Główne psychiczne skutki bycia bezrobotnym
Bycie bezrobotnym to sytuacja, której wiele osób doświadcza w swoim życiu. Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy po raz pierwszy szukasz pracy, jak i wtedy, gdy tracisz ją z powodu różnych okoliczności. Ale jaki wpływ na Twoje zdrowie ma bycie bezrobotnym?
Chociaż wiele osób to przeocza, stan ten powoduje zmiany, z którymi nie zawsze jest łatwo sobie poradzić. To nie tylko kwestia utraty pracy i nieotrzymania korzyści finansowych, ale także emocjonalny wpływ, który może rozciągać się również na aspekty fizyczne i społeczne.
Często jest nam trudno dobrze radzić sobie ze zmianą, zwłaszcza gdy ma ona negatywne konotacje. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są skutki bycia bezrobotnym i co zrobić, aby lepiej nim zarządzać.
Oto szczegóły.
Psychiczne skutki bycia bezrobotnym
Bezrobocie to stan, który może mieć konsekwencje fizyczne i psychiczne. Jednak nie dotyczą one wszystkich jednakowo, ponieważ wszystko zależy od okoliczności każdej osoby. W każdym razie niektóre z jego skutków dla zdrowia psychicznego są następujące:
Niezadowolenie z życia
Posiadanie pracy zwykle daje poczucie satysfakcji u większości ludzi. Może to wynikać z tego, że jest źródłem dochodu. W końcu to najczęstsza droga do spełnienia zawodowego, bo wzmacnia tożsamość i stanowi główne zajęcie w życiu.
W przypadku bezrobocia uczucie jest odwrotne. Oznacza to, że znacznie zwiększa niezadowolenie z życia, biorąc pod uwagę, że ten ważny obszar wydaje się niekompletny.
Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą
Bycie bezrobotnym często powoduje frustrację
Jedną z najczęstszych emocji związanych z byciem bezrobotnym jest frustracja, ściśle powiązana z niezadowoleniem. Zwiększa się, gdy idziesz na kilka rozmów kwalifikacyjnych i nie zatrudniają cie w wyniku żadnej z nich.
Sytuacja pogarsza się również z upływem czasu, a pojawiające się oferty nie pasują często do Twojego profilu.
Utrata pewności siebie
Bezrobocie może bardzo znacząco wpłynąć na samoocenę, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez długi czas. Spędzanie wielu miesięcy lub lat bez pracy może powodować tendencyjne myślenie, które sprawia, że ludzie wierzą, że nie są wystarczająco ważni.
Bycie bezrobotnym powoduje zmianę rutyny
Kiedy dana osoba nie ma pracy przez długi czas, jej plan dnia może się bardzo różnić od tego, który miała podczas pracy. W końcu chodzenie do pracy to sposób na uporządkowanie dnia, ponieważ czas kręci się wokół tego, co robimy przed i po pracy.
Bycie bezrobotnym może sprawić, że porzucimy rutynę i sprawimy, że nasze życie stanie się bardziej zdezorganizowane.
Izolacja
Jeśli pozostawałeś bez pracy przez długi czas, możesz odczuwać coś w rodzaju poczucia niewidzialności. To tak, jakbyś nie był ważny dla społeczeństwa – ponieważ nie jesteś aktywny, przynajmniej nie w pracy.
To uczucie może prowadzić do izolacji społecznej, zakłopotania lub objawów depresji.
Bycie bezrobotnym może powodować stres
Oczywiście brak pracy często staje się głównym źródłem stresu, zwłaszcza gdy rodzinne obciążenia i wydatki nie mogą czekać. To z kolei objawia się przez bezsenność, drażliwość, przyrost lub utrata masy ciała, depresja itp.
Problemy zdrowotne
W konsekwencji stresu, zwłaszcza jeśli staje się on przewlekły, pojawiają się problemy ze zdrowiem fizycznym. W szczególności osłabiony jest układ odpornościowy i wzrasta ryzyko zachorowań.
Mogą więc wystąpić nie tylko choroby zakaźne, ale także między innymi choroby układu krążenia i zapalne.
Jak zarządzać emocjami, gdy jesteś bezrobotny
Bycie bezrobotnym jest sytuacją przejściową i nie musi być przedłużane w czasie. Jednak w wielu przypadkach oczekiwanie na nową pracę może potrwać znacznie dłużej niż oczekiwano.
