Dieta dla osób z hipotensją - trudno ją przestrzegać?

Ponieważ odwodnienie jest jedną z przyczyn hipotensji, czyli niskiego ciśnienia krwi, należy pić co najmniej 6 do 8 szklanek wody dziennie, aby temu zapobiec.
Dieta dla osób z hipotensją - trudno ją przestrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta dla osób z hipotensją nie jest bardzo restrykcyjna, ale powinno się ją jednak odpowiednio dobrać do stanu zdrowia pacjenta, aby nie doprowadzić do pogorszenia się stanu jego zdrowia.

Czym jest hipotensja?

Hipotensja, czyli niedociśnienie tętnicze, jest terminem medycznym przypisanym do niskiego ciśnienia krwi. Odnosi się ono do spadku normalnego rytmu pracy serca. Dieta dla osób z hipotensją powinna nieco różnić się od diety zdrowej osoby.

Kiedy ciśnienie krwi przepływającej przez tętnice zmniejsza się, organy naszego ciała przestają otrzymywać odpowiednią ilość krwi, której potrzebują do funkcjonowania. Jaka jest idealna dieta dla osób z hipotensją? Co powinni jeść, a czego nie? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

Objawy niedociśnienia

Niskie ciśnienie krwi zazwyczaj powoduje pewne objawy, w tym:

  • Omdlenia
  • Zawroty głowy
  • Rozmyte widzenie
  • Zmieszanie lub dezorientację
  • Senność
  • Nadmierną potliwość
  • Wymioty
  • Bladość
  • Ból głowy
  • Zmęczenie
  • Dzwonienie w uszach
  • Hipotermię (zimne dłonie i stopy)
dieta dla osób z hipotensją

Przyczyny hipotensji

Niskie ciśnienie krwi ma różne przyczyny. Niektóre z najbardziej powszechnych to:

przyczyny hipotensji

1. Zmiana pozycji. Zbyt szybkie wstawanie może powodować bardzo krótkotrwałe niedociśnienie.

2. Odwodnienie. Spożywanie niewystarczającej ilości płynów może powodować niskie ciśnienie krwi.

3. Kondycja fizyczna. Niektóre osoby o smukłej budowie ciała mogą stale cierpieć na niedociśnienie. Jest to stan związany z budową fizyczną.

4. Zażywanie leków. Przyjmowanie leków moczopędnych, przeciwbólowych, psychotropowych i leków na choroby układu krążenia może wpływać na problemy z ciśnieniem.

5. Choroby układu krążenia. Na niedociśnienie mogą wpływać na przykład zaburzenia rytmu serca.

6. Zaburzenia endokrynologiczne. Niedociśnienie tętnicze może być objawem nieprawidłowego działania tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy lub trzustki.

Zalecana dieta dla osób z hipotensją

Odpowiednia dieta może znacznie poprawić objawy schorzenia, jakim jest niedociśnienie.

Spożywanie płynów

Ponieważ odwodnienie jest jedną z przyczyn niskiego ciśnienia krwi, należy spożywać od 2 do 3 litrów płynów dziennie, aby uniknąć takiej sytuacji.

To samo zalecenie dotyczy niedociśnienia krwi spowodowanego udarem cieplnym. Zalecany płyn to przede wszystkim woda, ponieważ pomaga ona we właściwym funkcjonowaniu wszystkich organów ciała.

Zaleca się również spożywanie rozcieńczonych naturalnych soków owocowych i herbat ziołowych. Wskazane jest, aby spożywać wszelkie napoje bez cukru, aby uniknąć otyłości i innych problemów zdrowotnych.

dieta dla osób z hipotensją

Kawa zalecana jest w małych dawkach. W przypadku niedociśnienia może ona tymczasowo pomóc złagodzić objawy. Nadmiar kawy może jednak powodować tachykardię i nerwowość.

