Flora fizjologiczna - jak wpływa na nią dieta?

Flora fizjologiczna - jak wpływa na nią dieta?
Marta Guzmán

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyczka Marta Guzmán.

Napisany przez Marta Guzmán

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Flora jelitowa zależy w dużym stopniu od naszej diety. Nasze nawyki żywieniowe zmieniają skład mikroorganizmów, które znajdują się w jelicie.

To, co jemy, ma duży wpływ na strukturę i skład drobnoustrojów w naszym jelicie, z których składa się nasza naturalna flora. Pierwszy dowód na to uzyskano poprzez porównanie próbek kału różnych gatunków ssaków. Czy chcesz wiedzieć, jak dieta wpływa na florę jelitową i jaką dietę powinniśmy stosować? W tym artykule dowiesz się wszystkiego.

Skład flory fizjologicznej

Flora jelitowa – co to takiego?

Flora jelitowa to zbiór drobnoustrojów znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Składa się z ponad 1000 różnych gatunków, które przyczyniają się do istnienia 3,3 miliona unikalnych mikroorganizmów w ludzkim przewodzie pokarmowym.

Ten złożony ekosystem obejmuje bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, które żyją w symbiotycznym związku ze swoim gospodarzem. Pojawiają się także inne drobnoustroje o potencjalnie patogennych cechach.

Zbadano różne mechanizmy związane z utrzymaniem lub zmianą tego ekosystemu, między innymi:

  • Genetyka.
  • Bezpośredni kontakt z florą pochwy matki podczas porodu.
  • Laktacja.
  • Nadużywanie antybiotyków.
  • Dieta.

Na przykład dzieci urodzone naturalnie przechodzą florę pochwy matki, gdzie znajdują się Bacteroides, Bifidobacterium, Lactobacillus i Pałeczka okrężnicy. Z drugiej strony osoby urodzone przez cesarskie cięcie mają zwiększony poziom bakterii skórnych, takich jak Staphylococcus spp.

Co oznacza dla naszego zdrowia?

Poza okresem poporodowym flora fizjologiczna jest niezbędna do indukowania mechanizmów regulacyjnych w celu utrzymania błony śluzowej i odporności. Odpowiedni ekosystem umożliwi optymalne reakcje na patogeny. I odwrotnie, zmiana równowagi ekologicznej znana jako dysbioza jelit, zwiększy stan zapalny i podatność na infekcje.

Antybiotyki

Może to powodować choroby, takie jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, choroby neurodegeneracyjne lub rak. Dlatego tak ważne jest dbanie o naszą florę.

Flora fizjologiczna – jak wpływa na nią dieta?

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników dla naszej flory bakteryjnej. Brane są pod uwagę różne diety.

Dieta powinna być:

  • Bogata w błonnik. Owoce i warzywa korzystnie wpływają na skład flory.
  • pamiętać o wzroście białka zwierzęcego i tłuszczu w połączeniu z brakiem błonnika pokarmowego. To zwiększa ilość mikroorganizmów tolerujących sól żółciową.

Zbadano różnice dietetyczne między różnymi populacjami, które mogłyby wyjaśnić zmienność w taksonomii jelitowego ekosystemu drobnoustrojów w różnych populacjach.

Na przykład flora fizjologiczna afrykańskich dzieci ma większą obecność gatunków z rodzaju Prevotella, mniejszą obecność gatunków Bacteroides, większą różnorodność mikrobiologiczną i wyższą produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w porównaniu do flory dzieci europejskich.

Ta różnica wynika głównie z diety. Dieta rolnicza afrykańskich dzieci jest bogata w produkty pełnoziarniste, błonnik i białko roślinne, co jest korzystne dla flory w porównaniu z dietą dzieci z Zachodu. Te ostatnie mają diety bogate w białko, tłuszcze zwierzęce, cukry, rafinowane zboża i ubogie w błonnik.

Dieta śródziemnomorska

Najczęściej badaną dietą jest prawdopodobnie dieta śródziemnomorska. W różnych badaniach zaobserwowano, w jaki sposób ta dieta, ze względu na zawartość wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i przeciwutleniaczy może zapobiegać występowaniu chorób sercowo-naczyniowych.

Wiemy, że uczestniczy w utrzymaniu zdrowego ekosystemu mikrobiologicznego.

Dieta śródziemnomorska
U pacjentów z zespołem metabolicznym przeprowadzono przez dwa lata badanie interwencyjne porównując dietę śródziemnomorską z dietą niskotłuszczową i wysokowęglowodanową. Rezultaty były takie, że długotrwałe spożywanie diety śródziemnomorskiej przywraca pożyteczne bakterie u chorych.

Ponadto dieta śródziemnomorska poprawia wrażliwość na insulinę u osób z otyłością.

Jednym z parametrów uważanych za najbardziej korzystne w diecie śródziemnomorskiej jest wysoka zawartość polifenoli. Chociaż cząsteczki te nie są wchłaniane na poziomie jelitowym to po dotarciu do okrężnicy są metabolizowane przez mikroflorę jelitową, co powoduje powstawanie różnych kwasów fenolowych.

Jaką dietę wybrać?

Gdy przeanalizujemy te badań możemy dojść do wniosku, że najlepiej jest:

  • po pierwsze, wybrać dietę bogatą w polifenole i błonnik zawarte w warzywach, owocach i roślinach strączkowych
  • po drugie, spożywać mniej produktów pochodzenia zwierzęcego (ryby, mięso, jaja, nabiał)
  • następnie, wyeliminować przetworzoną żywność i produkty przemysłowe

Przestrzegając tego rodzaju diety organizm może zachować różnorodność mikrobiologiczną i uniknąć niektórych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Levy M., Kolodziejczyk AA., Thaiss CA., Elinav E., Dysbiosis and the immune system. Nat Rev Immunol, 2017. 17 (4): 219-232.
  • Bibbó S., Ianiro G., Giorgio V., Scaldaferri F., et al., The role of diet on gut microbiota composition. Eur Rev Med Pharmacol Sci, 2016. 20 (22): 4742-4749.
  • Haro C., García Carpintero S., Alcala Diaz JF., Gomez Delgado F., et al., The gut microbial community in metabolic syndrome patients is modified by diet. J Nutr Biochem, 2016. 27: 27-31.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.