Dlatego proaktywna mentalność jest niezbędna, aby lepiej radzić sobie z sytuacją. Oto kilka przydatnych wskazówek w takich przypadkach:
- Przeanalizuj sytuację racjonalnie. To pozwala nam mieć realistyczny obraz sytuacji.
- Zastanów się, czy praca w tych samych dziedzinach na pewno jest dobrym pomysłem. Czasami na razie nie jest to najlepsza opcja. W takim przypadku może nadszedł czas, aby przekierować opcje kariery na inne obszary.
- Utrzymuj proaktywną postawę. Praca nie przyjdzie, jeśli jej nie będziesz szukać. Dlatego dobrze jest poświęcić kilka godzin na poszukiwanie pracy i zrobić to tak, jakby był to dzień roboczy.
- Wzmocnij swoje umiejętności. Kiedy szukasz pracy, dobrze jest wzmocnić swoje umiejętności zawodowe. Być może udział w kursie lub nauczenie się czegoś nowego przyniesie później korzyści.
- Zaakceptuj swoje emocje, bez względu na to, jak nieprzyjemne mogą być. Nie pozwól jednak, aby zajęły centralne miejsce w twoich decyzjach.
- Porozmawiaj o swoich zmartwieniach z bliskimi Ci osobami. Poczucie wsparcia przyjaciół i rodziny pomaga zredukować stres.
- Praktykuj wdzięczność. Ten nawyk pomaga lepiej zarządzać emocjami. Dobrze jest mieć na uwadze wszystko, co masz już dzisiaj.
Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję
Kiedy szukać pomocy dla bezrobotnych?
Bycie bezrobotnym to sytuacja subiektywna, ponieważ każdy przeżywa ją inaczej. Niektórzy wykorzystują ten czas na szkolenie się do nowego zawodu. Niektórzy są wdzięczni, że mają ten czas, aby spędzić więcej czasu z rodziną.
Jednak dla niektórych jest to źródłem wielkiego dyskomfortu i zmartwień. Jeśli te emocje są zbyt intensywne, mogą negatywnie wpływać na inne obszary. Dlatego jeśli bezrobocie jest przytłaczające psychicznie, najlepiej poszukać profesjonalnej pomocy.
Przede wszystkim warto zasięgnąć porady zawodowej. Często w miastach i miasteczkach istnieją ośrodki wyspecjalizowane w poszukiwaniu pracy. Tam mogą udzielić wskazówek, jak ulepszyć swoje CV lub poprawić swoje umiejętności, aby uzyskać wymarzone stanowisko.
Z drugiej strony nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego. Jeśli emocje związane z bezrobociem są bardzo silne, psycholog może dostarczyć niezbędnych narzędzi do lepszego zarządzania obecną sytuacją.
Nie należy lekceważyć też faktu, że znalezienie dobrej pracy jest również kluczem do dobrego samopoczucia emocjonalnego. Tak więc, jeśli sytuacja wymknęła się już spod kontroli, interwencja specjalisty jest kluczowa, aby ponownie skoncentrować się na rozwoju i podjąć właściwe decyzje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jin RL, Shah CP, Svoboda TJ. The impact of unemployment on health: a review of the evidence [published correction appears in CMAJ. 1995 Dec 1;153(11):1567-8]. CMAJ. 1995;153(5):529-540.
- Bjarnason, T. & Sigurdardottir, T. (2003). Psychological distress during unemployment and beyond: social support and material deprivation among youth in six northern European countries. Social Science & Medicine, 56(5), 973-985. [fecha de consulta 19 de octubre de 2021]. doi: https://doi.org/10.1016/S0277-9536(02)00109-0
- Karsten, P. & Klaus, M. (2009). Unemployment Impairs Mental Health: Meta-Analyses. Journal of Vocational Behavior, Vol. 74(3) 264-282. [fecha de consulta 19 de octubre de 2021]. doi: https://doi.org/10.1016/j.jvb.2009.01.001
- Tomás, J.M., Gutiérrez, M., & Fernández, I. (2017). Consecuencias del desempleo en la salud mental de una muestra de jóvenes angoleños. Escritos de Psicología, 10(1), 58-68. [fecha de consulta 19 de octubre de 2021]. Recuperado de https://dx.doi.org/10.5231/psy.writ.2017.11511