Test uczuleniowy: kiedy jest stosowany i w jaki sposób

Testy uczuleniowe są najczęściej stosowaną techniką diagnozowania alergii. Istnieje kilka rodzajów ekspozycji na alergen.
Test uczuleniowy: kiedy jest stosowany i w jaki sposób

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2019

Najogólniej rzecz ujmując, test uczuleniowy jest terminem medycznym, który odnosi się do zestawu procedur, które umożliwiają identyfikację alergii u pacjenta.

Można go wykonać na różne sposoby. Wśród najczęstszych metod znajdujemy testy punktowe lub testy alergiczne skóry, badania krwi i kontrolowane wystawienie na problematyczny lek. Podobnie, zespół medyczny może wykonać test uczuleniowy na skórze lub przeprowadzić testy płatkowe.

W badaniach pacjenta cierpiącego na alergię, z jednej strony mamy badania krwi. Są to badania laboratoryjne różniące się od pozostałych technik. Polegają one na tym, że laboratoryjnie sprawdza się istnienie substancji pojawiających w krwiobiegu pacjenta w wyniku reakcji alergicznej. Zwykle znajduje się przeciwciała IgE, komórki uczestniczące w ochronie naszego organizmu przed substancjami uważanymi za „niebezpieczne”.

Z drugiej strony znajdujemy procedury in vivo : test punktowy, test płatkowy i kontrolowana ekspozycja na podejrzaną substancję. W tych testach zespół medyczny sprawdza, czy u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna.

Aby ją zidentyfikować, bada się, czy pacjent wykazuje jakiekolwiek objawy podobne do poprzednich reakcji alergicznych. W przypadku ekspozycji na lek, można go podawać doustnie, do nosa, bezpośrednio do oskrzeli itd. zgodnie z jego charakterystyką.

Kiedy stosuje się test uczuleniowy na leki?

Zazwyczaj, zespół medyczny stosuje ten rodzaj technik, jeśli pacjent wykazał reakcję alergiczną z nieznanych przyczyn. Podobnie leki mogą powodować różne objawy w zależności od ich właściwości.

Próby alergiczne

Według ostatnich badań, praktycznie wszystkie leki mogą powodować niepożądane reakcje u pacjenta. Istnieją jednak związki, które mogą częściej generować nadwrażliwość. Na przykład wśród objawów częstszej reakcji alergicznej możemy wyszczególnić następujące dolegliwości:

  • Pokrzywka
  • Uogólnione swędzenie lub świąd w obszarze stosowania leku.
  • Wysypki skórne.
  • Gorączka, która może się różnić w swojej intensywności.
  • Łzawienie i kłucie lub pieczenie w oczach.
  • Stan zapalny w obszarze podawania leków.
  • Wstrząs anafilaktyczny w najcięższych lub skomplikowanych przypadkach.

W ramach testów wrażliwości można sprawdzić różne rodzaje leków. Dlatego grupa ta obejmuje środki znieczulające, antybiotyki itp.

W każdym przypadku zespół medyczny powinien sprawdzić istnienie alergii lub wrażliwości. Dzięki temu, dla każdej osoby i dla każdej zmiany chorobowej można podać najbardziej odpowiednie leki, które nie będą tak obciążające dla pacjenta.

Jak przebiega test punktowy lub próby alergiczne na skórze?

Zwykle przed rozpoczęciem testu, dezynfekuje się alkoholem skórę pacjenta w okolicy przedramienia. Następnie zespół medyczny wstrzykuje niewielką ilość leku do skóry. Później zaznacza się obszary, w których dokonano nakłuć, a pozostałości się oczyszcza.

Po teście pacjent powinien odczekać około piętnastu minut, aby sprawdzić, czy wystąpiła reakcja alergiczna. W tym czasie nie powinien drapać ani dotykać, czy zmienić zaznaczonych obszarów, w których wykonano zastrzyki w ramach próby uczuleniowej.

Test alergiczny

Jak przeprowadza się uczuleniowy test płatkowy lub testy skórne?

W tym przypadku dezynfekuje się plecy pacjenta i umieszcza serię plastrów impregnowanych badaną substancją. W ten sposób związek jest uwalniany powoli przez 48 godzin.

Po tym okresie osoba poddawana badaniu musi wrócić do konsultacji, aby usunąć zestaw plastrów. W tym momencie lekarz oceni również, czy nie ma pod nimi reakcji alergicznej.

Najczęstsze zalecenia w tego rodzaju próbach to unikanie zwilżania obszaru z plastrami. Nie zaleca się również drapania, intensywnych ćwiczeń fizycznych, które powodują pocenie się lub grożą odklejeniem się plastrów itp. W miarę możliwości nie zaleca się także przyjmowania innych leków i stosowania innych plastrów.

Kontrolowana ekspozycja na podejrzane leki

Tej metody można użyć z kolei do bezpośredniego sprawdzenia alergii na lek lub sprawdzenia tolerancji pacjenta na inne podobne substancje.

Z drugiej strony, jedną z wad tego typu testów jest to, że ryzyko jest większe niż w pozostałych technikach. Dlatego też zespół specjalistów musi ocenić możliwe korzyści w porównaniu z potencjalnymi reakcjami niepożądanymi.

W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie procedury, ponieważ możliwe jest, że wynik jest negatywny, nawet jeśli pacjent ma alergię. W każdym razie eksperci zadecydują, który test uczuleniowy będzie najlepszy, i poinformują pacjenta o swojej decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Charnot-Katsikas A, Beavis KG. In vitro testing of antimicrobial agents. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. St Louis, MO: Elsevier; 2017:chap 59.
  • Oberski, D. L. (2018). Sensitivity analysis. In Cross-Cultural Analysis: Methods and Applications, 2nd Edition. https://doi.org/10.4324/9781315537078
  • Frey, H. C., & Patil, S. R. (2002). Identification and review of sensitivity analysis methods. In Risk Analysis. https://doi.org/10.1111/0272-4332.00039

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.