Gryzeofulwina: co to jest i do czego służy?

Gryzeofulwina to lek przeciwgrzybiczy stosowany w leczeniu zakażeń skóry głowy, paznokci i skóry. Jak bezpiecznie z niego korzystać?
Gryzeofulwina: co to jest i do czego służy?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2023

Gryzeofulwina to lek opracowany w 1939 roku w Oksfordzie. Jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych, zwłaszcza włosów i paznokci, dlatego jest uważany za środek przeciwgrzybiczy. Chociaż jest dostępny w kilku formach podawania, najczęstsza jest droga doustna.

Ma on przewagę skuteczności nad innymi lekami przeciwgrzybiczymi, jednak niesie ze sobą również pewne ryzyko. Z tego powodu należy go stosować z rozwagą, zwłaszcza w przypadku przyjmowania innych leków lub suplementów. Powiemy Ci wszystko, co należy o nim wiedzieć.

Gryzeofulwin – zastosowanie

Gryzeofulwina jest lekiem przeciwgrzybiczym. Oznacza to, że jest przeznaczony do leczenia infekcji wywołanych przez grzyby. Na przykład grzybica, którą mogą wywołać różne gatunki (grzyby z rodzaju Microsporum, Epidermophyton i Trichophyton ).

W różnych krajach lek sprzedaje się w różnych formach. Dostępne są zarówno leki generyczne, jak i markowe (najbardziej typowy to Fulcin®). W tym przypadku celem jest leczenie infekcji włosów, paznokci lub skóry.

Jak działa?

Gryzeofulwina zatrzymuje infekcje wywołane przez niektóre grzyby. Jej mechanizm działania polega na zapobieganiu namnażaniu się grzyba i rozprzestrzenianiu się do nowych komórek.

Osiąga to poprzez niszczenie pewnych struktur grzyba, które biorą udział w podziale komórek. W szczególności hamuje mitozę grzyba poprzez niszczenie mikrotubul komórkowych.

Lek osadza się w komórkach organizmu odpowiedzialnych za syntezę keratyny, która jest obecna w skórze, paznokciach i włosach. To właśnie w tych miejscach działa przeciwgrzybiczo.

Jego efekty są zwykle odczuwalne między drugim a czwartym dniem kuracji. Jednak całkowite wyleczenie infekcji może zająć tygodnie lub miesiące. Różni się to w zależności od lokalizacji i zasięgu grzyba.

Podaje się go doustnie, ponieważ jest wchłaniany przez błonę śluzową jelit. Lek ma okres półtrwania we krwi około 24 godzin. Następnie jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem i kałem.

Środki ostrożności przed użyciem gryzeofulwiny

Podobnie jak w przypadku każdego innego leku, istnieją pewne aspekty, o których należy pamiętać przed przyjęciem gryzeofulwiny. Po pierwsze, niektóre osoby są uczulone na tę substancję. Dlatego możliwe jest wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej.

W takim przypadku objawy obejmują obrzęk gardła, trudności w oddychaniu, a także pokrzywkę i inne objawy. Niedrożność dróg oddechowych może zagrażać życiu. W takim przypadku konieczne jest udanie się na pogotowie.

Z drugiej strony lek może wchodzić w interakcje z wieloma substancjami. Jedną z nich jest alkohol. Może uczynić osobę bardziej wrażliwą na działanie alkoholu, co prowadzi do większego ryzyka zatrucia.

Przeczytaj również: Grzybica paznokcia: leczenie na wzmocnienie paznokci

Środki ostrożności, jeśli masz określone choroby

Gryzeofulwina może nasilać lub komplikować niektóre patologie. Ponieważ lek jest metabolizowany w wątrobie, nie należy go podawać osobom z niewydolnością wątroby lub marskością wątroby.

To samo dotyczy osób cierpiących na toczeń rumieniowaty układowy lub porfirię. Ta ostatnia jest chorobą genetyczną, która atakuje krew. W obu stanach podanie tego leku może spowodować nasilenie objawów.

Inne ostrzeżenia

Gryzeofulwina nie jest zalecana kobietom w ciąży, kobietom, które niedawno rodziły, ani kobietom karmiącym piersią. W czasie ciąży lek może przenikać przez łożysko i uszkadzać płód.

W przypadku karmienia piersią wydaje się przenikać do mleka matki. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem. Nie należy go stosować u dzieci poniżej drugiego roku życia, ponieważ nie dysponujemy wystarczającą ilością danych dotyczących bezpieczeństwa, dawkowania i skuteczności.

