Fitboxing: poznaj liczne zalety tego sportu
Czy wiesz jakie korzyści daje fitboxing? Ta dyscyplina sportowa łączy ćwiczenia fizyczne i boks, pomagając zyskać lepszą formę. Dowiedz się więcej na ten temat!
Fitboxing to sport, który zyskuje popularność pośród osób pragnących poprawić swoją sprawność fizyczną. Sport ten pojawił się w Stanach Zjednoczonych i stanowi połączenie boksu, kickboxingu, muay Thai i ćwiczeń CrossFit. Ma na celu kompleksowe trenowanie całego ciała.
Na początku dyscyplina ta może wydawać się bardzo agresywna, skierowana jedynie w stronę osób, które znajdują się w optymalnej kondycji fizycznej. Jednak w rzeczywistości ćwiczenia te są przeznaczone dla każdej, od młodych osób po seniorów.
Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z uprawiania fitboxingu? W takim razie koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł!
Czym jest fitboxing?
Fitboxing to relatywnie nowa dyscyplina sportowa, która jest atrakcyjna z powodu swoich interesujących zalet. Łączy ćwiczenia fitness, takie jak te wykonywane z obciążeniem własnego ciała lub taśmami TRX, z boksem i technikami sztuk walki.
Główny cel fitboxingu to pomoc w utrzymaniu odpowiedniej tężyzny ciała oraz zwiększenie masy mięśniowej lub utrata wagi. Oczywiście to tylko niektóre z jej zalet, ponieważ sesje o wysokiej intensywności, które trwają około 60 minut, mogą spalić nawet 1000 kalorii.
Ten rodzaj ćwiczeń wzmacnia między innymi działa układu krążenia i oddechowego, zwiększa tężyznę fizyczną oraz poprawia zręczność i koordynację. A co najlepsze, treningi tego rodzaju nie zajmują zbyt dużo czasu i nadają się praktycznie dla każdego.
Może Cię również zainteresować: Trening siłowy z masą własnego ciała: co to jest i jakie są jego zalety?
Jak uprawia się fitboxing?
Fitboxing to forma ćwiczeń aerobowych, w której stosowane są określone ćwiczenia funkcjonalne. Sesje treningowe trwają zazwyczaj 47 minut i są nazywane “wyzwaniami”. Zaczynają się od fazy rozgrzewki, która trwa około 15 minut. Podczas niej wykonuje się ćwiczenia kardio i kształtujące ciało, aby aktywować mięśnie.
Następnie, z pomocą trenera, dana osoba rozpoczyna trening boksu i kickboxingu w rytm muzyki. W tym momencie wykonuje się 8 serii dwuminutowych ćwiczeń z workiem treningowym w połączeniu z 8 jednominutowymi ćwiczeniami z obciążeniem wagi własnego ciała.
Potem następuje 10-minutowa sesje treningu funkcjonalnej (fitness) z wykorzystaniem m. in. taśm oporowych, TRX i piłki lekarskiej. Na zakończenie robi się 6 minut ćwiczeń na ukształtowanie sylwetki i kolejne 10 minut ćwiczeń na rozciąganie.
Zalety fitboxingu
Ogólnie rzecz biorąc, praktykowanie aktywności fizycznej wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi. Fitboxing daje możliwość spalania dużej liczby kalorii i poprawy sylwetki. Oczywiście to nie jedyne zalety tego sportu. W czym jeszcze może pomóc?
Pomaga zwalczać stres
Jeden z głównych powodów, które przemawiają za uprawianiem fitboxingu, to fakt, że pomaga on zmniejszyć poziom stresu i niepokoju. Dodatek ćwiczeń aerobowych pomaga uwalniać endorfiny.
To, jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym w Frontiers in Psychology, zmniejsza napięcie i zwiększa wrażenie dobrego samopoczucia.
Pomaga dbać o zdrowie układu krwionośnego
Regularny trening fitboxingu przekłada się również na poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Ponieważ ćwiczenia tego rodzaju pobudzają krążenie krwi na ogólnym poziomie, to jednocześnie pomagają regulować ciśnienie tętnicze.
To z kolei pomaga kontrolować nadmierną wagę i otyłość, czynniki, które wywierają znaczący wpływ na ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Spala większe ilości kalorii
Połączenie ćwiczeń interwałowych typowe dla fitboxingu przekłada się na spalanie kalorii i to nawet bardziej niż w przypadku innych dyscyplin sportowych.
Oczywiście zależy to od intensywności treningu. W każdym razie szacuje się, że sesje trwające od 47 do 60 minut pomagają spalić do 1000 kalorii, co wspiera dążenie do utrzymania zdrowej wagi.
Pomaga zyskać umięśnioną sylwetkę
Ten rodzaj treningu opracowuje w optymalny sposób wszystkie grupy mięśni. To, w połączeniu z jego umiejętnością zwiększania spalania tkanki tłuszczowej, wspiera kształtowanie sylwetki. W rezultacie otrzymujesz bardziej zdefiniowaną i estetyczną figurę.
Poprawia koordynację i stabilność
Jeden z najważniejszych wpływów tej dyscypliny to fakt, że wzmacnia ona mięśnie głębokie, czyli mięśnie naszego korpusu (tzw. mięśnie core). Dołączenie szybkich ruchów rotacyjnych pozwala w optymalny sposób opracować tą część ciała.
Zgodnie z artykułem opublikowanym w Harvard Health, takie ćwiczenia stabilizują równowagę, poprawiają koordynację oraz poprawiają wyniki sportowe.
