Erytrytol - czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Erytrytol to słodzik, który jest coraz częściej stosowany jako substytut cukru. Jednak czy jest tak dobry, jak mówią, czy może być szkodliwy dla twojego zdrowia?
Erytrytol - czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2022

Erytrytol to słodzik, który w ostatnich latach stał się popularny na rynku. Znajduje się w wielu niskokalorycznych lub bezcukrowych produktach, które niektórzy ludzie włączają do swojej regularnej diety. Chociaż erytrytol był przedstawiany jako alternatywa dla tradycyjnego cukru stołowego, nie wszystko w tej substancji jest dobre. Jakie są więc jego wady? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu bliżej.

Co to jest erytrytol?

Erytrytol jest alkoholem cukrowym. To naturalny słodzik pozyskiwany z fermentacji cukrów. Z tym słodzikiem dzieje się to, że jego wchłanianie jest powolne, podobnie jak aktywowana przez niego odpowiedź insulinowa.

W związku z tym jest to produkt, który powoduje stopniowy wzrost poziomu glukozy we krwi lub jego brak bez wytworzenia wysokiego piku. Reakcja organizmu na słodzik sprawia, że jest on odpowiedni na przykład dla pacjentów z cukrzycą.

Osoby z tym schorzeniem mają problemy z przetwarzaniem glukozy we krwi, dlatego najbardziej odpowiednie są dla nich produkty zwiększające ilość glukozy w sposób kontrolowany i ograniczony. Ponadto badania pokazują, że erytrytol nie zmienia insuliny i jest praktycznie tak słodki jak cukier stołowy.

Słodzik w kostkach
Erytrytol jest odpowiedni dla pacjentów z cukrzycą. Dopóki jego spożycie jest umiarkowane, może stanowić opcję dosłodzenia potraw.

Gdzie można znaleźć erytrytol?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku jest wiele produktów, które zawierają ten słodzik. Niektóre z najczęstszych to na przykład:

  • Guma do żucia bez cukru
  • Żywność bez cukru lub dla diabetyków
  • Żywność sprzedawana jako light

Ponadto można go naturalnie znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak sfermentowana soja, wino lub niektóre grzyby. Wytwarzają go również niektóre owoce, takie jak arbuz czy gruszki. Dlatego bardzo często spożywa się tę substancję.

Jakie są jego zalety i wady?

Widzieliśmy już, że stosowanie erytrytolu prowadzi do pewnych korzyści. Niektóre z nich to fakt, że diabetycy mogą go spożywać i że jest to dobra opcja dla osób, które starają się schudnąć. Substancja zawiera mniej niż 0,2 kilokalorii na gram, więc jest idealna do słodzenia bez przybierania na wadze.

Jednak nie wszystko jest korzystne, jeśli chodzi o ten słodzik. Podobnie jak w przypadku innych podobnych produktów, kluczem jest spożywanie go tylko z umiarem. W rzeczywistości w niektórych przypadkach może powodować skutki uboczne. Więcej o nich opowiemy poniżej.

1. Skutki uboczne erytrytolu; Gaz i wzdęcia

Najczęstsze skutki uboczne fermentowanych cukrów to gaz, dyskomfort i wzdęcia brzucha. Dzieje się tak, ponieważ alkohole cukrowe, będące produktami fermentowanymi, nie mogą być normalnie rozkładane przez enzymy trawienne obecne w żołądku.

Jednak mikroorganizmy w jelicie są w stanie rozłożyć sfermentowane cukry, takie jak erytrytol, na cukry prostsze, które zostaną wchłonięte. Prowadzi to zatem do wzrostu liczby drobnoustrojów obecnych w układzie pokarmowym.

U osób ze stabilną mikrobiotą i bez problemów zdrowotnych spożywanie tych produktów może być korzystne dla utrzymania równowagi mikroorganizmów jelitowych. Jednak erytrytol nie tylko zwiększy ilość „dobrych” mikroorganizmów w jelitach.

Jeśli dana osoba ma nierównowagę w swojej mikrobiocie, wzrośnie również liczba patologicznych bakterii i mikroorganizmów. W konsekwencji, degradując erytrytol, mikroorganizmy te mogą powodować gazy, wzdęcia brzucha i dyskomfort.

Dlatego u osób dotkniętych m.in. zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem żołądka, nie zaleca się spożywania dużej ilości tej substancji. Objawy w nich będą bardziej nasilone.

