Eyeliner w płynie czy kredka do oczu: co jest lepsze?

Eyeliner w płynie i kredka do oczu to doskonałe narzędzia do podkreślania spojrzenia. Ale który z produktów jest zdrowszą opcją?
Eyeliner w płynie czy kredka do oczu: co jest lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2023

Eyeliner w płynie i kredka do oczu dzielą różnice, które wykraczają poza wykończenie i skład. Są niezbędnymi kosmetykami w zestawie do makijażu, ponieważ zmieniają intensywność twojego spojrzenia.

Wiele tradycyjnych receptur eyelinerów zawiera konserwanty i substancje zapachowe. Na rynku są jednak dostępne również całkowicie organiczne, za co są wdzięczne osoby o wrażliwej skórze, ponieważ zmniejszają prawdopodobieństwo odrzucenia substancji.

Każdy z tych produktów potrafi idealnie zdefiniować, rozszerzyć lub udramatyzować styl, w połączeniu z cieniami, brokatem i rozświetlaczami. Więc jeśli oba pełnią tę samą funkcję, skąd możesz wiedzieć, który z nich jest lepszą opcją? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź.

Eyeliner w płynie i kredka do oczu: kluczowe narzędzia do makijażu

Płynny eyeliner i kredka do oczu to doskonałe narzędzia do podkreślania oczu
Przy odrobinie praktyki można uzyskać świetne rezultaty przy użyciu eyelinera w płynie.

Kolorowanie konturu oka eyelinerem w płynie lub kredką nie jest nowym trendem. Jest to technika stosowana od bardzo dawna, z tą różnicą, że ostatnio udoskonalono zarówno formułę, jak i narzędzie ułatwiające aplikację.

Barwniki tych produktów pigmentują powieki i rzęsy, co sprawia, że trzeba umieć ostrożnie i odpowiednio się z nimi obchodzić, aby uniknąć incydentów w tak delikatnym obszarze, jak kontur oka.

Z analizy magazynu Offarm wynika, że płynna wersja kosmetyku zawiera barwniki podobne do tych w tuszach do rzęs. Są to substancje błonotwórcze, które tworzą na skórze elastyczną powłokę nie zawierając olejków dla lepszego utrwalenia. Z drugiej strony kredki są wystarczająco tłuste, aby można je było rozprowadzić cienko i równomiernie.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Błędy w makijażu na wyjątkowe okazje

Jakie zalety ma eyeliner w płynie?

Eyeliner w płynie zapewnia intensywną i precyzyjną kreskę. Pędzle są podobne do pisaka z cienką końcówką. Płyn znajduje się w buteleczce podobnej do tej od lakieru do paznokci. Warto go przetestować przed użyciem, ponieważ niektóre składniki użyte do utrwalenia tych pigmentów mogą wpływać na wrażliwość oczu.

Nakładanie makijażu za pomocą tego typu eyelinera wymaga wprawy i początkowo jest trochę pracochłonne. Konsystencja produktu i konieczność trzymania pędzelka blisko oka czasami utrudniają ten proces.

Sekret polega na malowaniu krótkimi, szybkimi pociągnięciami, aby ręka nie miała szansy zadrżeć. Opanowanie techniki jest kwestią przyzwyczajenia; im częściej używasz płynnego eyelinera, tym lepszy wynik osiągasz.

Ten kosmetyk jest uważany za trwały, nawet na tłustej skórze. Istnieją formuły wodoodporne i zwykłe, ale obie są nieco kłopotliwe w usuwaniu.

Eyeliner w płynie służy zwykle do obrysowania górnej powieki. Nie jest powszechne stosowanie go na linii łez, ale nie ma też przeciwwskazań, o ile masz kontrolę nad techniką.

Malując eyelinerem w płynie podczas kilku pierwszych razy, zaznacz kropki na powiece, a następnie połącz je razem. To pomoże precyzyjnie poprowadzić kreskę.

Jakie zalety ma kredka do oczu?

Kredka do oczu w kropki
Kredki do oczu są zwykle bardziej polecane osobom bez doświadczenia w makijażu.

Kredki do oczu z wyglądu są dokładnie takie same jak te, których używasz do pisania i rysowania, z tą jednak różnicą, że mają dość kremową konsystencję. Należą do najczęściej używanych eyelinerów, ponieważ są łatwiejsze w aplikacji.

Kredka do oczu doskonale sprawdza się w makijażu codziennym, ponieważ pozwala wypróbować dowolną ilość stylizacji. Jeśli podczas konturowania pojawi się błąd, wystarczy odrobina płynu micelarnego lub płynu do demakijażu, aby wymazać i zacząć od nowa.

Intensywność koloru zależy od liczby pociągnięć, ponieważ kredka generuje jaśniejszą linię. Końcówkę ostrzysz za pomocą temperówki lub wysuwanego mechanizmu, wszystko zależy od formatu, w jakim kupujesz produkt.

W przypadku skóry tłustej ciężka konsystencja niektórych kredek do oczu przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ makijaż może spływać. W przypadku tego typu cery najlepsze są wodoodporne eyelinery .

Ponadto trwałość takich kosmetyków jest dłuższa niż wersji płynnej. Zawartość kredki zachowuje okres przydatności do użycia do jednego roku, podczas gdy płyny tracą ważność o połowę szybciej.

Kredki do oczu są bardziej praktyczne w przypadku linii łez. Dobrze uzupełniają również metody smoky eye i technikę intensywnego rozmazywania.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Makijaż nude: jak go zastosować bez porażki

Co wybrać: kredkę czy eyeliner w płynie?

Wybierając między płynnym eyelinerem a kredką do oczu, pamiętaj o głównych cechach. Wybierz pierwszy, gdy masz lepszą wprawę, ponieważ zmniejszasz ryzyko błędu i nie tracisz czasu na powtarzanie pociągnięć. W przypadku kredek sprawdzają się idealnie u osób, które nie mają tak dużego doświadczenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wzięcie pod uwagę składu kosmetyków, więc wybieramy ten, który ma jak najmniej negatywnego wpływu na skórę. Wynika to z faktu, że wiele barwników biorących udział w procesie produkcyjnym zawiera parafenylenodiaminę i inne alergeny.

Zgodnie z oceną Hiszpańskiego Stowarzyszenia Zjednoczonych Optometrystów, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w sprawie najmniej agresywnych środków do makijażu dla okolic oczu, aby uniknąć alergii, łzawienia, obrzęku i zapalenia spojówek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.