Filofobia - paniczny strach przed zakochaniem

Poczucie niepewności i stres, podczas zakochania jest czymś całkowicie normalnym. Jednak filofobia jest fobią, a zatem czymś znacznie poważniejszym. W tym artykule dowiesz się więcej. 
Filofobia - paniczny strach przed zakochaniem

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Poczucie niepewności i stres, podczas zakochania jest czymś całkowicie normalnym. Jednak filofobia jest fobią, a zatem czymś znacznie poważniejszym. W tym artykule dowiesz się więcej. 

Osoba cierpiąca na filofobię może unikać wszelkich interakcji, aby tylko nie zakochać się,ani nie stworzyć bliższych więzi emocjonalnych.

Podczas gdy wiele osób jest podekscytowanych szukaniem miłości i pełnią jej życia w pełni, filofobia odbiera niektórym szansę na stworzenie dojrzałej relacji. Bardzo często w kontaktach z potencjalnym partnerem odczuwają strach, stres i lęk przed samą ideą zakochania. Może to zamienić się nawet w fobię społeczną. Czy chcesz dowiedzieć się więcej?

Filofobia – czym się charakteryzuje 

Filofobia w społeczeństwie

Jak sama nazwa wskazuje, filofobia jest strachem, który objawia się u ludzi, którzy bardzo boją się nawiązania związku. W rzeczywistości, sam pomysł utworzenia więzi powoduje u nich wielki strach, stres, niepokój i zmartwienie.

Powinniśmy jednak wyjaśnić, że mówimy o typie fobii, który różni się od zwykłych lęków i niepewności, wynikających po prostu z emocji, gdy zakochujesz się lub zaczynasz nowy związek. W rzeczywistości, osoba filofobiczna nie tylko odczuwa niepewność, ale raczej skrajny strach, prowadzący nawet do ataków paniki.

Zaburzenie to jest uważane za zaburzenie lękowe, które może mieć poważn e konsekwencje w życiu i zdrowiu psychicznym. Ludzie filofobiczni o ciężkiej postaci tej przypadłości, ze strachu mogą zacząć unikać wszelkiego rodzaju interakcji z innymi osobami.

Oznacza to, że wolą przestać być w pobliżu innych, aby uniknąć jakiejkolwiek sytuacji, mogącej prowadzić do związku lub przywiązania emocjonalnego.

W skrajnych przypadkach, strach przed związkami może rozciągać się na inne typy związków, na przykład z członkami rodziny czy przyjaciółmi.

Wszystko, co powoduje wysoki poziom stresu i niepokoju u osoby filofobicznej, szkodzi jej dobrobytowi i relacjom osobistym. Ponadto, jak wspomnieliśmy, może nawet zakończyć się całkowitą izolacją społeczną i depresją.

Ogólnie rzecz biorąc, filofobia występuje częściej u osób, które wcześniej doznały pewnego rodzaju urazu lub nadużycia. Mówimy o przypadkach złego traktowania, traumatycznych rozstań, nadużyć, przemocy i tym podobne. Z drugiej strony, ta fobia może być również spowodowana strachem przed odrzuceniem i wynikać z lęku przed samotnością.

W każdym razie, strach przed związkami jest mechanizmem obronnym, którego celem jest uniknięcie cierpienia i odrzucenia lub powstrzymanie wszelkich złych doświadczeń.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Miłość do samej siebie: 4 nawyki dla każdej kobiety

Filofobia- wzorce zachowań osób cierpiących na nią 

Filofobiczny człowiek odczuwa prawdziwy niepokój, ilekroć musi nawiązać relacje społeczne.

Niepokój i zdenerwowanie związane z ideą zakochania się lub nawiązania jakiegokolwiek związku. Fizycznie, osoba chora może nawet cierpieć na niektóre zaburzenia somatyczne, takie jak ataki paniki, kołatanie serca, problemy żołądkowo-jelitowe itp. Z drugiej strony, badania psychologiczne wykazują wysoki poziom hormonu stresu.

  • Tłumienie uczuć.
  • Unikanie zachowań społecznych lub całkowita izolacja, rezygnacja z kontaktów towarzyskich.
  • W wielu przypadkach problem z odczuwaniem miłości. Niemożliwa miłość jest idealną wymówką dla osoby filofobicznej, która próbuje sama się przekonać, że jest w stanie się zakochać, ale nie może, ponieważ idealna osoba nie istnieje.

