Fetus in fetu - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku

Anomalia znana jako fetus in fetu charakteryzuje się tym, że ciąża obejmuje dwa płody. Jeden z nich rozwija się normalnie, podczas gdy drugi jest pasożytem wewnątrz ciała pierwszego. Prawie zawsze występuje on w okolicy brzucha, ale znaleziono je również w innych częściach ciała „żywiciela”.
Fetus in fetu - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Pierwszy przypadek fetus in fetu odnotowano w 1800 r. Od tego czasu na całym świecie odnotowano około 200 przypadków tego zjawiska. Rzadkość tej anomalii i jej geograficzne rozproszenie uniemożliwiły jak do tej pory dogłębne badania tej niecodziennej sytuacji.

Jako pierwszy odkrył ten dziwny stan Johann Friedrich Meckel. Nadał mu nazwę fetus in fetu, aby odnieść się do przypadków, w których pasożytniczy bliźniak znajduje się wewnątrz swojego zdrowego rodzeństwa. Służy mu ono jako jego żywiciel.

Bardzo często lekarze początkowo diagnozują tę chorobę jako swego rodzaju bezbolesny guzek. 89% przypadków wykryto w pierwszych 18 miesiącach życia dziecka. Jednak jest też wiele przypadków, w których diagnozują ją o wiele później.

Fetus in fetu jest chorobą bardzo rzadką lub wręcz unikatową

Anomalia znana jako fetus in fetu charakteryzuje się tym, że ciąża obejmuje dwa płody. Jeden z nich rozwija się normalnie, podczas gdy drugi jest pasożytem wewnątrz ciała pierwszego. Prawie zawsze występuje on w okolicy brzucha, ale znaleziono je również w innych częściach ciała „żywiciela”.

Fetus in fetu jest jedną z tych chorób, które nazywa się rzadkimi lub mniejszościowymi. Do tej pory w tej kategorii zidentyfikowano około 7 000 chorób. Fetus in fetu należy do 10 najrzadszych przypadków.

Na całym świecie udokumentowano tylko około 200 przypadków tego zjawiska. Ta anomalia występuje w około 1 przypadku na 500 000 urodzeń. W większości przypadków lekarze diagnozują ją już w okresie dzieciństwa. Jednak stwierdzono ją również u osób dorosłych, raz nawet u mężczyzny w wieku 47 lat.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bezpłodność u kobiet – 7 głównych przyczyn

To odmiana pasożytniczego bliźniaka

Fetus in fetu (to łacińskie określenie ma swój polski odpowiednik w postaci „płodu w płodzie”) to odmiana zjawiska znanego jako pasożytnicze bliźnięta. Jest to stan, w którym dwoje bliźniąt jest ze sobą połączonych (ich organizmy są zrośnięte), a jedno z nich ma znacznie mniejsze ciało niż drugie.

2 embriony

W takich przypadkach bliźniak – żywiciel pozwala przeżyć drugiem (pasożytującemu), ponieważ ten drugi nie ma własnych narządów. Fetus in fetu został również uznany za skrajny przypadek bliźniąt syjamskich.

Fetus in fetu to czysty przypadek

Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny tego zjawiska. Po prostu wiedzą, że to przypadek, który zdarza się w pewnym momencie podczas formowania się zygoty. Z jakiegoś powodu bliźnięta nie rozdzielają się całkowicie i pozostają „sczepione” jakąś częścią swojego ciała.

Wszystko to dzieje się zanim jeszcze uformuje się zarodek. Następnie jeden z bliźniaków rozwija się normalnie, podczas gdy drugi w zasadzie zanika. Z tego powodu pozostaje wewnątrz ciała zdrowego bliźniaka i jest całkowicie od niego zależny, jeśli chodzi o swoje przetrwanie.

Fetus in fetu ma zazwyczaj dziwny wygląd

Często płód będący żywicielem umiera jeszcze przed przyjściem na świat. Kiedy tak się nie stanie, dziecko ma wybrzuszenie lub guza w miejscu, w którym znajduje się pasożytniczy bliźniak. W 80% przypadków znajduje się on w okolicy brzucha. Jednak ten pasożytniczy bliźniak może również ulokować się w mosznie, czaszce itp.

Fetus in fetu jest ogólnie rzecz biorąc humanoidem. Kiedy lekarze go wydobywają z ciała żywiciela, jest owinięty błoną, która sprawia, że wygląda podobnie do kurzego jaja. Jest jednak niezwykle twardy i dość duży.

Po usunięciu z tej skorupy pasożytniczy bliźniak jest całkowicie biały. Kiedy lekarze wykonują tę procedurę, pasożyt umiera, ponieważ jego przetrwanie zależy wyłącznie od zdrowego bliźniaka.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zespół Turnera – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Fetus in fetu i potworniaki

Potworniak to otorbiony guz zawierający pozostałości tkanek, a nawet narządów. Znane są przypadki potworniaków, które zawierają włosy, zęby, kości, a nawet serca, chociaż zdarza się to dość rzadko.

Dziecko w macicy

Ze względu na swoje cechy potworniak jest czasami mylony z płodem w płodzie. Badacze ustalili kryteria pozwalające odróżnić oba te zjawiska. Potworniaki mogą stać się złośliwe, podczas gdy fetus in fetu nie. Ponadto, aby móc określić dany przypadek płodem w płodzie, musi mieć on kręgosłup.

Płód w płodzie stanowi potencjalne zagrożenie dla żywiciela

Pasożytniczy bliźniak stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowego organizmu. Zmienia się w dodatkowy ładunek, który nosisz w swoim ciele i który nie służy żadnemu celowi. Co więcej, może on ważyć nawet do 1 kilograma. Nie ma mózgu i pustej jamy czaszkowej, a także nie ma jamy klatki piersiowej, ale zamiast tego ma stałe i jednorodne „ciało”.

Ryzyko zależy również od lokalizacji pasożytniczego bliźniaka. Jak już wspomnieliśmy, prawie zawsze znajduje się on w jamie brzusznej. Istnieją jednak przypadki, w których pasożyt znajduje się w jamie ustnej (6 znanych), w czaszce (7 lub 9), w wątrobie (10) i innych niebezpiecznych miejscach dla życia miejscach.

Zgłoszono także trzynaście przypadków, w których w organizmie żywiciela współistnieją więcej niż dwa bliźniaki pasożytnicze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lugones Botell, M., & Ramírez Bermúdez, M. (2013). Fetus in fetu. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología, 39(1), 63-68.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.