Esomeprazol: działanie i sposoby użycia
Esomeprazol to niezwykle bezpieczny i skuteczny lek stosowany w celu leczenia nadmiernego wydzielania soków żołądkowych. Dowiedz się więcej na temat jego stosowania oraz działania czytając dzisiejszy artykuł.
W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat stosowania i skutków leku esomeprazol.
Esomeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej, znanych pod skrótem IBP. Takie leki mają za zadanie zmniejszać ilość kwasu produkowanego przez żołądek.
Inhibitory pompy protonowej to zapewne najczęściej przepisywane leki na świecie. Ponieważ skutki uboczne esomeprazolu są minimalne i nie są bardzo poważne, ten S-izomer omeprazolu ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa. Czytaj dalej, aby poznać działanie esomeprazolu.
Esomeprazol: sposób działania
Pod względem chemicznym esomeprazol to słaba zasada, która jest koncentrowana i zamieniana w swoją aktywną formę w bardzo kwaśnym środowisku komórek okładzinowych kanalików wydalniczych, które znajdują się w żołądku.
W tym miejscu hamuje działanie enzymu H+K+-ATPase – tak zwanej pompy protonowej – hamując tym samym podstawowe wydzielanie i wydzielanie pobudzane kwasu żołądkowego.
Kiedy lekarze zalecają terapię esomeprazolem?
Lekarze przepisują esomeprazol dorosłym w celu leczenia następujących schorzeń:
- Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD).
- W połączeniu z właściwą terapią antybakteryjną w celu pozbycia się bakterii Helicobacter pylori.
- Zbliznowacenie wrzodów dwunastnicy w związku z bakterią Helicobacter pylori.
- Ochrona przed nawrotem wrzodów trawiennych u pacjentów z wrzodami związanymi z bakterią Helicobacter pylori.
Może Cię również zainteresować: Wrzody żołądka i dwunastnicy? Dowiedz się więcej!
- W przypadku pacjentów, którzy potrzebują ciągłego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), co zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów trawiennych.
- Zbliznowacenie wrzodów żołądka związane z leczeniem z wykorzystaniem NLPZ.
- Długotrwałe leczenie chroniące przed wywołanym dożylnie krwawieniem wrzodów trawiennych.
- Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona. To rzadko występujące schorzenie, w którym w trzustce lub w dwunastnicy powstaje jeden wrzód lub ich większa liczba. Takie guzy to nowotwory wydzielające duże ilości gastryny, hormonu, który sprawia, że żołądek wytwarza nadmierne ilości kwasu.
Przeczytaj również: Pierwsze hormonalne objawy raka trzustki
Lekarze mogą również zalecać leczenie esomeprazolem w przypadku nastolatków powyżej 12. roku życia jeśli:
- Cierpią oni na refluks żołądkowo-przełykowy (GERD).
- Połączy się go z antybiotykami w leczeniu wrzodów dwunastnicy wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori.
Dawka i sposób podawania
Należy podkreślić, że dawka esomeprazolu jest zależna od rodzaju schorzenia. Jednak zazwyczaj jest on podawany w formie tabletek w dawce od 20 do 40 mg, w zależności od recepty wystawionej przez lekarza.
Ponadto pacjenci powinni połykać tabletkę w całości, popijając ją płynem, nie żując jej ani nie rozkruszając. Osoby cierpiące na trudności z przełykaniem mogą rozpuścić tabletkę w połowie szklanki niegazowanej wody.
To ważne, aby nie używać żadnych innych płynów, ponieważ mogłyby rozpuścić zewnętrzną powłokę, która chroni przed rozpadem tabletki w żołądku.
W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie przełykać, można również rozpuszczać tabletki w niegazowanej wodzie i podawać im przez sondę nosowo-żołądkową. Jeśli okaże się to niezbędne, lekarze mogą zastosować drogę dożylną.
Esomeprazol i jego najczęstsze skutki uboczne
Do najczęściej występujących skutków ubocznych esomeprazolu zaliczamy:
- Bóle głowy,
- Wysypkę skórną,
- Dyspepsję,
- Bóle żołądka,
- Biegunkę i mdłości.
Krótko mówiąc, profil bezpieczeństwa jest podobny w przypadku różnych formuł, wskazań leczenia, grup wiekowych oraz populacji pacjentów. Do tej pory badania nie udowodniły skutków ubocznych związanych z dawką.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami mogą pojawiać się w wyniku działania kilku mechanizmów. Zazwyczaj jest to nieprawidłowe wchłanianie leków wywoływane przez zmiany z pH kwasu żołądkowego lub działania enzymów cytochromu P450.
Esomeprazol wchodzi najczęściej w interakcje z następującymi lekami:
- Atazanawir
- Klopidogrel
- Cyklosporyna
- Warfaryna
- Acenokumarol
- Karbamazepina
- Substancje przeciwgrzybiczne
Esomeprazol: przeciwwskazania
Główne przeciwwskazanie, które nie pozwala stosować tego leku to nadwrażliwość na substancję czynną. Innymi słowy chodzi o benzimidazole lub substancje pomocnicze w nim zawarte, na przykład sacharozę.
Należy zauważyć, że specjaliści nie zalecają stosować esomeprazolu razem z atazanawirem, lekiem przeciwretrowirusowym używanym w przeciwdziałaniu i leczeniu HIV.
Jednak jeśli będzie to niezbędne, konieczne jest stosowanie dokładnej kontroli klinicznej oraz zwiększenie dawki atazanawiru do 400 mg z 100 mg rytonawiru. Mimo tego lekarze nie powinni zalecać przekraczania 20 mg dawki esomeprazolu.
Odpowiedzialne używanie inhibitorów pompy protonowej
Warto ponownie podkreślić, że esomeprazol należy do najszerzej stosowanej grupy leków na świecie. Chociaż, jak już zauważyliśmy, leki z tej grupy są bardzo bezpieczne i dają niewielkie skutki uboczne, to są one uznawany za zwykłe leki chroniące żołądek, nie dające jakichkolwiek skutków ubocznych i często sprzedawane bez recepty.
Niestety takie zachowanie może prowadzić do nieprawidłowego wykorzystywania esomeprazolu w celu leczenia objawów, które nie są w żaden sposób związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, co stanowi główne wskazanie do jego stosowania.
Według niektórych badań długie i niewłaściwe stosowanie esomeprazolu może wywoływać:
- Hipomagnezemię,
- Zwiększone ryzyko pęknięcia kości,
- Zwiększone ryzyko infekcji,
- Złe wchłanianie witamin,
- Komplikacje u pacjentów z grupy ryzyka lub leczonych wieloma lekami.
Jednak esomeprazol to bardzo bezpieczny i skuteczny lek stosowany w leczeniu nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios (AEMPS). Centro de información del medicamento (CIMA). Ficha técnica de Nexium Mups 20 mg: https://cima.aemps.es/cima/dochtml/ft/63436/FT_63436.html
- Earp JC, Mehrotra N, Peters KE, et al. Esomeprazole FDA Approval in Children With GERD: Exposure-Matching and Exposure-Response. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2017. 65:272-277.
- de la Coba Ortiz C, Argüelles Arias F, Martín de Argila de Prados C. Proton-pump inhibitors adverse effects: a review of the evidence and position statement by the Sociedad Española de Patología Digestiva. Rev Esp Enferm Dig, 2016. 108:207-24.