Feng Shui i aromaterapia dla zrównoważenia energii twojego domu

Czy wiesz, że aromaty są kluczowym elementem tworzenia dobrej energii w Twoim domu? Dowiedz się, jak korzystać z aromaterapii i feng shui na swoją korzyść.
Feng Shui i aromaterapia dla zrównoważenia energii twojego domu
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2023

Feng shui i aromaterapia mogą się łączyć. Chińska sztuka aranżacji wykorzystuje olejki eteryczne pozyskiwane z roślin leczniczych ze względu na ich dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne lub emocje. Ponadto dosłowne tłumaczenie Feng Sui to „wiatr i woda”. Ta słynna sztuka tworzenia zrównoważonych i harmonijnych środowisk, została opracowana przez starożytnych Chińczyków w regionie Jangcy ponad 3000 lat temu.

Według książki o podstawach feng shui, jest to technika, która ma na celu zrównoważenie energii w domu poprzez wybór i lokalizację przedmiotów.

W tym sensie feng shui i aromaterapia są świetnymi sprzymierzeńcami, ponieważ lecznicze właściwości zapachów mogą wpływać na energię domu. Dzieje się tak, ponieważ przestrzeń składa się nie tylko z widocznych przedmiotów, takich jak meble, ale kluczowe znaczenie mają również światło, temperatura i zapachy.

Jak zapachy wpływają na wystrój domu i feng shui?

Zapachy mają zdolność łączenia się z najbardziej intymną częścią istoty człowieka. Ponadto zmysł węchu jest ściśle powiązany z pamięcią. Tak więc zapach może przywoływać wspomnienia z przeszłości i generować określone emocje. Aromaty wiążą się również bezpośrednio z nastrojem.

Wystrój domu, wybór przedmiotów i ich lokalizacja mają na celu uzyskanie komfortowych przestrzeni, które zapewniają spokój, harmonię i dobre samopoczucie. W tym sensie feng shui dąży do zrównoważenia elementów natury w domu.

Te elementy to woda, ziemia, ogień, drewno i metal. Aromaty należą do ognia i mają zdolność aktywowania energii chi w przestrzeniach.

Susanna Cots, jedna z najbardziej rozpoznawalnych projektantek wnętrz w Hiszpanii, stworzyła własną markę zapachów do domu.

„Zapach jest jednym z niewidocznych elementów projektów, nad którymi pracujemy, wraz ze światłem, dystrybucją i energią koloru białego, które pozwalają nam wzmacniać nastrój i promować dobre samopoczucie w domu”. – Susanna Cots

Difusores de aromaterapia en el feng shui.
Dyfuzory zapachowe można włączyć do projektu aby poprawić samopoczucie w pomieszczeniach.

Wskazówki dotyczące używania zapachów w domu

W feng shui proste zmiany mogą generować wielkie przekształcenia w sposobie postrzegania miejsca. Tak właśnie dzieje się z aromatami. Choć mogą wydawać się niewidoczne i niedostrzegalne, mają ogromny wpływ na doznania, jakich doświadczasz.

Jedną z podstawowych wskazówek dotyczących stosowania perfum w domu jest to, aby były one wyczuwalne, ale nie narzucające się. Oznacza to, że nie powinny konkurować z innymi elementami przestrzeni. Najlepiej, jeśli są to zapachy świeże i subtelne.

Z drugiej strony trzeba zrozumieć, że każdy kąt, pokój czy salon w domu jest przeznaczony do określonych rodzajów aktywności. Dlatego w każdym miejscu wymagane są różne rodzaje zapachów.

Nie wystarczy mieć ogólny zapach dla całego domu. Tak jak w feng shui istnieją pewne rodzaje zasad, które należy zastosować do przepływu energii, tak aromatoterapia dla każdego pomieszczenia wybierze zapach, który wzmocni pozytywne doznania.

Z drugiej strony, jedną z podstawowych zasad feng shui jest to, że wszystko żyje i jest ze sobą powiązane. Oznacza to, że przedmioty w domu mogą wpływać na nasz charakter i uczucia.

Konieczne jest, aby wszystko płynęło, podobnie jak niepowstrzymany ruch życia.

Z tych powodów rośliny to przedmioty dekoracyjne, za pomocą których zwykle pobudza się przepływ chi w domach. Pod tym względem doskonałym wyborem mogą być te, które wytwarzają przyjemne aromaty, jak róże, lawenda czy jaśmin.

Jaki aromat wybrać do każdej przestrzeni, aby feng shui i aromaterapia dały najlepszy efekt?

Kiedy zdecydujesz, że chcesz zastosować aromaterapię w swoim domu, najbardziej skomplikowaną rzeczą jest podjęcie decyzji, jakie zapachy wprowadzisz do każdej przestrzeni. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę, że przyjemny zapach wywołuje pozytywne doznania. Jednak należy również wziąć pod uwagę jego właściwości i wpływ na nastroje.

Pokoje dzienne i jadalnie

Salon to jedno z najważniejszych miejsc przepływu energii. To miejsce odwiedzane przez wiele osób, gdzie przyjmuje się gości.

To samo dotyczy jadalni. Z tego powodu jest to obszar o dużej aktywności i potrzebuje stymulujących zapachów.

Zaleca się również, aby były to aromaty, które nie kolidują z jedzeniem – to znaczy, aby nadmiernie nie pobudzały naszego zmysłu węchu ani nie powodowały nudności. Aromaty z akcentami cytrusowymi, takimi jak pomarańcza lub cytryna, sosna lub imbir, działają bardzo dobrze.

Feng shui i aromaterapia w sypialni

Sypialnie to miejsca intymności i wypoczynku. Z tego powodu konieczne jest, aby aromaty łączyły się z przyjemnymi doznaniami dla tych, którzy tam śpią.

Najlepiej wybierać zapachy, które promują sen, relaks i odpoczynek. Lawenda, rumianek, jaśmin, róże i zielona herbata to doskonały wybór.

Feng shui i aromaterapia:
Lawenda ma właściwości relaksujące, dlatego jest optymalna do sypialni.

Zapachy do przedpokoju

Przedpokój to część domu, w której witamy gości. W feng shui ma szczególne znaczenie.

Dlatego dobrze jest używać delikatnych zapachów, które będą przyjemne dla większości ludzi. Cynamon, goździki, mandarynka lub bergamotka to świetne opcje.

Feng shui i aromaterapia w łazience

Świeże zapachy, takie jak eukaliptus, drzewo herbaciane lub mięta pieprzowa, to dobry wybór do łazienki. Ponadto te zapachy wspomagają dobre oddychanie i mogą być używane pod prysznicem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 5 pomysłów na bardziej przyjazną i relaksującą sypialnię

Zdecyduj się na zdrowe produkty, łącząc feng shui i aromaterapię

Feng shui i aromaterapia łączą nie tylko cele estetyczne. Mają wywierać wpływ na zdrowie i emocje. Z tego powodu ważne jest, aby wybierając esencje, szukać zdrowych produktów.

To wyjaśnienie jest konieczne, ponieważ wiele świec lub aromatów zawiera składniki szkodliwe dla ludzi. W związku z tym ważne jest, aby kupować naturalne olejki, sojowe świece zapachowe lub potpourri z płatków kwiatów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.