Nadwyrężenie pachwiny: dlaczego się pojawia?

Nadwyrężenie pachwiny jest stosunkowo częstym stanem u osób wykonujących wymagające ćwiczenia fizyczne. Dowiedz się, jak temu zapobiec, czytając poniższy artykuł.
Nadwyrężenie pachwiny: dlaczego się pojawia?

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2021

Nadwyrężenie pachwiny to częściowe zerwanie drobnych włókien mięśni przywodziciela, które znajdują się na wewnętrznej stronie uda. Może mieć charakter łagodny lub ciężki, ale po odpoczynku i odpowiednim leczeniu podlega zwykle całkowitemu wyleczeniu.

Nadwyrężenie pachwiny ten zalicza się do grupy problemów i kontuzji pachwiny, powstałych między innymi podczas zajęć rekreacyjnych związanych z wysiłkiem fizycznym, pracą wymagającą dużego wysiłku, wypadków z pojazdami oraz wielu innych zdarzeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej kontuzji i o tym, jak sobie z nią radzić, czytaj dalej.

Dlaczego może wystąpić nadwyrężenie pachwiny?

Jak wskazuje portal Kidshealth, nadwyrężenie, lub naciągnięcie pachwiny występuje, gdy jeden z mięśni wewnętrznej strony uda jest rozciągnięty, uszkodzony lub zerwany. Mówimy tu o pięciu mięśniach, które łączą struktury uda i biodra.

Mięsień grzebieniowy, przywodziciel krótki i przywodziciel średni przechodzą od miednicy do kości udowej. Natomiast mięsień smukły i przywodziciel wielki przechodzą od miednicy do kolana.

Strona medyczna Hopkinsallchildrens.org pokazuje nam najczęstsze przyczyny, które mogą spowodować ten uraz pachwiny. Wśród nich znajdujemy:

 • Uprawianie sportów, które wymagają krótkiego sprintu lub gwałtownych zmian kierunku.
 • Ruchy wykonywane ze sztywnymi mięśniami, zwłaszcza jeśli nie wykonano niezbędnej rozgrzewki przed wymagającym ćwiczeniem.
 • Słabe przygotowanie fizyczne lub zmęczenie podczas wykonywania czynności wymagającej dużego wysiłku mięśniowego.
 • Zbyt wczesny powrót do aktywności po wcześniejszej kontuzji.

Jak zatem widzimy, ta kontuzja zwykle powstaje w związku z ćwiczeniami, ale nie zawsze tak jest. Ogólnie rzecz biorąc, każde nadmiernie agresywne rozciąganie mięśni lub bezpośrednie mocne uderzenie to zdarzenia, które prowadzą do wystąpienia nadwyrężenia pachwiny.

Skurcze mięśni
Pojawienie się bólu w udach i pachwinie podczas wykonywania aktywności fizycznej powinno być ostrzeżeniem, aby przerwać ćwiczenie lub ruch.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Zdrowe plecy – poznaj ćwiczenia, które pomogą Ci je zachować

Jakie objawy daje nadwyrężenie pachwiny

Portal Radychildrens, należący do szpitala w San Diego (Kalifornia), pokazuje nam, że istnieją 3 stopnie nadwyrężenia pachwiny. Jak zobaczysz poniżej, każdy z nich ma swoje własne specyficzne objawy:

 • Pierwszy stopień: łagodny ból, który może pozostać niezauważony do czasu zakończenia ćwiczeń przez pacjenta. Po zakończeniu ćwiczenia sportowiec odczuwa sztywność i miejscową wrażliwość.
 • Drugi stopień: sztywność i umiarkowany ból w pachwinie wraz z niewielkim zasinieniem i obrzękiem. Może to mieć wpływ na chodzenie, a bieganie jest nieco utrudnione.
 • Trzeci stopień: silny ból, obrzęk, zasinienie i niemożność skrzyżowania nóg. Chodzenie jest bardzo trudne.

Na ogół objawy nadwyrężenia pachwiny można podsumować następującymi oznakami klinicznymi: obrzęk i zasinienie w okolicy pachwiny, skurcze mięśni, osłabienie chorej nogi oraz pewne problemy z chodzeniem.

