Pierwsze hormonalne objawy raka trzustki

Pierwsze hormonalne objawy raka trzustki
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2023

Rak trzustki jest jednym z nowotworów o najgorszym rokowaniu. Ponieważ hormonalna produkcja narządu jest zaburzona, pojawiają się kluczowe objawy.

Rak jest chorobą, która może dotknąć ogromną większość komórek naszego ciała. W tym zaburzeniu, komórki tworzące trzustkę zaczynają dzielić się w sposób niekontrolowany. Dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn i może pojawić się w dowolnym momencie życia pacjenta.

Trzustka jest organem o wydłużonym kształcie, który znajduje się za żołądkiem. Zasadniczo spełnia ważne funkcje w zakresie utrzymania funkcji naszego ciała.

W ten sposób możemy rozróżnić dwa typy komórek w trzustce:

  • Endokrynologiczne. Zwykle gromadzą się w formie wysepek Langerhansa i produkują hormony, które uwalniane są bezpośrednio do krwi. Wytwarzają insulinę i glukagon, substancje zdolne do regulowania ilości glukozy we krwi.
  • Egzokrynne. Komórki syntetyzują enzymy, które docierają do dwunastnicy przez maleńkie przewody. Łączą się tworząc przewód trzustkowy, który łączy przewód żółciowy (od wątroby) do jelita cienkiego. Wytworzone enzymy współdziałają w trawieniu pewnych składników odżywczych, takich jak lipidy lub tłuszcze.
trzustka

Rodzaje raka trzustki

Obecnie zespół medyczny rozróżnia dwa rodzaje raka trzustki w zależności od rodzaju dotkniętych komórek. W ten sposób rozróżniamy:

  • Egzokrynny rak trzustki. Jest to podtyp raka trzustki, który pojawia się najczęściej. W większości przypadków rozwija się z komórek wytwarzających enzymy trawienne.
  • Guz endokrynny trzustki lub neuroendokrynny (złośliwy lub nowotworowy). Wpływa na komórki Langerhansa wytwarzające hormony i uwalnia je bezpośrednio do krwi. Możemy rozróżnić różne podtypy w zależności od rodzaju komórek, na które wpływają (patrz najczęstsze objawy).

Jakie są najczęstsze objawy raka trzustki?

Możliwe jest, że niektóre osoby przechodzą chorobę bezobjawowo, to znaczy, że nie wykazują objawów choroby. Z drugiej strony objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju raka trzustki, na którego pacjent choruje.

rak trzustki
W ten sposób możemy rozróżnić:

Egzokrynowy rak trzustki:

  • Zmęczenie lub ogólne osłabienie.
  • Nudności i wymioty.
  • Brak lub utrata apetytu. Zwykle powoduje to zmniejszenie masy ciała pacjenta.
  • Zwiększenie rozmiaru pęcherzyka żółciowego i/lub wątroby.
  • Dyskomfort w jamie brzusznej, który może rozprzestrzenić się na pobliskie obszary, (takie jak plecy).
  • Żółtaczka lub skóra o żółtym odcieniu. Dzieje się tak dlatego, że rak blokuje przewód żółciowy wspólny i zaczyna gromadzić się bilirubina.

Bilirubina jest pigmentem wytwarzanym przez wątrobę, która zazwyczaj dociera do dwunastnicy. Inne powiązane objawy to ciemniejszy mocz i zmiany w charakterystyce stolca (zmiana tonu i tekstury).

Wśród objawów hormonalnych możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • Zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej pacjenta. To zaburzenie jest spowodowane niewłaściwym uwalnianiem enzymów trzustkowych.
  • Cukrzyca. W tym przypadku komórki zewnątrzwydzielnicze niszczą komórki syntetyzujące insulinę. Dlatego zwiększa się stężenie glukozy we krwi i pojawiają się objawy charakterystyczne dla tej choroby.
  • Łagodne zmiany stężenia glukozy we krwi.

Guz endokrynny trzustki lub neuroendokrynny

Guz endokrynny trzustki lub neuroendokrynny (złośliwy lub nowotworowy) w zależności od typu komórki, w której rozwinął się nowotwór. W ten sposób możemy rozróżnić:

  • Gastrinomy. Choroba występuje w komórkach, które produkują gastrynę i zwiększają jej produkcję. Z reguły substancja ta powoduje syntezę większej ilości kwasu w żołądku. To zaburzenie znane jest jako zespół Zollingera-Ellisona.
  • Insulinomy. Wpływają na komórki tworzące insulinę, które zwiększają się bez kontroli. Występujące objawy są związane z hipoglikemią lub niskim poziomem glukozy we krwi.
  • Glukagonomy. W tym przypadku rak znajduje się w komórkach wytwarzających glukagon. W ten sposób sygnałem choroby jest hiperglikemia lub podwyższony poziom glukozy we krwi.
  • Somatostatinomy. Zwykle somatostatyna pomaga regulować inne hormony. W przypadku wystąpienia choroby, poziomy tych hormonów zostają zaburzone.
  • PP-omy. Są one związane z nadprodukcją polipeptydu trzustkowego (PP), który reguluje funkcje trzustki w normalnych warunkach.
  • VIP-oma. Komórki altera syntetyzują wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP). Najbardziej zauważalnym objawem jest biegunka utrzymująca się przez długi czas.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.