Filofobia- jak ją przezwyciężyć?

Pierwszym krokiem, podobnie jak w wielu problemach psychologicznych, jest rozpoznanie problemu. To wtedy można zacząć szukać profesjonalnej pomocy.

Filofobia to mechanizm obronny, który chorzy wykorzystują, aby uniknąć pewnych sytuacji powodujących strach lub lęk. Jednak utrzymywanie zdrowych relacji nie jest czymś, czego należy unikać lub się bać. Przeciwnie- relacje społeczne pomagają nam zachować zdrowie psychiczne, zwiększają pewność siebie i pomagają nam czuć się lepiej. 

Z tego powodu jeśli zauważasz u siebie takie reakcje, powinieneś rozpocząć terapię, która pomoże Ci zidentyfikować i zmienić nabyte nawyki. Ponadto, jeśli filofobia wynika z urazu z przeszłości, terapeuta pomoże go rozpracować.  

W tym sensie terapia poznawczo-behawioralna jest zwykle bardzo skuteczna. Ponadto powolna ekspozycja na kontakty społeczne, może mieć również bardzo dobre wyniki. Ta terapia polega na skonfrontowaniu i wystawianiu się na cokolwiek, co może powodować Twoją fobię. Dzięki temu, stopniowo oswajasz się z możliwością nawiązania relacji i powoli tracisz lęk.

Kilka pomocnych rad

Mężczyzna na terapii

Pomoc psychologiczna, podobnie jak inne strategie coachingowe, są najskuteczniejszymi sposobami rozwiązania problemu.

Terapia nie przyniesie jednak rezultatów, jeśli filofobiczna osoba nie wykona również pracy nad sobą.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Oznaki miłości – 6 dowodów zakochania

Z tego powodu zalecamy:

  • Wystaw się na lęk – w rzeczywistości jest to jeden z najlepszych sposobów na pokonanie go.
  • Ćwicz techniki relaksacyjne. Praktyki takie jak uważność, medytacja czy prowadzenie dziennika mogą również pomóc w przezwyciężeniu problemu.
  • Wyraź siebie. Rozmowa z ludźmi wokół ciebie, przyjaciółmi lub członkami rodziny jest zawsze dużą pomocą.
  • Daj sobie czas. Zmiana mechanizmów obronnych, wyuczonych z traumatycznych doświadczeń nie jest łatwa. To wymaga dużego wysiłku i pomocy, aby móc zmienić wszystko w twoim umyśle. Z tego powodu potrzebujesz czasu, wsparcia i specjalistycznej pomocy.

Miłość i związki mogą być bolesne, to prawda. Jednak rzeczywistość nie musi przysparzać cierpienia i zawodów.. Związek, czy to miłość, czy przyjaźń, może być pełny, satysfakcjonujący i sprawić, że poczujesz się naprawdę szczęśliwy.

Z tego powodu powinieneś przezwyciężyć lęki. Unikanie życia i głębszych uczuć nie prowadzi do niczego dobrego. Jeśli nie rozpracujesz swojego problemu, możesz nigdy nie osiągną pełni szczęścia, założyć rodziny czy relacji przyjacielskich. Warto się odważyć i wykonać pierwszy krok. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cavallo, V. (1998). International Handbook of Cognitive and Behavioural Treatments for Psychological Disorders. pp. 5-6.
  • Dalgleish, T., Dunn, B., Mobbs, D. (2009). “Affective neuroscience: Past, present and future”,  Emotion Review, 1(4), pp. 355 – 368.
  • Tavormina, Romina. (2014). “Why are we afraid to love?”, Psychiatria Danubina. 26 Suppl 1. 178-83.
  • Phobias. (2018). Retrieved 21 August 2020, from https://www.nhs.uk/conditions/phobias/
  • Trujillo, C. R. C., & Rodriguez, A. (2008). Fobia social y terapia cognitivo-conductual: definición, evaluación y tratamiento. In ANALES de la Universidad Metropolitana (Vol. 8, No. 1, pp. 115-137). Universidad Metropolitana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.