Fałszywa miesiączka - co to jest i dlaczego się pojawia?
Fałszywa miesiączka to krwawienie przypominające menstruację, które pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży. Nazywa się „fałszywym”, ponieważ tak naprawdę nie odpowiada okresowi jako takiemu. Inna nazwa to krwawienie implantacyjne.
Wiele kobiet w ciąży udaje się na pogotowie, gdy zauważą u siebie ten rodzaj krwawienia. To prawda, że chociaż w większości przypadków fałszywa miesiączka jest normalna, możliwe jest również, że ten objaw jest oznaką, że coś jest nie tak.
Fałszywy okres jest również znany jako „fałszywa miesiączka” lub „metrorrhagia”. Jeśli kobieta nie wie, że jest w ciąży, prawdopodobnie pomyli krwawienie z normalnym okresem. Być może później poczuje się nieco zagubiona, gdy daty początku ciąży i ostatniej rzekomej miesiączki do siebie nie pasują.
Fałszywa miesiączka – jaka jest przyczyna?
Najczęstszym zjawiskiem jest to, że fałszywa miesiączka odpowiada krwawieniu z powodu implantacji. Proces rozpoczyna się szóstego dnia po zapłodnieniu. Jest to czas, kiedy zarodek zagnieżdża się w zewnętrznej warstwie macicy, czyli endometrium.
Implantacja trwa od dwóch do trzech dni. W tym czasie zapłodnione jajo wytwarza substancję, która niszczy komórki endometrium. Tak właśnie zarodek stopniowo osadza się w zewnętrznej warstwie macicy.
W tym czasie niektóre naczynia krwionośne mogą pękać, powodując fałszywy okres. Czasami przyczyną krwawienia może być coś innego. Możliwe inne przyczyny omówiono poniżej.
Uraz pochwy lub szyjki macicy
W pierwszym trymestrze ciąży obszary te są bardziej wrażliwe i nawilżane. Z tego powodu znacznie większe jest prawdopodobieństwo krwawienia po badaniu ginekologicznym, po uprawianiu seksu czy intensywnej aktywności fizycznej.
Zagrożone poronieniem
Jeśli istnieje tylko ryzyko poronienia, szyjka macicy pozostaje zamknięta. Kiedy poronienie jest w toku, oprócz krwawienia, szyjka macicy otwiera się i pojawiają się inne związane z nią objawy, takie jak ból w podbrzuszu.
Ciąża pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna również powoduje fałszywe miesiączki. Tak nazywa się stan, w którym zarodek implantuje się poza macicą. Najczęściej dzieje się to w jajowodach, ale może to również wystąpić w jamie brzusznej, w szyjce macicy lub jajniku.
W tym stanie produkcja hormonów jest niewystarczająca, co powoduje złuszczanie endometrium. To z kolei może spowodować krwawienie, które pojawia się jako lekkie plamienie, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak nudności, wymioty itp.
Możesz być również zainteresowany: Krwawienie po stosunku i jego podstawowe przyczyny
Ciąża zaśniadowa
Ciąża zaśniadowa lub zaśniad groniasty jest niezwykłym guzem, który tworzy się w macicy na początku ciąży. Jest to spowodowane nieprawidłowym zapłodnieniem i prowadzi do nieprawidłowego rozwoju płodu. Jednym z objawów tego stanu jest krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży.
Powiązane objawy
Objawy fałszywej miesiączki są bardzo podobne do objawów zwykłej menstruacji. W typowych warunkach występuje 12 dnia po owulacji, a więc zbiega się z rzeczywistą datą okresu.
Jednak krwawienie jest mniej obfite, jaśniejsze i nie zawiera skrzepów; to znaczy ma bardziej płynną konsystencję. Trwa maksymalnie trzy dni i towarzyszy mu ból głowy, zmęczenie, ból brzucha, tkliwość piersi i drażliwość.
Najczęstszym objawem jest to, że po fałszywym okresie prezentowane są takie objawy, jak:
- Ból brzucha i skurcze.
- Biegunka lub zaparcia.
- Zgaga.
- Obrzęk w piersiach.
- Chęć częstego oddawania moczu.
- Nudności i wymioty, szczególnie rano.
- Odrzucenie niektórych pokarmów.
- Nietolerancja niektórych zapachów.
- Pragnienie.
- Senność.
Fałszywa miesiączka – kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Jeśli krwawienie wystąpi we wczesnym okresie ciąży, nie ma powodu do niepokoju. Najczęściej jest to właśnie fałszywa miesiączka i odpowiada krwawieniu z implantacji, co jest całkowicie normalne.
