Enzymy w żywności: do czego służą?

Enzymy w żywności: do czego służą?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Enzymy obecne w kiwi poprawiają trawienie i zapobiegają zaparciom lub pojawieniu się wzdęć. Jakie inne enzymy możemy znaleźć w innych produktach? Jakie pełnią funkcje? Przedstawimy Ci szczegóły w tym artykule.

Enzymy spożywcze to białka, które często mają funkcję trawienną. Zasadniczo służą one poprawie procesów rozkładu i wchłaniania składników odżywczych. W rzeczywistości istnieje kilka pokarmów bogatych w enzymy, które są zalecane w przypadku zaparć do złagodzenia objawów.

Mogą również działać jako mediatory w niektórych reakcjach chemicznych i fizjologicznych. Istnieją jednak przypadki enzymów o właściwościach przeciwzapalnych, a nawet przeciwutleniających. Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć? Poniżej szczegółowo opisujemy ten temat.

Proteolityczne enzymy spożywcze

Niektóre enzymy, takie jak aktydyna typowa dla kiwi, mają zdolność ingerowania w rozkład białka poprawiając wchłanianie aminokwasów. Jej funkcja jest zasadniczo trawienna, jak stwierdzono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Food Function.

Jednak w literaturze naukowej znajdujemy również badania, które łączą spożycie tego enzymu z mniejszymi zaparciami. Badania na ludziach, takie jak to opublikowane w Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition wskazują, że spożywanie kiwi może zmniejszyć objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak wzdęcia, gazy i bóle brzucha.

Sok z kiwi

Kolejny przykład enzymu proteolitycznego znajdziemy w ananasie. W tym przypadku mówimy o bromelainie, która ma zdolność do poprawy niszczenia białka, aby następnie wchłonąć aminokwasy.

Ten owoc słynie z właściwości moczopędnych i trawiennych. W rzeczywistości zaleca się jego spożywanie po ciężkich posiłkach, aby zmniejszyć objawy związane ze wzdęciami.

Enzymy spożywcze o działaniu przeciwzapalnym

W przypadku papai znajdujemy enzym papainę, który ma wyjątkową moc przeciwzapalną. Ponadto może być stosowany w różnych preparatach doustnych dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym.

Według badań opublikowanych w Brazilian Dental Journal, enzym ten może być skuteczny w walce z różnymi rodzajami próchnicy, dzięki swojej zdolności do modulowania odpowiedzi immunologicznej i walce ze stanem zapalnym.

Ponadto, regularne spożywanie papai może pomagać zapobiegać otyłości i innym zaburzeniom metabolicznym, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Nutrients.

Wynika to głównie z jej właściwości przeciwutleniających, przeciwnadciśnieniowych i hipoglikemicznych. Nie wiadomo jednak na pewno, czy pochodzą one z papainy, czy z innych składników odżywczych zawartych w tych egzotycznych owocach.

Enzymy w branży suplementów

Obecnie nie ma dowodów na to, że suplementacja enzymami może przynosić korzyści zdrowotne. W każdym razie niektóre preparaty białkowe mają te substancje w swoim składzie.

Najwyraźniej ma to na celu zmniejszenie dyskomfortu żołądka lub jelit spowodowanego przyjmowaniem dużych dawek białka. Dodatkowo enzymy te mogą pomóc zmniejszyć wzdęcia.

Shake

Przemysł suplementów sportowych testuje substancje o różnych strukturach chemicznych, aby poprawić te procesy na poziomie absorpcji składników odżywczych.

Wyniki uzyskane na poziomie strawności białka serwatkowego były wystarczająco pozytywne, aby włączyć enzymy do wysokiej jakości produktów białkowych.

Może Cię zainteresować: Produkty spożywcze bogate w biotynę

Pozostaje wiele do zrobienia w tym temacie

Funkcji enzymów może być znacznie więcej niż te, która są dziś znane. Badany jest ich wpływ na procesy alergiczne, a nawet ich związek z pojawieniem się chorób.

Opisano kilka modeli in vitro, ale nadal nie ma badań na ludziach, które udowodniłyby te tezy. Stanowią zatem dziedzinę badań, której rozwój będzie zależeć od wzrostu wiedzy na temat fizjologii w nadchodzących latach.

W związku z tym obecnie możemy polecić niektóre pokarmy w celu poprawy trawienia, takie jak ananas lub kiwi.

Znamy inne produkty, które mają pewne właściwości przeciwzapalne lub przeciwutleniające. Jednak nie do końca wiadomo, czy enzymy mają coś wspólnego z tymi właściwościami, czy po prostu te są one spowodowane obecnością flawonoidów.

W każdym razie, i podsumowując, musimy pamiętać, że wspomniane enzymy znajdują się naturalnie w produktach z królestwa roślin. Jest to jeszcze jeden powód, aby zalecać przyjmowanie tego rodzaju produktów w porównaniu do żywności przetworzonej, tak powszechnej w obecnych dietach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martin H., Cordiner SB., McGhie TK., Kiwifruit actinidin digests salivary amylase but not gastric lipase. Food Funct, 2017. 8 (9): 3339-3345.
  • Weir I., Shu Q., Wei N., Wei C., Zhu Y., Efficacy of actinidin containing kiwifruit extract zyactinase on constipation: a randomised double blinded placebo controlled clinical trial. Asia Pac J Clin Nutr, 2018. 27 (3): 564-571.
  • Alves Bastos L., Lorencetti Silva F., Queiroz Thomé JP., Manfrin Arnez MF., et al., Effects of papain based gel used for caries removal on macrophages and dental pulp cells. Braz Dent J, 2019. 30 (5): 484-490.
  • Santana LF., Inada AC., Espirito Santo BLS., FIliú WFO., et al., Nutraceutical potential of carica papaya in metabolic syndrome. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.