Gruszki i ich niesamowite właściwości zdrowotne
Gruszki są niezwykle smaczne, obfitujące w wodę, doskonałe jako dodatek do wielu rodzajów deserów. Ponadto zawierają wielką różnorodność składników odżywczych. Ze względu na wiele cennych właściwości, gruszki nie powinny stanowić zapomnianego elementu naszej diety.
Gruszki dobre dla zdrowia – jedz do woli
Czy wiedziałaś o tym, że gruszka należy do jednych z najmniej alergennych owoców i że bez trudu może je strawić większość spożywających je osób? Kiedy gruszka jest dojrzała, bardzo korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego. Z tego powodu zalecana jest w przypadku występowania dolegliwości żołądkowych i nadkwasoty.
Gruszka jest słodka, pełna smaku, odświeżająca. Stanowi bogate źródło składników odżywczych i związków chemicznych idealnych szczególnie dla tych z nas, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów.
Ze względu na dużą zawartość wody i na to, że można się nią łatwo nasycić, zaleca się jej stosowanie w przygotowywaniu wszelkiego rodzaju deserów lub jako zamiennik kolacji.
Gruszka wskazana jest również dla osób utrzymujących wysoką aktywność fizyczną i zajmujących się sportem (najbardziej przed treningiem). Zawiera cukry proste, a wśród nich fruktozę.
Owoc ten pomaga jednocześnie zrównoważyć nadmiar lipidów i protein obecnych w naszej diecie. Ze względu na to, że obecnie spożywamy te elementy w zdecydowanie dużej ilości, jedzenie gruszek jest bardzo wskazane.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zaparcia – 5 koktajli bogatych w błonnik
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny zawarty w gruszkach przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelita. Dzięki obecności w owocu pektyn, doskonale nadaje się do zwalczania zaparć.
Jedzenie gruszek przyczynia się także do detoksykacji organizmu, a także łagodzi nietolerancję glukozy. Ponadto owoc stanowi źródło witamin z grupy B, C i E. Jedzenie dwóch średniej wielkości kawałków gruszki dziennie zapewnia 10% niezbędnej dziennej dawki kwasu foliowego.
Co więcej…
Jeżeli dotąd wymienione właściwości gruszki przekonały Cię już, że warto na stałe włączyć je do swojej diety, to dobrze. Nie zmienia to jednak faktu, że takich pozytywnych właściwości wymienić można o wiele więcej.
Na przykład sok z tego owocu skutecznie chroni układ sercowo-naczyniowy, szczególnie w przypadku dzieci zapewnia dużą ilość wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Zawiera też żelazo, które organizm wykorzystuje do zwiększania ilości czerwonych krwinek.
Osoby, które posiadają wole nie powinny wahać się spożywać smakowitych gruszek, ponieważ stanowią one bogate źródło wapnia. Gruszka będąc doskonałym diuretykiem jest również sprzymierzeńcem tych, którzy borykają się z zatrzymywaniem wody w organizmie.
Jeżeli natomiast Twoją bolączką są biegunki, wrzody żołądka lub zgaga, każdego dnia zjadaj jedną dużą bądź dwie małe gruszki. Jest ona wskazana dla zwiększenia ilości soków żołądkowych, a także w oczyszczaniu zarówno trzustki, jak i wątroby.
Przeczytaj również podobny artykuł: Dieta diuretyczna na zatrzymywanie wody w organizmie
Gruszka – jak często powinnam po nią sięgać?
Ten słodki, soczysty owoc jest zalecany praktycznie wszystkim. Przede wszystkim jednak tym, którzy cierpią na jedną z niżej wymienionych dolegliwości.
- Nadciśnienie tętnicze krwi.
- Choroby układu sercowo-naczyniowego.
- Wysoki poziom cholesterolu.
- Chroniczne zaparcia (w tym przypadku najlepiej jeść owoc ze skórką).
- Anemia.
- Delikatny żołądek.