Zwiększa poczucie własnej wartości
Kilka badań, na przykład to opublikowane w Neuropsychiatric Disease and Treatment, wykazało, że regularna aktywność fizyczna wywiera pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Fitboxing jest bardzo korzystny, ponieważ zakłada uczenie się technik samoobrony, które zwiększają pewność siebie.
Jednocześnie osiąganie małych i dużych celów podczas każdych zajęć wywołuje poczucie satysfakcji, które karmi również poczucie własnej wartości. Co więcej sport ten wpływa również na wygląd fizyczny, zapewniając na przykład zdrowszą wagę, co również poprawia sposób postrzegania siebie samego.
Jak zacząć uprawiać fitboxing
Aby zacząć uprawiać fitboxing, nie musisz wcale mieć znaczących osiągów w sporcie. Mimo tego kluczową rolę odgrywa przejście przez wstępny proces nauki i adaptacji, aby opanować techniki stosowane podczas treningu. Właśnie dlatego najlepiej byłoby, gdyby towarzyszył Ci trener, który będzie w stanie odpowiednio Tobą pokierować.
Na początku ruchy i połączenia uderzeń wydają się dziwne i męczące. Jednak gdy będziesz nabierać doświadczenia, każdy ruch będzie stawał się coraz łatwiejszy. To trener musi zdecydować kiedy nadejdzie czas na zwiększenie intensywności. Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć uprawiać tą dyscyplinę.
Rozluźnij się
Nauka rozluźniania się podczas treningów to klucz do rozwoju. Na początku to całkowicie normalne, że będziesz mieć trudności z wykonywaniem ruchów i uderzeń bez spinania się.
Poza tym będziesz mieć trudności z ukończeniem zajęć. Mimo tego postaraj się podejść do tego spokojnie i skoncentruj swoje wysiłki nie na sile, ale na szybkości i zręczności.
Noś wygodne ubrania
Ruchy podczas tego rodzaju treningu powinny być płynne. Dlatego też kluczową rolę odgrywa wybranie wygodnych ubrań do treningu, które zapewniają swobodę ruchów i nie wywołują otarć skóry. Dobierz właściwy rozmiar, aby uniknąć nieprzyjemności.
Stopniowo zwiększaj intensywność
Fitboxing to w rzeczywistości wymagająca dyscyplina. Mimo tego intensywność ćwiczeń należy zwiększać stopniowo, zgodnie z Twoją kondycją fizyczną. Próba przeskoczenia z siedzącego trybu życia do wycieńczających treningów przynosi skutki odwrotne do oczekiwanych i może prowadzić do wystąpienia kontuzji.
Dodaj trening siłowy
Aby uzupełnić wpływ fitboxingu na ciało, warto dołączyć do niego trening siłowy. Nie trzeba wykonywać go każdego dnia. Może znaleźć się w Twoim harmonogramie od 2 do 3 razy w tygodniu.
Trening siłowy pomoże Ci rozwinąć siłę mięśni i wpłynie pozytywnie na Twoją ogólną kondycję fizyczną i zdrowie.
Przestrzegaj zdrowej diety
Podobnie jak inne dyscypliny sportowe, fitboxing należy uzupełniać zdrową i zrównoważoną dietą. Potrzeby odżywcze różnią się w zależności od osoby. Jednak w każdym przypadku należy rozważyć następujące kwestie:
- Zwiększ spożycie owoców i warzyw.
- Spożywaj chude mięsa i ryby.
- Jedz nabiał z umiarem.
- Spożywaj owoce i nasiona.
- Unikaj spożywania przetworzonej żywności, cukrów i oczyszczonych mąk.
- Pij wodę.
Koniecznie przeczytaj: Trening zumby – odchudzanie przez zabawę!
Fitboxing, sposób na poprawę sprawności fizycznej w rytm muzyki
To nie przypadek, że fitboxing podbił serca tysięcy osób na całym świecie. Jego pozytywny wpływ na ciało i treningi z workiem treningowym w rytm muzyki sprawiają, że ta dyscyplina pozawala ćwiczyć w inny sposób, a jednocześnie zyskiwać dobre rezultaty.
Oczywiście treningi są dostosowane dla każdego, od młodych osób po dorosłych. sportowców i seniorów. Każdy może uprawiać fitboxing, jeśli tylko wcześniej dostanie zielone światło od profesjonalisty.
Czy w takim razie masz ochotę spróbować?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Warburton DE, Nicol CW, Bredin SS. Health benefits of physical activity: the evidence. CMAJ. 2006;174(6):801-809. doi:10.1503/cmaj.051351
-
Areeudomwong P, Saysalum S, Phuttanurattana N, Sripoom P, Buttagat V, Keawduangdee P. Balance and functional fitness benefits of a Thai boxing dance program among community-dwelling older adults at risk of falling: A randomized controlled study. Arch Gerontol Geriatr. 2019 Jul-Aug;83:231-238. doi: 10.1016/j.archger.2019.04.010. Epub 2019 Apr 22. PMID: 31102925.
- Heijnen S, Hommel B, Kibele A, Colzato LS. Neuromodulation of Aerobic Exercise-A Review. Front Psychol. 2016;6:1890. Published 2016 Jan 7. doi:10.3389/fpsyg.2015.01890
- Cercato C, Fonseca FA. Cardiovascular risk and obesity. Diabetol Metab Syndr. 2019;11:74. Published 2019 Aug 28. doi:10.1186/s13098-019-0468-0