Pyszna galaretka pomidorowa! Spróbuj jej!
Galaretka pomidorowa – czy kiedykolwiek o niej słyszałaś? Jeśli nie, to warto nadrobić zaległości, bo ma wspaniały smak; nie jest zbyt słodka, dzięki czemu można ją łączyć z wieloma innymi daniami. Galaretka ma wiele zastosowań kulinarnych, jest smaczna i, co najważniejsze, zawiera mnóstwo witamin korzystnych dla zdrowia.
Korzyści z jedzenia pomidorów
- Obniżają poziom cholesterolu: dzieje się tak dlatego, że w ich skład wchodzi związek zwany likopenem. Dzisiaj, jedzenie pomidorów to wspaniały sposób, by eliminować z organizmu toksyny i by zmniejszyć poziomu cholesterolu. Wiele badań potwierdza, że osoby często spożywające pomidory – czy to w sałatkach, w postaci soku, czy to galaretki – mają zmniejszone ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego o 50%. Likopen chroni nasze tętnice.
- Pomidory – nie dość, że pozbawione kalorii, to właściwie nie mają tłuszczów. Pomidory w 95% składają się z wody. Dostarczają nam składników odżywczych i czujemy się pełni, ale ciężko przybrać od nich na wadze. Są one również niewyczerpanym źródłem witamin A, B i C, i minerałów, takich jak wapń, magnez, potas, sód, fosfor, żelazo i mangan.
- Poprawia wzrok i stan jamy ustnej: Jedzenie pomidorów pomaga zapobiec pojawieniu się dolegliwości jamy ustnej, takich jak np. afty, a także dba o nasz wzrok.
- Zmniejszają ryzyko raka: Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie wykazały, że często jedzenie pomidorów pozwala uniknąć raka układu trawiennego, jak również raka piersi.
Galaretka pomidorowa – jak ją przygotować
Składniki
- 1kg pomidorów
- 400 gramów cukru
- Sok z jednej cytryny
- Jedna pałeczka cynamonowa
Przygotowanie
- Zacznij od sparzenia pomidorów: Zagotuj wodę, gdy zacznie wrzeć, wrzuć pomidory. Pozostaw je na 1 minutę. Gdy pomidory się sparzą, wyjmij je z wody i schłodź zimną wodą. Sparzenie pomidorów znacznie ułatwia obieranie ich ze skórki. Pamiętaj, aby w miarę możliwości zawsze usunąć nasiona.
- Usuń z pomidorów miąższ i umieszczając go w sitku lub w miseczce. W następnej kolejności, posyp ją po wierzchu cukrem oraz dodaj soku z cytryny, po czym odstaw na godzinę.
- Po upływie czasu, przełóż pomidory do garnka, dodając resztę składników i gotuj na małym ogniu. Pamiętaj, aby dodać laskę cynamonu, dzięki czemu nabierze niezwykle wyjątkowego smaku. Mieszaj powoli, zawsze na małym ogniu, i od czasu do czasu usuwaj nadmiar soku, aby galaretka była coraz gęstsza. Gotowanie potrwa co najmniej godzinę. Możesz próbować jej raz na jakiś czas podczas gotowania, aby upewnić się, że jej smak jest odpowiedni. Istotne jest, aby stale mieszać galaretkę, aby uniknąć jej przypalenia. Jeśli zapomnisz, galaretka się przypali do dna i nabierze gorzkiego smaku.
- Gdy uzyskasz mniej więcej jednolitą konsystencję, zdejmij galaretkę z ognia. Pozostaw ją do wystygnięcia na co najmniej godzinę. W miarę stygnięcia, papka coraz bardziej gęstnieje, przybierając konsystencję galaretki. Jej smak będzie niesamowity!
- Galaretkę można przełożyć do słoików, jeśli chcesz ją przechować na dłużej. Jednym ze sposobów wydłużenia terminu przydatności, jest konserwacja próżnią. Aby, zawekować słoiki, należy włożyć je do gotującej się wody, gotując do momentu pojawienia się charakterystycznego dźwięku zasysającego się weka. Słoiki będą hermetycznie zamknięte i będą mogły być przechowywane znacznie dłużej.
Jednym z doskonałych sposobów na wykorzystanie pomidorowej galaretki jest zastosowanie jej zamiast masła na toście z pełnoziarnistego chleba, z dodatkiem z serem brie. Takie połączenie jest po prostu doskonałe…
Zdjęcia dzięki uprzejmości Cocina de Neus.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cruz Bojórquez, Reyna María, Javier González Gallego, and Pilar Sánchez Collado. “Propiedades funcionales y beneficios para la salud del licopeno.” Nutrición Hospitalaria 28.1 (2013): 6-15.
- Gelosi, Vanesa, et al. “Evaluación de la calidad de mermelada de tomate platense elaborada con distintos contenidos de fruta.” Investigación Joven; vol. 2, no. 1 (2015).
- Rauch, George H. Fabricación de mermelada. Acribia,, 1987.
- Omodamiro, O. D., & Amechi, U. (2013). The phytochemical content, antioxidant, antimicrobial and anti-inflammatory activities of Lycopersicon esculentum (Tomato). Asian Journal of Plant Science and Research, 3(5), 70-81.
- Çağlar, A., & Çağlar, M. Y. TOMATO JAM AND TOMATO MARMALADE