Głód spowodowany niepokojem - ujarzmij go skutecznie
Głód spowodowany niepokojem wydaje się być niemożliwy do opanowania. Gdy ktoś ma z nim problemy, żadna dieta odchudzająca nie okaże się skuteczna. Chociaż ważnym elementem dbania o zdrowie jest zadbanie o to, by spożywać produkty lepszej jakości, na nic się to zda jeśli między posiłkami będzie się u nas pojawiać głód spowodowany niepokojem.
Z problemem jakim jest głód spowodowany niepokojem wiąże się przede wszystkim fakt, że mało kto przykłada uwagę do znaczenia tak zwanego podjadania pomiędzy posiłkami.
Kiedy jednak zsumuje się bilans kaloryczny takich epizodów, rezultaty zazwyczaj okazują się być zaskakujące. Wielu sprowadza dietę do stwierdzenia, że wystarczy, że będą jeść nieco więcej warzyw.
W konsekwencji sprawiają, że ich metabolizm spowalnia, a organizm obniża swoją zdolność do spalania i wydalania nadmiaru nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Może to również skutkować stanami depresyjnymi i frustracją wynikającą z faktu, że nasze wysiłki w kierunku zrzucenia zbędnych kilogramów po raz kolejny spełzły na niczym.
Jak zatem poradzić sobie z problemem, jakim jest nawracający głód spowodowany niepokojem?
Głód spowodowany niepokojem – możesz go zwalczyć!
Omawiany przez nas problem ściśle związany jest z wieloma czynnikami. Między innymi są to czynniki fizyczne, środowiskowe i psychologiczne. Głód spowodowany niepokojem staje się prawdziwym utrapieniem dla osób, które nie są w stanie się kontrolować. Osoba taka usiłuje bowiem przy pomocy jedzenia wypełnić odczuwaną pustkę emocjonalną.
Dlatego właśnie zanim wytoczysz walkę wrogowi, jakim jest głód spowodowany niepokojem, przede wszystkim poddaj się analizie, w której ustalisz na jakim poziomie jest obecnie Twoja własna miłość i Twój ogólny stan emocjonalny. Jeśli istnieje jakaś przyczyna we wspomniane sferze, pokonanie głodu będzie trudniejsze.
Rady, które znajdziesz w dalszej części tego artykułu mają podwójny cel. Po pierwsze, pomagają podtrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas dzięki czemu nie będziesz mieć tak dużej pokusy do podjadania między posiłkami.
Po drugie, mają na celu polepszenie Twojego samopoczucia w sensie ogólnym. Dzięki temu nabierzesz większej motywacji do skutecznego działania i trzymania się wcześniej obranego planu.
1. Zasada pięciu posiłków dziennie
Większość strategii zdrowego odżywiania sugeruje spożywanie pięciu lub sześciu posiłków dziennie, co pozwala utrzymywać odpowiednią masę ciała. Choć wydawać by się mogło, że oznacza to spożywanie większej ilości jedzenia, to w rzeczywistości stanowi ona sposób na przyspieszenie metabolizmu i kontrolowanie uczucia niepokoju.
Jedzenie co 3 lub 4 godziny stabilizuje poziom glukozy i zmniejsza pragnienie jedzenia więcej, niż to jest potrzebne. Ponadto optymalizuje przebieg procesów związanych z trawieniem, co doskonale wpływa na kondycję fizyczną i mentalną.
2. Picie dużej ilości płynów
Zarówno woda, jak również różnego rodzaju soki, napary czy nawet zupy stanowią doskonały sposób na kontrolowanie niepokoju. Płyny te nie tylko utrzymują odpowiednie nawodnienie organizmu, ale również pobudzają metabolizm, a co za tym idzie również złożone procesy odpowiadające za jego detoksykację.
Dzięki tym właściwościom skutecznie przyczyniają się do obniżenia masy ciała i utrzymania w lepszej kondycji całego układu trawiennego. Picie odpowiedniej ilości płynów jest również nieodzowne do utrzymania prawidłowego krążenia krwi, a także rzutuje na utrzymywanie przez organizm odpowiedniej masy mięśniowej.
