Fałszywe wiadomości o jedzeniu

W ostatnich latach pojawiło się wiele fałszywych wiadomości o jedzeniu i odżywianiu. Niektóre z nich przypisują cudowne właściwości różnym składnikom lub produktom, a inne są zbyt niepokojące. Dowiedz się więcej o nich w tym artykule.
Fałszywe wiadomości o jedzeniu
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Fake newsy pojawiają się coraz częściej. Dzięki mediom społecznościowym i internetowi zalewa nas ogrom informacji, do których mamy dziś dostęp. Dlatego też coraz częściej pojawiają się fałszywe wiadomości o jedzeniu.

Temat żywienia stanowi ponad połowę (54%) fałszywych wiadomości odkrytych przez lekarzy, którzy wzięli udział w badaniu dotyczącym fałszywych wiadomości w zdrowiu.

Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści uważają, że fałszywe wiadomości o jedzeniu to historie przesadzone w dobrym lub złym sensie. Dzieje się tak, gdy korzyść związana z jakimś pojedynczym produktem spożywczym przewyższa to, co jest zdrowe.
Tutaj zajmiemy się 5 fałszywymi wiadomościami o jedzeniu, które powinieneś znać!

Fałszywe wiadomości o jedzeniu – poznaj 5 powszechnych informacji. które wprowadzają w błąd

Publikacja w „Nutrition Today” sugeruje, że powinniśmy podjąć działania edukacyjne, aby pomóc konsumentom rozpoznać ujawniane naukowo nieprawdziwe informacje dotyczące odżywiania. Celem jest, aby wszyscy byli bardziej świadomi fałszywych stwierdzeń na temat „kuracji żywieniowych”, „cudownej żywności” i „alarmujących raportów”.
Przyjrzyjmy się niektórym z najpopularniejszych fałszywych wiadomości.

1. Czy przypalony tost powoduje raka?

W przypalonym chlebie powstaje akrylamid, związek sklasyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rejestrów Raka. Jest to rzeczywiście prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.
Jednak aby ta substancja pojawiła się, żywność musi mieć zredukowane cukry i aminokwasy (przede wszystkim asparaginę) i być gotowana w temperaturze powyżej 120°C. Dlatego nie zawsze jest obecny w spalonym toście.
Na dodatek nie dotyczy to wyłącznie chleba. Może tak być również w przypadku ziemniaków, krokietów, ciastek, kawy, płatków śniadaniowych i nie tylko. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wyraził w 2015 r. zaniepokojenie poziomami narażenia na akrylamid w diecie.
Chociaż dopiero spożywanie dużych ilości stanowi zagrożenie dla zdrowia, zaleca się zmniejszenie akrylamidu w przyjmowanej żywności. Nie należy gotować potraw w temperaturze powyżej 170°C. A kiedy doprowadzamy pewne produkty do przypieczenia, nie powinny dojść do ciemnobrązowego lub czarnego koloru.

Fałszywe wiadomości o jedzeniu
Spalone produkty spożywcze uwalniają substancję znaną jako akrylamid. Chociaż dopiero duże ilości mogą narazić organizm na niebezpieczeństwo, najlepiej unikać jedzenia przypalonego jedzenia.

2. Czy mogę pić mleko pełne, jeśli jestem na diecie?

Czy wybór mleka odtłuszczonego podczas stosowania diety odchudzającej to nadal dobra rada?

W końcu intencją tego zalecenia było zmniejszenie liczby kalorii i tłuszczu bez uwzględniania innych aspektów żywieniowych. Jednak obecne dowody naukowe wydają się wskazywać na coś przeciwnego, jak widzimy w artykule opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition.
Co więcej, nawet Europejskie Wytyczne Zarządzania Otyłością u Dorosłych zawierają wśród swoich zaleceń zastąpienie produktów niskotłuszczowych produktami pełnotłustymi w ramach strategii leczenia otyłości.

3. Czy woda z cytryną oczyszcza?

Oto przykład, jak fałszywe wiadomości o jedzeniu mogą się stać prawdziwym hitem. Kto nie słyszał o korzyściach z picia wody z cytryną? Jednak taki napój nie oczyszcza i nie potrzebujemy go.
W rzeczywistości mamy w ciele trzy narządy, które są już odpowiedzialne za „oczyszczanie”: wątrobę, nerki i płuca. Cytryna jest bogata w kwas cytrynowy, przeciwutleniacz, który działa jak bufor pH. To mógł być czynnik, który doprowadził do stworzenia fałszywych przekonań.

Jednak nie ma czegoś takiego jak prawdziwie oczyszczająca żywność!

4. Czy spożywanie owoców po posiłkach tuczy?

Różne owoce mają różna ilość kalorii. Jednak spożycie kalorii w owocach jest zawsze takie samo, niezależnie od tego, czy są spożywane przed, w trakcie lub po posiłku. Nie ma naukowych dowodów sugerujących, że spożycie kalorii w owocach może się różnić w zależności od tego, kiedy są spożywane.
Dowody wskazują również, że przy dużym spożyciu owoców i warzyw łatwiej jest schudnąć. Możemy o tym przeczytać w publikacjach naukowych. W rzeczywistości jednym z sposobów, w jaki owoce i warzywa mogą przyczynić się do utraty wagi, jest ich potencjalny wpływ na uczucie sytości.

Fałszywe wiadomości o jedzeniu
Nie ma dowodów sugerujących, że spożycie kalorii w owocach różni się w zależności od czasu ich spożycia. W rzeczywistości badania wykazały, że spożywanie owoców może przyczynić się do utraty wagi.

5. Czy jedzenie pięć razy dziennie przyspiesza Twój metabolizm?

Pomysł ten wynika z faktu, że kiedy jesz, zużywasz energię na trawienie i na rozkładanie pokarmu na poszczególne składniki. Chodzi o tak zwane termogeniczne działanie pożywienia.

Okazuje się jednak, że kalorie zużywane w procesie trawienia są mniej więcej proporcjonalne do objętości spożywanego pokarmu i rodzaju makroskładników. Dlatego jeśli stosujemy dietę o wartości 2000 kcal w ciągu jednego dnia, to zazwyczaj nie ma znaczenia, czy będzie to 3 posiłki, czy 5, ponieważ efekt termogeniczny będzie taki sam.
Journal of Nutrition opublikował badanie, w którym autorzy doszli do wniosku, że nie ma solidnych dowodów naukowych na poparcie tego, że zwiększenie częstotliwości posiłków ma pozytywny wpływ na utratę wagi.

Wniosek

To oczywiście nie wszystkie fałszywe wiadomości o jedzeniu, jakie krążą w sieci. Dlatego najlepiej zasięgnąć porady certyfikowanych specjalistów żywienia, zanim uwierzysz jakimś newsom. W ten sposób możemy uniknąć przyjmowania fałszywych przekonań, które czasem mogą nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain (CONTAM). “Scientific opinion on acrylamide in food.” EFSA Journal 13.6 (2015): 4104.
  • Rautiainen, Susanne, et al. “Dairy consumption in association with weight change and risk of becoming overweight or obese in middle-aged and older women: a prospective cohort study.” The American journal of clinical nutrition 103.4 (2016): 979-988.
  • Guyenet SJ., Impact of whole, fresh fruit consumption on energy intake and adiposity: a systematic review. Front Nutr, 2019.
  • Leidy HJ., Campbell WW., The effect of eating frequency on appetite control and food intake: brief synopsis of controlled feeding studies. The Journal of Nutrition, 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.