- Zatrzymywanie płynów w organizmie.
- Kolki i biegunki.
- Wole.
- Cukrzyca.
- Nadwaga.
Gruszka to również doskonały owoc dla dzieci, które odstawia się od piersi, dla nastolatków w etapie wzrostu, a także sportowców.
Nie powinno się jeść więcej, niż trzy średniej wielkości kawałki gruszki dziennie. Lekarze twierdzą nawet, że wystarczająca ilość to jeden kawałek. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której ktoś poddaje się gruszkowej kuracji oczyszczającej, która zakłada jedzenie 1 kg gruszek dziennie przez 10 kolejnych dni.
Celem przeprowadzania takiej kuracji jest oczyszczenie organizmu, ale również poprawa działania nerek oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Gruszka charakteryzuje się doskonałym ożywiającym smakiem niezależnie od tego, czy jemy ją jako element deseru, czy też na surowo.
Wiele osób zjada owoc wraz ze skórką, a inni preferują obraną. Doskonale smakuje w kompozycji z niebieskimi serami, suchymi owocami, wędlinami, rzeżuchą i cykorią. Stosuje się ją również jako dodatek do zup serwowanych na chłodno, a także jako ozdobę do dań z czerwonych mięs.
Jedna gruszka dziennie na polepszenie zdrowia
Poza wspomnianymi wcześniej ogólnymi właściwościami tego owocu warto również wspomnieć o tym co można uzyskać jedząc gruszki regularnie. Konkretnie – jedną dziennie.
Zwalczanie wolnych rodników
Wolne rodniki znane są z tego, że niszczę komórki ludzkiego ciała i na dłuższą metę prowokują przedwczesne starzenie się.
Gruszka jest silnym antyoksydantem, który skutecznie zapobiega pogłębianiu się zniszczeń dokonywanych przez wspomniane wolne rodniki.
Kontrolowanie cukrzycy
Gruszki charakteryzują się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym, co sprawia, że nie wywołują tak zwanego skoku cukru we krwi. Są więc doskonałym rozwiązaniem, gdy osobę borykającą się na co dzień z cukrzycą najdzie ochota na słodką przekąskę.
Tuż po spożyciu następuje przyswojenie węglowodanów, a to pomaga ustabilizować dalszy rozkład i wchłanianie glukozy.
W ochronie serca
Jeżeli w Twojej rodzinie odnotowano problemy z układem sercowo-naczyniowym lub u któregoś z członków rodziny doszło do ataku serca, jedzenie gruszek może stanowić doskonały sposób na profilaktykę tego typu dolegliwości.
Ze względu na dużą zawartość błonnika, przyczyniają się one do eliminacji soli kwasów żółciowych, a także redukują poziom złego cholesterolu. Ponadto jedzenie jednej gruszki dziennie ogranicza ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 50 procent.
Profilaktyka nowotworu
Również w tym przypadku do korzystnego działania gruszek przyczynia się zawarty w nich błonnik. Ten element pomaga wydalać wszelkiego rodzaju chemiczne substancje rakotwórcze, które przez zaleganie w jelicie przyczyniają się do rozwoju choroby.
Ponadto kobiety, które przeszły menopauzę, a które codziennie jedzą ten smakowity owoc, zmniejszają ryzyko rozwinięcia się jakiegokolwiek typu nowotworu o jakieś 34 procent.
Ostatecznie należy również wspomnieć, że jedzenie gruszek poprawia działanie układu odpornościowego czyniąc organizm odporniejszym na różnego rodzaju choroby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Faith Chung WS., Meijerink M., Zeuner B., Holck J., et al., Prebiotic potential of pectin oligosaccharides to promote anti inflammatory commensal bacteria in the human colon. FEMS Microbiol Ecol, 2017.
- Gool JD., Hirche H., Lax H., Schaepdrijver L., Folic acid and primary prevention of neural tube defects: a review. Reprod toxicol, 2018. 80: 73-84.