3. Więcej błonnika
Produkty stanowiące bogate źródło błonnika zawierają złożone węglowodany, które stanowią podstawowe źródło energii w organizmie. Dzięki nim łatwiej jest również opanowywać się w sytuacjach, gdy głód spowodowany niepokojem pcha nas w stronę lodówki.
Jako, że wydłużają odczuwany okres sytości po spożytym posiłku, pozwalają skutecznie ograniczyć ilość spożywanych przez nas kalorii. Wspomagają również rozkład niepożądanego cholesterolu (LDL), a także zapobiegają powstawaniu problemów trawiennych takich jak zaparcia. Oto niektóre z produktów, które stanowią bogate źródło błonnika:
- Płatki pełnoziarniste
- Suszone owoce i nasiona
- Zielone warzywa
- Owoce ze skórką
- Mleko roślinne
4. Produkty stanowiące źródło tryptofanu
Tryptofan spełnia niezwykle istotną rolę w zwalczaniu uczucia niepokoju. Ten aminokwas bierze udział w złożonych cyklach metabolicznych, które ostatecznie skłaniają organizm do wydzielania serotoniny. Z tego względu łatwiej jest kontrolować uczucie głodu.
Tryptofan sprawia również, że możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem i zmniejsza możliwość występowania depresyjnych zachowań.
Jakie produkty stanowią bogate źródło tryptofanu? Oto niektóre z nich:
- Proteiny pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja)
- Przetwory mleczne
- Banany
- Ananas
- Suszone owoce
5. Jedz wolno i dokładnie gryź
W czasach, w których dominuje pośpiech wiele osób nie znajduje czasu na spokojne zjedzenie posiłku. Kiedy więc jedzą posiłek odpowiedniej wielkości, głód powraca szybciej niż zwykle. W taki sposób nie pozostawiamy mózgowi czasu na uruchomienie procesów odpowiedzialnych za wywołanie w nas uczucia sytości.
To, że dana osoba nie gryzie pokarmu odpowiednio działa też niekorzystnie na procesy trawienne. Żołądek wykonuje zbyt wiele pracy, by strawić porcje pokarmu.
Tak więc aby skutecznie kontrolować niepokój i nie dopuszczać do powstawania napadów głodu pamiętaj o następujących radach:
- Zanim zaczniesz jeść, weź kilka głębokich wdechów.
- Przyjrzyj się jedzeniu, zanim włożysz je do ust.
- Jedz po woli i dokładnie gryź.
- Odkładaj sztućce pomiędzy kolejnymi gryzami.
Nie potrafisz utrzymać zdrowej diety? Nieustannie odczuwasz głód spowodowany niepokojem? Nie zwlekaj więc z zastosowaniem wyżej opisanych rad. Choć są one zupełni proste, szybko przekonasz się o ich praktyczności.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wolf, Robb (2010) Comer sin ansiedad. Planeta Libros
- Haghighatdoost, F., Feizi, A., Esmaillzadeh, A., Rashidi-Pourfard, N., Keshteli, A. H., Roohafza, H., & Adibi, P. (2018). Drinking plain water is associated with decreased risk of depression and anxiety in adults: Results from a large cross-sectional study. World journal of psychiatry, 8(3), 88–96. https://doi.org/10.5498/wjp.v8.i3.88
- Penn Medicine. How to Stop Food Cravings. (2019). Recuperado el 13 de mayo de 2021. https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/metabolic-and-bariatric-surgery-blog/2019/july/how-to-stop-food-cravings
-
Westerterp-Plantenga MS. Protein intake and energy balance. Regul Pept. 2008 Aug 7;149(1-3):67-9. doi: 10.1016/j.regpep.2007.08.026. Epub 2008 Mar 25. PMID: 18448177.
-
Dalen J, Smith BW, Shelley BM, Sloan AL, Leahigh L, Begay D. Pilot study: Mindful Eating and Living (MEAL): weight, eating behavior, and psychological outcomes associated with a mindfulness-based intervention for people with obesity. Complement Ther Med. 2010 Dec;18(6):260-4. doi: 10.1016/j.ctim.2010.09.008. Epub 2010 Nov 11. PMID: 21130363.