Fibromialgia – przyczyny, objawy i leczenie tej choroby
2 min.
Fibromialgia to choroba objawiająca się przewlekłym bólem i tkliwością ciała. Jest schorzeniem mięśniowo-szkieletowym, której towarzyszą różne symptomy takie jak zmęczenie, ból mięśni, trudności ze snem, spadek nastroju.
Fibromialgia została uznana za chorobę na początku lat 90-tych. Od tamtego czasu wielu badaczy uznało ją za zaburzenie somatyczne. Oznacza to że pacjent uskarża się na ból fizyczny, jednak badania nie potwierdzają fizycznych źródeł bólu.
Ostatnie badania wskazują na neurologiczne podłoże, jakim charakteryzuje się fibromialgia, mianowicie zaburzenia centralnego układu nerwowego.
Kogo dotyka fibromialgia?
Fibromialgia występuje u 2 do 5% populacji, szczególnie w krajach takich jak Włochy, Portugalia, Hiszpania i Niemcy. Grupę ryzyka stanowią kobiety – na fibromialgię zapada 10 razy więcej kobiet, niż mężczyzn.
Pochodzenie fibromialgii jest związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu nerwowego, jednak dokładny mechanizm nie jest znany. Podejrzewa się, że wywołują ją zaburzenia neurohormonalne, czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak dieta czy stres.
Problem tkwi w układzie nerwowym, w nadmiernej wrażliwości struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu.
Fibromialgia pojawia się częściej u pacjentów z chorobami reumatologicznymi, takimi jak artretyzm, sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa lub u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy. Ponadto często wiąże się ją z celiakią.
Fibromialgia: powiązane choroby
Znacząca ilość chorych uskarża się na problemy ze snem. W ciągu dnia są zmęczeni a w nocy dokuczają im bóle. Ciągłe wyczerpanie prowadzi to stanów niepokojów, lęków i depresji.
Diagnostyka
Nie istnieje żadne kryterium diagnostyczne, które w sposób pewny wskazywałoby na fibromialgię. Normalnym procesem jest wykluczenie w pierwszej kolejności innych chorób na które wskazują objawy.
Takie działanie powoduje opóźnienie w rozpoznaniu choroby. Wśród badaczy wciąż trwa dyskusja czy fibromialgię należy uznawać za osobną chorobę czy raczej grupę objawów innych chorób. Aby stwierdzić fibromialgię należy potwierdzić 11 z 18 punków bolesnych przy dotyku. Ból trwający dłużej niż 3 miesiące również może wskazywać na fibromialgię.
Terapie lecznicze oraz redukcja wagi znajdują się wśród najskuteczniejszych sposobów walki z fibromialgią.
Udowodniono, że dieta bezglutenowa jest bardzo skuteczna w walce z symptomami choroby.
Jeśli chodzi o terapie farmakologiczne fibromialgię leczy się antydepresantami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwpadaczkowymi, lekami zwiotczającymi mięśnie. Ponadto skuteczną metodą jest magnetyczna stymulacja. Zmniejszenie bólu udaje się osiągnąć u większości pacjentów.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.