Diagnoza

Najpierw lekarz zapyta Cię, co robiłeś, zanim doświadczyłeś bólu, który skłonił cię do konsultacji. Ogólnie rzecz biorąc, diagnoza odbywa się różnicowo, to znaczy przeprowadza się badanie fizykalne, aby wykluczyć inne patologie, takie jak przepuklina sportowa.

Jeśli wystąpił uraz pierwszego stopnia, mniej niż 10% zaangażowanych włókien mięśniowych jest uszkodzonych. W przypadku drugiego stopnia 10 do 90% włókien jest uszkodzonych, podczas gdy w 3-im stopniu mięsień jest prawie całkowicie uszkodzony lub zerwany.

W niektórych przypadkach można  wykorzystać badanie rezonansem magnetycznym do oceny wielkości uszkodzenia.

Leczenie naciągnięcia pachwiny

Leczenie zależy od stopnia obrażeń. W łagodniejszych przypadkach problem rozwiązuje 2-tygodniowy odpoczynek, a całkowite zerwanie może wymagać nawet 3 miesięcy, aby wrócić do zdrowia.

Dokumentacja medyczna wskazuje na niektóre wytyczne, których należy przestrzegać, aby uzyskać szybką poprawę:

 • Odpoczynek: nie wykonuj żadnych czynności, które powodują ból podczas procesu rekonwalescencji.
 • Zimno: nakładanie lodu z zimnym kompresem na okolice pachwiny przez 15 minut około 4 razy dziennie jest dobrym sposobem na złagodzenie bólu i stanu zapalnego. Pamiętaj, że lód nigdy nie powinien być nakładany bezpośrednio na skórę.
 • Leki: Istnieją leki, które nie wymagają recepty, aby uśmierzyć łagodny lub umiarkowany ból, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Ucisk: bandaże uciskowe można nakładać na dotknięty obszar, aby zapobiec zapaleniu. Skonsultuj się ze swoim fizjoterapeutą, który doradzi Ci najbardziej efektywną opcję.
 • Podnoszenie, rozciąganie i wzmacnianie: seria ćwiczeń i pozycji, które będą sprzyjać regeneracji dotkniętego mięśnia. Podobnie jak w przypadku opatrunku, najlepiej sprawdź te techniki i dowiedz się u specjalisty, jak je wykonywać.
 • Ciepło: powinno być stosowane tylko wtedy, gdy ma zostać wznowiona aktywność fizyczna.

Generalnie leczenie polega na odpoczynku w celu regeneracji mięśni, ale bez przerywania wykonywania pewnych ćwiczeń rozciągających, aby nie zanikły zbytnio w wyniku nieużywania. Cały proces zdrowienia powinien odbywać się pod okiem specjalisty.

Masaż mięśni
Przy nadwyrężeniu pachwiny profesjonalne podejście jest niezbędne, aby zapewnić powrót do zdrowia, który nie skończy się powikłaniami.

Wskazówki, które pomogą Ci zapobiec nadwyrężeniu pachwiny

Czasami trudno jest zapobiec pojawieniu się tego typu kontuzji, zwłaszcza jeśli jesteś zawodowym sportowcem. Aż 16% wszystkich kontuzjowanych piłkarzy idzie do lekarza z powodu tego uszkodzenia. Nadwyrężenie pachwiny jest również bardzo powszechne podczas zajęć, takich jak hokej, tenis i koszykówka.

Dlatego jedyne, co możemy Ci zasugerować, to rozciąganie się przed ćwiczeniami i nie przemęczanie się. Jeśli zauważysz ból w okolicy pachwiny, przestań uprawiać sport na kilka dni i zadbaj o dotknięty obszar. Najlepszą metodą leczenia naciągnięcia pachwiny jest niewątpliwie zapobieganie jej pojawieniu się.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Rozciąganie – kompletna rozgrzewka krok po kroku

Świadomie zapobiegaj pojawieniu się tej kontuzji

Jak być może zauważyłeś, nadwyrężenie pachwiny jest dość powszechną patologią, będącą wynikiem przeciążenia mięśni miednicy podczas aktywności fizycznej. Dzięki dobremu planowaniu ćwiczeń, wcześniejszemu rozciąganiu mięśni i przerwaniu aktywności w momencie odczuwania bólu, możesz uniknąć pojawienia się poważniejszej kontuzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.