra la profusión. Nursing (Ed española). 2018;35(2):26-33.
 • Esquena S, Millán Rodríguez F, Sánchez-Martín F, Rousaud Barón F, et al. Cólico renal: Revisión de la literatura y evidencia científica. Actas Urol Esp. 2006;  30( 3 ): 268-280.
 • López-Vicente J, Rodríguez-Alcalde D, Hernández-Villalba L, Moreno-Sánchez D, et al . Proctitis como forma de presentación del linfogranuloma venéreo, una entidad emergente en los países desarrollados. Rev. esp. enferm. dig. 2014 ;  106( 1 ): 59-62.
 • Gallo-Padilla D, Gallo-Padilla C, Gallo-Vallejo FJ, Gallo-Vallejo JL. Lumbalgia durante el embarazo. Abordaje multidisciplinar. Semergen. 2016 Sep;42(6):e59-64.
 • Sánchez Barriopedro L. Quiste ovárico folicular como diagnóstico de pubertad precoz periférica. Aten Primaria. 2022 Feb 1;54(4):102276.
 • Sharp VJ, Kieran K, Arlen AM. Testicular torsion: diagnosis, evaluation, and management. Am Fam Physician. 2013 Dec 15;88(12):835-40.
 • Lynch S. Acute epididymitis. JAAPA. 2018 Mar;31(3):50-51.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.