Możliwe działania niepożądane gryzeofulwiny

Gryzeofulwina, jak każdy inny lek, nie jest wolna od skutków ubocznych. Nie zawsze się pojawiają, ale należy je brać pod uwagę. Co więcej, niektóre są częstsze niż inne. Wyjaśniamy je w poniższych sekcjach.

Częste działania niepożądane

Częste działania niepożądane obejmują wysypki skórne, ból brzucha i biegunkę. Mogą również wystąpić nudności, wymioty i zawroty głowy.

Niektórzy odczuwają drętwienie lub mrowienie kończyn. Mogą nawet wystąpić infekcje grzybicze w jamie ustnej. Wreszcie stwierdzono, że powoduje bóle głowy, dezorientację i bezsenność.

Skutki uboczne

Chociaż mniej powszechne, niektóre osoby doświadczają cięższych w przebiegu skutków ubocznych. Jednym z nich, jak zauważyliśmy wcześniej, są ciężkie reakcje alergiczne. Znamy je również jako anafilaksja. W przypadku jej wystąpienia koniecznie należy uzyskać pomoc medyczną.

W nadmiernych ilościach lub u wrażliwych pacjentów możliwe jest uszkodzenie wątroby. Kiedy to nastąpi, może pojawić się zmęczenie i osłabienie. Częste są również żółtaczka, utrata apetytu i ból brzucha. Podobnie, siniaki mogą się pojawiać łatwiej ze względu na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Interakcje z innymi lekami

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Według publikacji Mayo Clinic może również wchodzić w interakcje z suplementami witaminowymi lub ziołowymi. Może to skutkować efektami toksycznymi lub uniemożliwić działanie leków.

Interakcje leków

Kiedy gryzeofulwina wchodzi w interakcje z innymi lekami, często zmniejsza ich skuteczność, ponieważ powoduje, że wątroba szybciej je metabolizuje. W efekcie zmniejsza się obecność tych leków w organizmie i nie działają one prawidłowo.

Przede wszystkim może wpływać na tabletki antykoncepcyjne. Kiedy kobieta jest leczona gryzeofulwiną, zaleca się jej stosowanie innych metod antykoncepcji. Na przykład metody barierowe, aby uniknąć niechcianej ciąży. Inne leki, z którymi występują interakcje, to:

  • Warfaryna. Jest to antykoagulant stosowany w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym, takim jak choroba zakrzepowo-zatorowa lub zawał serca.
  • Salicylany, takie jak aspiryna (kwas acetylosalicylowy).
  • Cyklosporyna.
  • Niektóre barbiturany, takie jak fenobarbital.

Zobacz też: Łysienie – jakie naturalne metody warto zastosować?

Zalecenia dotyczące stosowania gryzeofulwiny

Aby prawidłowo stosować ten lek, ważne jest, aby wiedzieć, jak go podawać i znać zalecane dawkowanie. Według publikacji Clínica Universidad de Navarra może się to różnić w zależności od pacjenta.

To lekarz powinien wybrać najbardziej odpowiednią dawkę w zależności od wieku, infekcji i innych wpływowych czynników. Dawka doustna zwykle stosowana u dorosłych waha się od 250 do 500 miligramów co 12 godzin. Można również podawać 125 miligramów co 6 godzin.

Leczenie należy kontynuować do czasu całkowitego wyeliminowania infekcji. Może to potrwać tygodnie lub miesiące.

Jeśli jest to grzybica owłosionej skóry głowy, mogą być zalecane wyższe dawki. Ponadto, jeśli infekcja dotyczy skóry, zwykle wymagany jest krótszy czas leczenia. Z drugiej strony, jeśli chodzi o paznokcie, zwykle czas ten przedłuża się do sześciu miesięcy.

Dzieci powinny przyjmować 10 miligramów na kilogram masy ciała dziennie. W takich przypadkach nie należy przekraczać grama gryzeofulwiny dziennie. Podobnie jak u dorosłych, można go przyjmować raz na 12 godzin lub raz dziennie.

Zaleca się przyjmowanie leku po spożyciu pokarmów bogatych w tłuszcze. Na przykład po zjedzeniu pełnego mleka lub sera. Powodem jest to, że tłuszcze poprawiają wchłanianie jelitowe.

O czym warto pamiętać

Gryzeofulwina jest lekiem przeciwgrzybiczym. Jak każdy inny lek, należy go przyjmować ostrożnie, ponieważ nie jest pozbawiony skutków ubocznych. Ponadto może wchodzić w interakcje z innymi substancjami i lekami.

Dlatego zawsze powinien być przepisywany przez lekarza. Ważne jest, aby lekarz wiedział o wszelkich innych lekach przyjmowanych przez pacjenta, a także znał jego historię medyczną. Tylko w ten sposób można zapobiec powikłaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.