Fałdki – 5 sposobów na pozbycie się ich

Aby ustrzec się przed obwisłą skórą, należy nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale zrobić to prawidłowo. Sztuka polega na tym, by nie tracąc zbyt dużej ilości wody, zachować siłę i wytrzymałość mięśni.
Fałdki – 5 sposobów na pozbycie się ich
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dodatkowe fałdki skóry na ramionach i brzuchu mogą być dla niektórych utrapieniem. Co gorsza, trudno się ich pozbyć, nawet za pomocą ćwiczeń i diety. Drastyczna utrata masy ciała, a także jej wzrost, mogą powodować rozciąganie skóry i utratę jędrności w wymienionych wyżej obszarach.

Inne przyczyny to upływ czasu, brak regularnych ćwiczeń czy też niewłaściwa dieta. Denerwują cię fałdki? Przeczytaj ten artykuł, żeby zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą Ci się ich pozbyć.

Jak walczyć z fałdkami

Według specjalistów, jedną z głównych przyczyn pojawiania się fałdek bez wątpienia jest nieodpowiednia dieta. W celu zrzucenia zbędnych kilogramów często decydujemy się na plany żywieniowe, które powodują także utratę wody i w rezultacie redukcję masy mięśniowej.

W związku z tym, utrata wagi dotyczy wielu obszarów Twojego ciała, np. ramion, pośladków, brzucha i mięśni. Z powodu utraty wody i muskulatury dane obszary ciała będą wyglądały na “sflaczałe”. To oznacza, że skóra, która zawierała wcześniej tłuszcz, będzie wyglądała na zwiotczałą i obwisłą.

Przyjrzyjmy się bliżej, jakie działania można podjąć i jakie zmiany w stylu życia można wprowadzić, żeby podjąć walkę z irytującym problemem nieestetycznych fałdek.

1. Produkty spożywcze, które wzmacniają mięśnie i spalają tłuszcz

Aby ustrzec się przed obwisłą skórą, należy nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale zrobić to prawidłowo. Sztuka polega na tym, by nie tracąc zbyt dużej ilości wody, zachować siłę i wytrzymałość mięśni.

Kobieta z jabłkiem - dieta elminująca fałdki tłuszczu

Takie chudnięcie pozwoli Twojemu ciału na zachowanie siły do wykonywania swoich funkcji związanych z kośćmi i stawami. Jeśli zadbasz o kości i stawy oraz wzmocnisz je dzięki odpowiedniej diecie, unikniesz problemów z fałdkami.

Będąc na diecie upewnij się, że spalasz tłuszcz a nie masę mięśniową – jest to niezwykle ważne.

  • Dobre białka: Białka są niezbędne do wzmocnienia mięśni. Niektórzy ludzie po przejściu na dietę decydują się na wyeliminowanie białek ze swojego jadłospisu, myśląc, że dzięki temu schudną.
  • To ogromny błąd – białka zapewniają zróżnicowaną i zrównoważoną dietę. Najbardziej polecane produkty zawierające białko to jajka i chude mięso (na przykład kurczak i indyk). Doskonałym źródłem dużej ilości białka jest także łosoś i migdały.
  • Jabłka: Nie ulega wątpliwości, że jabłka ze skórką są idealnym źródłem błonnika, a do tego pomagają spalić tłuszcz. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Iowa, znajdujący się w skórkach jabłek kwas ursolowy wspomaga wzrost mięśni i równocześnie pozwala spalić więcej kalorii.

2. Znaczenie przeciwutleniaczy, gdy masz fałdki na brzuchu czy plecach

Przeciwutleniacze są najlepszym środkiem do walki z wolnymi rodnikami, które sukcesywnie powodują starzenie skóry, co może prowadzić do jej wiotczenia. Idealnym źródłem przeciwutleniaczy są owoce jagodowe, jak również pomarańcze i cytryny.

Owoce leśne na talerzu

Te owoce zawierają również kolagen, który jest niezbędny do zachowania jędrnej skóry. Ponadto zawarta w owocach jagodowych, pomarańczach i cytrynach witamina C pomaga przyspieszyć metabolizm i spalać tłuszcz, a przy tym nigdy nie spala mięśni.

Innymi słowy, regularne spożywanie tego rodzaju owoców pozwala zwiększyć gładkość i jędrność skóry, poprawić jej kondycję, zadbać o nią i spalić szkodliwe i niepotrzebne Twojemu ciału tłuszcze.

Tak więc ilekroć możesz, zrób sobie dobre śniadanie zawierające owoce lub naturalne soki, które przyniosą Ci wiele korzyści dzięki swojej niesamowitej zawartości witamin i minerałów.

3. Powiedz “nie” fast foodom i żywności z wysoką zawartością tłuszczu

To jest oczywiste i wszyscy to wiedzą. Są jednak przypadki, kiedy na przykład nie masz czasu, stresujesz się lub masz ochotę na coś słodkiego – wtedy fast food jest szybkim i prostym rozwiązaniem.

Fast food - hamburger z frytkami

To błąd! Sięganie po taką żywność jest nie tylko tuczące, ale przez wysoką zawartość soli i cukru fast foody powodują puchnięcie ciała, gromadzenie płynów i nieuchronną utratę jędrności skóry. Tak więc powinnaś już wiedzieć: unikaj ich za wszelką cenę!

4. Ostrożnie ze słońcem

Jesteś zaskoczona? Wszyscy wiemy, że słońce jest istotne dla zdrowia człowieka. Na przykład dzięki niemu w skórze wytwarzana jest witamina D. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje zanik naturalnego kolagenu, utratę nawodnienia, a tym samym utratę jędrności skóry.

Kobieta zakrywa ręką twarz przed słońcem

Tak więc powinnaś unikać opalania w czasie, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne (od południa do czwartej po południu).

5. Ćwiczenia na fałdki

Najlepszym rodzajem aktywności są zdecydowanie te ćwiczenia, które mają na celu zredukowanie ilości obwisłej skóry w miejscach, w których masz jej za dużo. Jeśli Twoją problematyczna strefą jest talia i brzuch, napinanie mięśni i rozciąganie jest zawsze zalecane.

ćwiczenia eliminujące fałdki na brzuchu i plecach

Jeśli chcesz poprawić wygląd nóg i pośladków, poświęć przynajmniej godzinę dziennie na szybkie chodzenie, jeżdżenie na rowerze lub pływanie. Są to małe codzienne treningi, które w połączeniu z dobrą dietą stopniowo pozwolą poprawić napięcie mięśniowe i zmniejszyć fałdki.

Jak wszyscy wiemy, wymaga to wysiłku, ale nic nie jest niemożliwe, jeśli masz trochę siły woli.  A może zaczniesz już dzisiaj?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.