Nie zaleca się spożywania napojów alkoholowych. Alkohol wpływa na układ krążenia na różne sposoby i stymuluje eliminację płynów ustrojowych, co prowadzi do odwodnienia.

Kiedy najlepiej spożywać posiłki

W przypadku posiłków zaleca się, aby pacjenci z niedociśnieniem spożywali małe porcje kilka razy dziennie. Dzięki temu przepływ krwi nie jest skoncentrowany w obszarze brzucha podczas trawienia dużych ilości pożywienia, co jest przyczyną niskiego ciśnienia.

posiłki w ciągu dnia

Spożywanie małych porcji sześć razy dziennie utrzymuje stabilny poziom glukozy we krwi. A to z kolei zmniejsza szanse hipotensji.

Zwiększ ilość sodu w diecie

Sól wspomaga zatrzymywanie wody w organizmie, co stymuluje wzrost ciśnienia krwi. Z tego powodu zaleca się spożywanie produktów bogatych w sód.

Orzechy, takie jak orzechy laskowe, pistacje, migdały, nasiona słonecznika i orzeszki ziemne zawierają znaczne ilości sodu. Co więcej, są one bogate w witaminę B, która ma wiele korzyści zdrowotnych – wpływa ona korzystnie na układ nerwowy.

Ser i indyk są kolejnymi produktami zalecanymi w diecie pacjentów z hipotensją ze względu na zawartość sodu.

sód na niedociśnienie

Chociaż składnik ten może złagodzić symptomy napadu hipotensji, spożywanie sodu nie jest zalecane we wszystkich przypadkach tego schorzenia. Nie zaleca się spożywania nadmiernych ilości sodu w okresie ciąży, ponieważ może to powodować zatrzymywanie się wody w organizmie przyszłych mam.

Sposób ten nie jest również zalecany w przypadku niedociśnienia związanego z niewydolnością nerek, ponieważ sód może w takich sytuacjach zaszkodzić. I na koniec, spożywanie sodu powinno być kontrolowane u pacjentów cierpiących na choroby serca.

Pokarmy, których należy unikać

Ogólnie rzecz biorąc, dieta dla osób z hipotensją wyklucza wszelkie produkty, które zawierają tak zwane „pusta kalorie”, czyli takie, które nie posiadają żadnych składników odżywczych potrzebnych organizmowi. Jest tak w przypadku:

  • słodyczy i deserów spożywanych w nadmiernych ilościach,
  • napojów bogatych w cukier, takich jak słodkie napoje lub napoje gazowane,
  • mąk rafinowanych,
  • nasyconych tłuszczów, zawartych w smażonej lub przetworzonej żywności,
  • żywności bogatej w składniki chemiczne i konserwanty, która jest szkodliwa dla zdrowia we wszystkich przypadkach.
dieta przy hipotensji

Ogólne zalecenia

Dieta dla osób z hipotensją powinna odpowiadać podstawowym kryteriom każdej zdrowej diety. Zalecamy spożywanie głównie zbilansowanych posiłków: białek i węglowodanów, które powinny być przyjmowane w regularnych odstępach czasu.

Pacjenci z hipotensją powinni dołączyć do diety ćwiczenia fizyczne, które pomogą stymulować aktywację układu krążenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Malik VS, Hu FB. Sugar-Sweetened Beverages and Cardiometabolic Health: An Update of the Evidence. Nutrients. 2019 Aug 8;11(8):1840. doi: 10.3390/nu11081840. PMID: 31398911; PMCID: PMC6723421.
  • Piano MR. Alcohol’s Effects on the Cardiovascular System. Alcohol Res. 2017;38(2):219-241. PMID: 28988575; PMCID: PMC5513687.
  • Grillo A, Salvi L, Coruzzi P, Salvi P, Parati G. Sodium Intake and Hypertension. Nutrients. 2019 Aug 21;11(9):1970. doi: 10.3390/nu11091970. PMID: 31438636; PMCID: PMC6770596.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.