Fałszywy atak serca — w jaki sposób można go rozpoznać

Fałszywy atak serca zdarza się raz na 10 wszystkich podejrzewanych ataków serca. Dowiedz się, jak wykryć fałszywy zawał serca.
Fałszywy atak serca — w jaki sposób można go rozpoznać

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2021

Fałszywy atak serca zdarza się raz na 10 wszystkich podejrzewanych ataków serca. Dowiedz się, jak wykryć fałszywy zawał serca. Zawał mięśnia sercowego lub atak serca występuje wtedy, gdy serce przestaje otrzymywać wystarczającą ilość krwi, a tkanka jest uszkodzona. To dość powszechna sytuacja na izbie przyjęć. Jednak u wielu osób, które trafiają na izbę przyjęć, występuje fałszywy atak serca.

W rzeczywistości, według Hiszpańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jeden na dziesięć zdiagnozowanych ataków serca jest w rzeczywistości fałszywym atakiem serca. Co więcej, tylko jedna na pięć osób, które udają się na pogotowie, twierdząc, że doznają zawału serca, faktycznie go ma.

Problem z fałszywymi atakami serca polega na tym, że jeśli diagnoza jest nieprawidłowa, może to prowadzić do poddania się inwazyjnym testom, które nie są wolne od ryzyka. Z tego powodu poniżej wyjaśnimy, jak wykryć fałszywy atak serca.

Fałszywy atak serca — na czym polega?

Dzięki serialom, filmom, a nawet książkom prawie każdy zna objawy zawału serca. Obejmuje uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, a także zmienione czucie w lewym ramieniu. Jednak te objawy mogą mieć wiele innych przyczyn. Często strach przed zawałem serca sprawia, że osoba wierzy, że cierpi na atak serca, gdy doświadcza któregokolwiek z tych objawów. Stąd bierze swój początek wiele fałszywych ataków serca.

Jest to jednak sytuacja awaryjna, dlatego istnieje szereg protokołów, które pozwalają na podjęcie szybkich działań. Na przykład Kodeks zawału serca to narzędzie, które przychodzi lekarzom z pomocą. Aby aktywować ten protokół, osoba musi spełnić określone kryteria, zarówno pod względem objawów, jak i wyników badań. Lekarze muszą wykonać elektrokardiogram, aby sprawdzić aktywność serca.

Mężczyzna. Fałszywy atak serca

Prawdziwe przyczyny fałszywych ataków serca

Fałszywe ataki serca mogą być w rzeczywistości inną chorobą o podobnych objawach. Przede wszystkim może to być uszkodzenie mięśni między żebrami. Dzieje się tak często, na przykład, podczas bardzo silnego kaszlu. W tym przypadku ból jest kłujący i umiejscowiony po jednej ze stron w specyficzny sposób. Ponadto zwiększa się za każdym razem, gdy klatka piersiowa porusza się podczas oddychania lub podczas ponownego kaszlu.

Inną sytuacją często myloną z zawałem serca jest refluks żołądkowy. Dzieje się tak, gdy kwaśna zawartość żołądka przedostaje się do przełyku i powoduje skurcz przełyku. Czasami objawia się uciskiem w klatce piersiowej, który może przypominać zawał serca.

Zapalenie osierdzia to choroba, która również powoduje podobne objawy. Jest stanem zapalnym osierdzia, które jest jedną z błon otaczających serce. Powoduje ciągły ból w klatce piersiowej, w okolicy serca. Różnica między zapaleniem osierdzia a zawałem polega na tym, że ból w tym przypadku jest łagodniejszy. Ponadto zwykle poprzedza go infekcja, więc może to stanowić wskazówkę. Na przykład może wystąpić po przeziębieniu.

Kobieta z bólem w klatce piersiowej.

Nagłe wypadki

Musimy pamiętać, że fałszywy atak serca należy leczyć i traktować jako nagły wypadek, dopóki nie zostanie udowodnione, że nie jest on prawdziwym atakiem serca. Dlatego, chociaż może to być inna choroba, ważne jest, aby pilnie udać się do lekarza.

Lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie osoby i zdecydować, czy konieczne jest jakiekolwiek leczenie. Inaczej można by przeoczyć prawdziwy atak serca, a życie osoby zostałoby zagrożone.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.