Guma do żucia: czy chroni przed brzydkim oddechem?

Guma do żucia: czy chroni przed brzydkim oddechem?

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zawartość cynku, ksylitolu i fluorku sprawia, że produkty CB12 Boost (guma do żucia i płyn do płukania jamy ustnej) są zalecane do walki z brzydkim oddechem bez zaniedbywania zdrowia naszej jamy ustnej. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na ten temat.

Brzydki oddech to jedna z największych irytujących drobnostek, która może pojawić się w którymś momencie naszego życia. Dyskomfort, który wywołuje, sprawia, że często sprawdzamy, czy nie pomoże nam uporać się z nim guma do żucia.

Miętowa guma do żucia to produkt, który można z łatwością kupić. Wystarczy, że włożysz ją do ust i zauważysz jej smak, a od razu poczujesz pewną poprawę swojego oddechu. Ale czy jakakolwiek guma do żucia rzeczywiście jest w stanie zapanować nad brzydkim oddechem?

Czy ma znaczenie marka, którą wybierzesz? Jaki smak okaże się najlepszy?

Eksperci z Instytutu Oddechu twierdzą, że cukier obecny w gumie do żucia zwiększa wydzielanie śliny oraz namnażanie się bakterii. Dlatego też guma zamiast usuwać brzydki zapach z ust jedynie go pogarsza.

W takim razie poznajmy produkty, które nie zawierają cukru. Chcemy zwłaszcza przyjrzeć się gumie do żucia marki CB12 Boost.

Guma do żucia CB12 Boost

Zamiast “ukrywania” brzydkiego oddechu jakąkolwiek gumą do żucia o smaku miętowym, cynamonowym lub ziołowym, najlepiej jest wybrać gumę o naukowo udowodnionym składzie.

Produkty CB12 Boost zawierają cynk, minerał, który bierze udział w tworzeniu enzymów biorących udział w takich procesach jak przemiany tłuszczy, białek oraz węglowodanów. Pomaga również skutecznie przechwytywać brzydkie zapachy.

Produkty CB12

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), minerał ten wspomaga układ immunologiczny w walce z patogenami, zarówno bakteriami, jak i wirusami. Dodatkowo w aktywny sposób wspiera normalne funkcjonowanie zmysłu smaku.

Poza tym badanie przeprowadzone przez zespół naukowców na Uniwersytecie w Mursji (Hiszpania), wykorzystujące różne rodzaje płynów do płukania jamy ustnej do leczenia halitozy, pozwoliło zaobserwować, że te płyny, które zawierały chlorek cynku, usuwały szkodliwe związki, które wywoływały brzydki oddech, a tym samym mają działanie bakteriobójcze.

Inne badania przeprowadzone przez Klinikę Peridentologii w Amsterdamie wykazały, że mleczan cynku pomaga również zwalczać lotne związki wytwarzane przez bakterie obecne w jamie ustnej, które rozkładają pożywienie i wywołują halitozę.

Należy odnotować, że poza cynkiem w gumie do żucia i płynie do płukania jamy ustnej CB12 Boost znajdują się:

  • Fluorek, substancję, która poprawia mineralizację zębów (a tym samym sprawia, że stają się silniejsze).
  • Ksylitol, substancję, która jest znana jako “cukier brzozowy” i hamuje narastanie płytki nazębnej.
  • Te trzy substancje nie tylko zwalczają zły oddech, ale również dbają o zdrowie jamy ustnej.

Chociaż mięta pieprzowa i mięta zielona mogą na pewien czas maskować brzydki oddech, to na dłuższą metę cukier go pogarsza. Właśnie dlatego należy wybierać gumy, które nie zawierają cukru, takie jak CB12 Boost. Zawdzięcza ona swoje działanie neutralizujące synergii między octanem cynku i wyżej wspomnianymi składnikami.

Może Cię również zainteresować: Płyn do płukania jamy ustnej: jaki wybrać?

Dobre nawyki odgrywają kluczową rolę

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w ochronie przed pojawieniem się uczucia dyskomfortu wywołanego przez takie powszechne problemy jak brzydki oddech i próchnica.

Nitka dentystyczna

Każdego dnia powinnaś starać się dbać o następujące kwestie:

  • Przestrzeganie zbilansowanej diety.
    • Unikaj ze wszystkich sił kwaśnych produktów spożywczych i napojów oraz tych, które są bogate w cukier, takich jak kawa, słodycze i napoje gazowane.
    • Pij wystarczająco dużo wody.
  • Unikanie (lub wykluczenie) konsumpcji tytoniu.
  • Mycie zębów po każdym posiłku.
    • Regularnie używaj nitki dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.
    • Odczekaj przynajmniej godzinę po jedzeniu zanim umyjesz zęby, zwłaszcza jeśli jadłaś coś z cukrem lub kwaśnego.
    • Od czasu do czasu żuj gumę i zawsze traktuj ją jako dodatek do szczotkowania zębów, a nie jako jego zastępstwo.
Guma do żucia CB12

Odwiedzaj dentystę co pół roku

Dodatkowo warto co najmniej raz na pół roku chodzić do dentysty, aby skontrolować stan jamy ustnej i oczyścić zęby z kamienia. Dzięki temu będziesz cieszyć się zdrową jamą ustną i dobrym oddechem.

I w końcu należy również pamiętać, że chociaż żucie gumy bez cukru może od czasu do czasu okazać się ratunkiem, to nie należy polegać tylko na tym środku, aby zadbać o higienę jamy ustnej.

Właściwa higiena jamy ustnej i zerwanie z niezdrowymi nawykami to dwa niezbędne czynniki, które pomogą Ci zadbać o zdrowie jamy ustnej i przyjemny oddech.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.