Mężczyzna. Ból brzucha
Osoby cierpiące na choroby, które zagrażają układowi trawiennemu, mogą cierpieć z powodu skutków ubocznych spożywania erytrytolu.

2. Erytrytol i utrata wagi

Zwróciliśmy już uwagę na zastosowanie tego słodzika w produktach lekkich lub niskosłodzonych, które wiele osób spożywa w diecie lub w celu samodzielnego schudnięcia. Jednak czy to naprawdę jest aż tak skuteczne?

Kiedy spożywamy cukier stołowy lub inne cukry kaloryczne, organizm aktywuje szereg procesów. Między innymi, gdy wykryje spożycie kalorii, aktywuje produkcję niektórych hormonów o działaniu nasycającym. Jednak w przypadku erytrytolu tak nie jest.

Organizm nie przetwarza erytrytolu tak jak zwykły cukier. Oznacza to, że te hormony sytości nie są uwalniane. Z tego powodu, jedząc wiele pokarmów zawierających tę substancję, ludzie często stają się niezadowoleni i czują się bardziej głodni niż zwykle.

Innymi słowy, wzrasta potrzeba „przekąski” między posiłkami, a zatem efekt jest przeciwny do odchudzania. Nawet jeśli są to produkty „lekkie”, ich nadmierne spożycie jest szkodliwe pod względem masy ciała.

3. Biegunka

Przyjmowanie wysokich stężeń erytrytolu może powodować biegunkę jako część jego działań niepożądanych. W rzeczywistości publikacja w European Journal of Clinical Nutrition wykazała, że spożycie 20 do 25 gramów związku powoduje ten objaw u małych dzieci. Ponadto biegunce mogą towarzyszyć ciężkie objawy żołądkowo-jelitowe i generować efekt przeczyszczający. W tym sensie zawsze zaleca się ostrożne stosowanie erytrytolu.

Erytrytol jako słodzik – o czym pamiętać

Wśród słodzików stosowanych jako substytut cukru stołowego jednym z najbardziej wskazanych jest erytrytol. Chociaż jest to sfermentowany cukier, skutki uboczne, które wywołuje w układzie pokarmowym, są mniejsze niż te powodowane przez inne podobne słodziki. Dodatkowo jego niski indeks glikemiczny jest zaletą dla osób cierpiących na cukrzycę.

Na koniec musimy pamiętać, że odchudzanie zawsze powinno odbywać się odpowiedzialnie i w miarę możliwości pod nadzorem specjalisty. Nie nadużywaj produktów light lub niskosłodzonych, które mogą prowadzić do innych skutków ubocznych, takich jak niezamierzony przyrost masy ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escobedo Brevis AA. Evaluación de la fermentación de los distintos tipos de endulzantes utilizados en la dieta por lactobacillus ssp. Universidad Andrés Bello (Chile); 2015.
  • Herrero Carrasco J, de Villalonga Smith. (2016). Efectos de la utilización de Stevia en la dieta sobre la población diabética. Universitat de les Illes Balears
  • Ruiz-Ojeda FJ, Plaza-Díaz J, Sáez-Lara MJ, Gil A. Effects of Sweeteners on the Gut Microbiota: A Review of Experimental Studies and Clinical Trials [published correction appears in Adv Nutr. 2020 Mar 1;11(2):468]. Adv Nutr. 2019;10(suppl_1):S31‐S48. doi:10.1093/advances/nmy037
  • Hootman KC, Trezzi JP, Kraemer L, et al. Erythritol is a pentose-phosphate pathway metabolite and associated with adiposity gain in young adults. Proc Natl Acad Sci U S A. 2017;114(21):E4233‐E4240. doi:10.1073/pnas.1620079114
  • Quintanilla, Rosa. (2018). Determinación del consumo de edulcorantes, estado nutricional y estilos de vida en diabéticos del centro de salud centro histórico Nº1 de la ciudad de Quito, 2017. Disponible en: http://repositorio.utn.edu.ec/handle/123456789/7866
  • K. Regnat, R. L. Mach, & A. R. Mach. (2018). Erythritol as sweetener—wherefrom and whereto? Appl Microbiol Biotechnol. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756564/
  • E Jacqz-Aigrain, Et al. (2015). Gastrointestinal tolerance of erythritol-containing beverage in young children: a double-blind, randomised controlled trial. DOI: 10.1038/ejcn.2015.4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.