Mleko owcze: właściwości, zalety i wartość odżywcza

Przedstawimy Ci korzyści ze spożywania mleka owczego, a także jego wartość odżywczą. To wysokiej jakości płyn, który można włączyć do diety.
Mleko owcze: właściwości, zalety i wartość odżywcza
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2022

Mleko owcze to produkt o wysokiej jakości odżywczej. Można go regularnie włączać do diety, jako dodatek lub zamiast mleka krowiego.

Opowiemy Ci wszystko o jego prozdrowotnych właściwościach, ale przede wszystkim chcemy przypomnieć, że produkty mleczne powinny być często włączane do diety. W rzeczywistości główne wytyczne dietetyczne zalecają spożywanie co najmniej kilku porcji tych produktów dziennie.

Ułatwi to zaspokojenie zapotrzebowania na wapń, a nawet pomoże zagwarantować odpowiednie spożycie białka.

Jakie wartości odżywcze ma mleko owcze?

Z żywieniowego punktu widzenia należy zauważyć, że mleko owcze dostarcza około 100 kalorii na 100 mililitrów napoju. Ponadto zawiera w tej porcji 5 gramów węglowodanów i 5,6 gramów białka.

Tłuszcze stanowią główny makroskładnik, w ilości 6,3 grama w wymienionej dawce. Jeśli chodzi o profil lipidowy, należy zauważyć, że większość kwasów tłuszczowych to kwasy nasycone.

Jednak mleko owcze zawiera również kilka rodzajów niezbędnych mikroelementów. Dostarcza wapń, cynk, witaminę A, witaminę C, kwas foliowy i sód. Z tego powodu jest to idealny produkt zapewniający pokrycie codziennych potrzeb.

Niektóre produkty mleczne.
Różnorodność produktów mlecznych w naszej diecie może poprawić nasz profil metaboliczny, dostarczając niezbędnych składników odżywczych.

Korzyści ze spożywania mleka owczego

Przede wszystkim porozmawiamy o pozytywnym wpływie mleka owczego na funkcjonowanie beztłuszczowej masy ciała. Wynika to z koncentracji białek o wysokiej wartości biologicznej.

Te składniki odżywcze zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i mają doskonałą strawność. Udowodniono, że są w stanie pomóc w zapobieganiu rozwojowi złożonych patologii, takich jak sarkopenia.

Co więcej, mleko owcze będzie miało decydujące znaczenie w zapobieganiu zmianom w macierzy kostnej, które mogą zwiększać ryzyko złamań. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku kobiet, które osiągnęły etap menopauzy, ponieważ osteoporoza występuje u nich częściej. Aby tego uniknąć, należy zoptymalizować spożycie witaminy D i wapnia, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Osteoporosis International.

Nie powinniśmy zapominać również o konieczności zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na witaminę A, aby zapobiec problemom związanym ze zdrowiem wzroku. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Sub-Cellular Biochemistry.

Mleko owcze zawiera znaczne ilości tej witaminy, więc idealnie nadaje się do ochrony naszych oczu. Ponadto składnik ten przyspiesza również gojenie się ran.

U kobiet w ciąży mleko owcze może być zalecanym produktem ze względu na poziom kwasu foliowego. Zapotrzebowanie na tę witaminę wzrasta w czasie ciąży. Zwykle kobiety przyjmują ten suplement w celu uniknięcia deficytów u płodu. Jednak ważne będzie również zwiększenie jego obecności w diecie poprzez spożywanie świeżej żywności.

Możesz być także zainteresowany: Dlaczego nie warto pić krowiego mleka

Czy mleko krowie jest lepsze?

Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Prawda jest taka, że nie wykluczają się wzajemnie. Oba mogą regularnie pojawiać się w diecie.

Produkty te są uważane zarówno za gęste pod względem odżywczym, jak i za zdrowe. Stężenie białka i profil lipidowy są nieco inne, ale te różnice tak naprawdę nie powodują znaczących zmian.

Krowie mleko.
Mleko krowie i mleko owcze mogą się wzajemnie uzupełniać. Nie jest konieczne, aby jedno całkowicie zastępowało drugie.

Mleko owcze: pokarm o wysokiej wartości odżywczej

Mleko owcze jest pokarmem doskonałej jakości, dlatego może być spożywane regularnie. Nie należy jednak przesadzać z porcjami. Ze względu na zawartość lipidów jest to nadal dość wysokokaloryczny pokarm i może powodować przyrost masy ciała.

Niektóre osoby mogą nie reagować pozytywnie na spożycie mleka na poziomie przewodu pokarmowego. Wiąże się to ze zmianami w profilu mikroflory, a tym samym brakiem różnorodności bakteryjnej.

W każdym razie, jeśli po spożyciu mleka wystąpią niekorzystne objawy, najlepiej spróbować odmiany bez laktozy. Można również skonsultować się z profesjonalistą w celu wykonania testu diagnostycznego na nietolerancję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
  • Weaver CM, Alexander DD, Boushey CJ, et al. Calcium plus vitamin D supplementation and risk of fractures: an updated meta-analysis from the National Osteoporosis Foundation [published correction appears in Osteoporos Int. 2016 Aug;27(8):2643-6]. Osteoporos Int. 2016;27(1):367-376. doi:10.1007/s00198-015-3386-5
  • Saari JC. Vitamin A and Vision. Subcell Biochem. 2016;81:231-259. doi:10.1007/978-94-024-0945-1_9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.