Dziwne pokarmy i ich wartość odżywcza

Pokażemy Ci najrzadsze potrawy spożywane na całym świecie i ich właściwości odżywcze. Wiele z nich wspomaga nawet zdrowie!
Dziwne pokarmy i ich wartość odżywcza

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2023

Opowiemy Ci o dziwnym jedzeniu i jego wartościach odżywczych. Chociaż w żadnym wypadku nie są to rzeczy, o których nawet pomyślelibyśmy, że można je zjeść, faktycznie włączone do diety mogą pokryć niedobory. Oczywiście większość z nich można znaleźć tylko w bardzo konkretnych krajach. Czy Twój żołądek jest gotowy na te dziwne pokarmy?!

Przede wszystkim wszyscy wiemy, jak korzystne jest stosowanie zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Zapewnia to pokrycie codziennych potrzeb żywieniowych, co jest niezbędne do prawidłowego działania fizjologii organizmu.

Niżej opisane dziwne pokarmy są w większości uważane za zdrowe. Jednak mimo to, większość z nas z pewnością nie byłaby chętna do ich spróbowania… dowiesz się dlaczego!!

1. Dziwne pokarmy: chrupiąca tarantula!

Jest to potrawa charakterystyczna dla obszaru Kambodży. Jej smak przypomina mieszankę kurczaka i dorsza.

Tarantula wyróżnia się wysoką zawartością białka. Jej białka mają wszystkie niezbędne aminokwasy i dobrą ocenę pod względem strawności. Spożywanie tej egzotycznej potrawy pomoże więc zmniejszyć ryzyko rozwoju patologii wpływających na beztłuszczową masę mięśniową.

Chrupiąca tarantula.
Do uzyskania chrupiącej konsystencji tarantuli stosuje się metodę smażenia.

2. Tłuszcz i skóra wieloryba

Te dziwne pokarmy spożywa się na Grenlandii i konserwuje przez zamrażanie. Mają oleistą i gumowatą konsystencję i stanowią źródło witamin C i D.

Ta ostatnia ma szczególne znaczenie, ponieważ wykazano, że jej niedobór wiąże się z gorszym stanem zdrowia. Zarówno tłuszcz, jak i skórę wala (wieloryba) Grenlandczycy zjadają na surowo, chociaż w niektórych regionach często poddaje się je najpierw procesowi smażenia.

Wieloryb.
Istnieją tradycyjne łowiska wieloryba, ale masowe polowania zagrażają jego populacji.

3. Ser z robakami

Sardynia serwuje rodzaj sera o mocnym smaku, jak gorgonzola, ale z tą szczególną cechą, że zawiera robaki, które mogą skakać na wysokość do 15 centymetrów (6 cali). Dzieje się tak, ponieważ ten produkt wytwarza się z mleka owczego, w którym żyją larwy muszki serowej. Te larwy wykluwają się przed spożyciem.

Mimo to nadal jest to produkt o dużej gęstości odżywczej. Zawiera wysokiej jakości białko i witaminę A.

Queso con gusanos es un alimento raro de Cerdeña.
Historia tradycyjnie wytwarzanego sera z robakami sięga wieków.

4. Rozdymka

Rozdymka to ryba wysoko ceniona w rejonie Japonii. Problem w tym, że kryje w sobie truciznę, na którą wciąż nie mamy antidotum. Dlatego można ją uznać za produkt bardzo niebezpieczny do spożycia, ponieważ jedynie specjalista w tej dziedzinie może ją przygotować w sposób nie zagrażający zdrowiu i życiu.

Jeśli spożyjesz jego chudą i jadalną część, pozyskasz również wysokie ilości białka i omega-3.

Rozdymka tygrysia.
Rozdymki nie można spożywać byle gdzie. Musi być odpowiednio przygotowana, aby zapobiec zatruciu.

5. Żywa ośmiornica

W Korei Południowej ośmiornicy nie gotuje się przed spożyciem, lecz podaje w naczyniu z nasionami i olejem sezamowym. To wciąż ryzykowna potrawa, ponieważ macki mogą przykleić się do podniebienia.

Jeśli jednak uda ci się ją zjeść bez problemu, dostarczysz organizmowi białka i jodu. Ten ostatni minerał ma związek z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Rocznikach Medycyny Rolnej i Środowiskowej.

Jedzenie rzadkie: pulpo vivo.
Jedzenie żywej ośmiornicy zwiększa ryzyko zadławienia i uduszenia.

6. Mysie wino

Omawiając dziwne pokarmy nie mogliśmy nie wspomnieć też o dziwnym napoju, który zasługuje na miejsce na tej liście.

Mysie wino podaje się w Chinach jako tonik na problemy z wątrobą i skórą. Stosuje się je również jako lek na astmę. To rodzaj wina, w którym przez rok topi się rodzina myszy. Jak można sobie wyobrazić, jego smak nie należy do przyjemnych.

Trochę wina.
Mysie wino nie smakuje zbyt przyjemnie.

Które dziwne pokarmy masz ochotę wypróbować?

Na całym świecie istnieje mnóstwo dziwacznych potraw, które można uznać za pozytywne z żywieniowego punktu widzenia. Wiele z nich posiada składniki odżywcze niezbędne, aby uniknąć deficytów, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, jak ma to miejsce w przypadku witaminy D.

Jednak włączenie tych produktów do diety z pewnością nie jest konieczne! A większość z nas i tak nie będzie miała do nich dostępu. Mamy jednak nadzieję, że spodobało Ci się, jak ludzie w innych krajach czerpią korzyści z jedzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Prokopidis K, Cervo MM, Gandham A, Scott D. Impact of Protein Intake in Older Adults with Sarcopenia and Obesity: A Gut Microbiota Perspective. Nutrients. 2020;12(8):2285. Published 2020 Jul 30. doi:10.3390/nu12082285
  • Holick MF. The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord. 2017;18(2):153-165. doi:10.1007/s11154-017-9424-1
  • Ihnatowicz P, Drywień M, Wątor P, Wojsiat J. The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis. Ann Agric Environ Med. 2020;27(2):184-193. doi:10.26444/aaem/112331

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.