Istnieją jednak również inne przyczyny, które prowadzą do krwawienia. Ponieważ nie można tego ustalić, najlepiej zawsze skonsultować się z lekarzem. Jest to sposób na potwierdzenie, że wszystko jest w porządku i że nie ma ryzyka.
Fałszywa miesiączka – testy diagnostyczne
Aby sformułować diagnozę, lekarz najpierw przeprowadza wywiad. Zapyta o ogólny stan zdrowia i historię rodziny. Zbierze również dane dotyczące daty rozpoczęcia i charakterystyki krwawienia.
Następnie zostanie wykonane badanie fizyczne. Lekarz prawdopodobnie wykona badanie odbytniczo-pochwowe w celu sprawdzenia ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto może wykonać badanie wziernikowe i zlecić jeden lub więcej z następujących testów:
- Badanie krwi.
- Test czynności tarczycy i poziom hormonów.
- Badanie moczu.
- USG brzucha i miednicy.
- Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
- Cytologia: wymaz Pap.
- Biopsja.
Dostępne formy leczenia
Leczenie fałszywej miesiączki będzie zależeć od przyczyny, która ją wywołuje. Jeśli chodzi o krwawienie z implantacji, jak w większości przypadków, nie jest wymagane żadne leczenie. Krwawienie samoistnie ustanie i nie spowoduje żadnych konsekwencji.
Może zainteresuje cię również artykuł: Co to jest krwawienie implantacyjne?
Jeśli fałszywy okres jest oznaką grożącego kobiecie poronienia, lekarz zaleci ścisły odpoczynek, aż krwawienie całkowicie zniknie. Jeśli jest to poronienie w toku, należy podjąć decyzję między umożliwieniem jej samoistnego zakończenia lub przyspieszeniem procesu za pomocą leków.
W przypadku potwierdzenia rozpoznania ciąży pozamacicznej wskazane jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Należy to zrobić jak najszybciej. Gdy przyczyna fałszywego okresu jest inna, lekarz wskaże, jakie kroki należy wykonać.
Fałszywa miesiączka – styl życia i rekomendacje
Fałszywa miesiączka jako taka nie zmusza do nabywania nowych nawyków. Należy zachować zdrowe zwyczaje i normalną opiekę jak nad każdą ciążą, chyba że lekarz zaleci inaczej. Generalnie wskazany jest zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna dostosowana do ciąży i zachowywanie spokoju.
Zagrożona ciąża wymaga dużo odpoczynku, spokoju i ciągłego monitorowania medycznego. Ważne jest ścisłe przestrzeganie wskazówek specjalisty. Jeśli dojdzie do poronienia, u kobiety może wystąpić wiele emocji. Zaleca się konsultację z psychologiem.
Po przezwyciężeniu leczenia ciąży pozamacicznej również może być potrzebna pomoc psychologiczna. Bardzo ważne jest również posiadanie wspierającej sieci społecznej i emocjonalnej. Perspektywa ciąży w przyszłości będzie zależeć od każdego przypadku indywidualnie.
W obliczu fałszywej miesiączki skonsultuj się z lekarzem
W obliczu fałszywej miesiączki najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy rzeczywiście jest to fałszywy okres, czy też jest jakiś inny problem. Lekarz poda wskazówki, których należy przestrzegać co do joty.
Zazwyczaj fałszywa miesiączka odpowiada krwawieniu z implantacji. Nie wpłynie to na rozwój ciąży i nie jest niepokojącą anomalią. Jeśli przyczyna jest inna, najważniejszą kwestią jest kierowanie się do lekarza, aby ustalić, co robić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Galaz-Montoya, C. I., Razo-Aguilera, G., Grether-González, P., & Aguinaga-Ríos, M. (2015). Aspectos genéticos de la mola hidatidiforme. Perinatología y reproducción humana, 29(3), 113-117.
- Valdez-Morales, F. J., Vital-Reyes, V. S., Hinojosa-Cruz, J. C., & Cerbón, M. (2014). Funcionalidad y cambios endometriales asociados con la inducción de ovulación con citrato de clomifeno y FSH recombinante en mujeres con infertilidad. Ginecología y Obstetricia de México, 82(02), 143-153.
- Lage, P. R., Suárez, A. V., & Rodríguez, M. A. (2012). Metrorragia de primer trimestre. Cuadernos de atención primaria, 18(4), 332.