Węgiel aktywowany i ryzyko dla zdrowia jamy ustnej

Węgiel aktywowany i ryzyko dla zdrowia jamy ustnej

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W Internecie można natknąć się na wiele filmików, które pokazują jak węgiel aktywowany magicznie rozjaśnia zęby. Jednak jego stosowanie wiąże się ze sporym ryzykiem dla zdrowia jamy ustnej.

Od jakiegoś czasu media społecznościowe zalewają posty stworzone przez influencerów na temat cudownych właściwości, jakie podobno posiada węgiel aktywowany. Wielu dentystów, w tym przewodniczący Ogólnej Rady Dentystycznej, Óscar Castro Reino, stanowczo zaprzeczają takim twierdzeniom.

Castro Reino zwrócił uwagę na fakt, że stwierdzenia iż węgiel aktywowany wybiela zęby są nie tylko szkodliwe, ale również mogą wiązać się z poważnym ryzykiem dla zdrowia jamy ustnej. Poza tym podkreśla znaczenie osobistej wizyty u stomatologa. To o wiele lepszy wybór niż dawanie wiary temu, co znajduje się w Internecie.

Dodał również, że węgiel aktywowany to substancja o niezwykle dużej sile ścierania. Dlatego też może wywoływać bardzo duże problemy z zębami. Zgodnie ze słowami tego dentysty, mycie zębów takim węglem przypomina pocieranie ich papierem ściernym. A co gorsza nie pomaga nawet wybielić zębów.

Węgiel aktywowany i ryzyko związane z jego używaniem

Dr Reino stwierdził, że węgiel aktywowany (zwany też aktywnym) to substancja, która powstaje w wyniku procesów chemicznych zachodzących w łupinie orzecha kokosowego. Ta substancja ma niezwykle agresywne działanie. Gdy nałożysz ją na zęby, może w znaczącym stopniu zetrzeć z nich szkliwo.

Pasta do zębów z węglem aktywnym

Ścieranie szkliwa z zębów niesie ze sobą duże ryzyko. Przede wszystkim pozbawia obrony nerwy znajdujące się w zębach, wywołując znaczną tkliwość w jamie ustnej. Poza tym węgiel aktywowany działa tak agresywnie, że może nawet uszkodzić dziąsła.

Wcieranie węgla aktywowanego w zęby i ścieranie z nich szkliwa sprawia, że odkrywa się warstwa nazywana zębiną. W rzeczywistości jest ona bardziej żółta od samego szkliwa. Oznacza to, że stosowanie węgla aktywowanego nie tylko niesie ze sobą różne ryzyka, ale także nie wybiela nawet zębów.

Co można zobaczyć na filmikach umieszczonych w Internecie?

W Internecie można natknąć się na niezliczone filmiki stworzone przez influencerów, które pokazują zęby przed i po użyciu węgla aktywowanego. Możesz zobaczyć, jak nakładają węgiel aktywowany na zżółknięte zęby. Następnie płuczą usta wodą, a ich zęby mają niesamowicie biały kolor.

Jednak w rzeczywistości takie zdjęcia powstają dzięki zastosowaniu prostych złudzeń optycznych. Zęby pokryte węglem są czarne. Z kolei na zdjęciu wykonanym po jego spłukaniu będą wydawały się bielsze, gdy gdy zestawimy je z poprzednim obrazkiem. Jednak w rzeczywistości wcale się nie wybieliły.

Według dr Óscara Castro to oczywiste, że ta informacja jest całkowicie fałszywa. Niestety robi wrażenie na widzach, którzy są przekonani, że ten sposób jest skuteczny. Widać wyraźnie, że takie filmy przekazują złudne dowody, które sprawiają, że osoby je oglądające zaczynają w nie wierzyć.

Kolor zębów

Ekspert zapewnia również, że zęby normalnie nie są białe. Naturalnie mają kolor kości słoniowej. Czynniki genetyczne i spożywanie różnych substancji sprawiają, że kolor zębów się zmienia. Jego ściemnienie powoduje choćby picie herbaty, kawy lub palenie tytoniu.

Kobieta z żółtymi i białymi zębami

To, że Twoje zęby nie są śnieżnobiałe nie oznacza wcale, że nie dbasz o nie lub coś jest z nimi nie tak. To całkiem normalne. Castro podkreśla, że znaczenie odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej, a nie złudne efekty estetyczne, które mogą okazać się niebezpieczne.

Najlepiej jest myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używając w tym celu pasty do zębów, która zawiera fluor. Poza tym należy regularnie chodzić do dentysty i przestrzegać jego zaleceń. Jeśli chcesz wybielić zęby, zrób to u niego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Naturalne wybielanie zębów: poznaj produkty

 

Podczas wybielania zębów nie korzysta się z węgla aktywowanego

Na sam koniec należy podkreślić pewną niezwykle istotną kwestię: wszystkie terapie stosowane na zębach muszą być wykonywane pod nadzorem stomatologa. Nie słuchaj tego, co mówią influencerzy lub strony internetowe, które nie są prowadzone przez profesjonalistów.

Dentyści to wykwalifikowani profesjonaliści. Mogą nie tylko wybielać zęby, ale także są w stanie zadbać o zdrowie jamy ustnej pacjenta zanim przeprowadzając każdą terapię. Wyleczą choćby problemy z dziąsłami czy ubytki, przy których wybielanie może okazać się ryzykowne.

Wybielanie zębów musi być odpowiednio zaplanowane oraz wymaga właściwego nadzoru lekarskiego. Dzięki temu nie będziesz musiała później zmagać się z przykrymi skutkami ubocznymi. Poza tym pacjent zawsze musi znać ewentualne ryzyko, które wiąże się z tą procedurą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez, S. B. V., Sánchez, J. A. A., Beltrán, M. D. J. T., & Álvarez, J. J. R. 20. Blanqueamiento dental. principios básicos de endodoncia clínica, 215.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.