Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Dzienne zapotrzebowanie na wodę
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę naszego organizmu. Zastanawiamy się często czy naprawdę potrzebujemy dokładnie ośmiu szklanek wody dziennie, aby utrzymać nasze ciało dobrze nawodnione i co za tym idzie, w dobrej kondycji. Dlatego wspólnie, w tym artykule, poznamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie o dzienne zapotrzebowanie na wodę.W tym wypadku skupimy się na tym czy w rzeczywistości potrzebujemy ośmiu szklanek wody dziennie oraz czy istnieją inne płyny, które mogą zastąpić ten cenny płyn, jakim jest woda.

Jeżeli ktokolwiek zapyta nas ile powinno spożywać się wody dziennie, naszą natychmiastową odpowiedzią będzie osiem szklanek, jest to informacja, którą pozyskujemy ze wszystkich źródeł, nawet podczas wizyty u lekarza. Jednak w rzeczywistości wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to naprawdę jest odpowiednia ilość aby utrzymać nasze organy wewnętrzne w dobrej kondycji.

8 szklanek, czy takie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę?

Bez wątpienia pytanie to pojawia się nieprzerwanie od wielu lat, każdy bowiem chce znać dokładne zapotrzebowanie na wodę swojego organizmu. Badania, które przeprowadzono w tym celu pozwalają podejrzewać, że osiem szklanek wody, które od dawna uznawane jest jako odpowiednia dawka wody dla naszego organizmu, może być nieadekwatne do naszych zapotrzebowań. Wyniki tych badań nie zostały jednak udowodnione naukowo więc w dalszym ciągu nie wiemy jaki ta ilość wody ma wpływ na nasze zdrowie.

Woda w naszym organizmie

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu, stanowi około 60% całego ciężaru ciała. Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów wewnętrznych i części ciała zależy od wody. Używana jest do transportowania substancji odżywczych, eliminowania toksyn z organizmu oraz nawilżenia tkanek i narządów wewnętrznych. Dlatego też, kiedy nie spożywamy odpowiedniej ilości wody, odczuwamy pragnienie, które oznacza, że nasz organizm nie jest prawidłowo nawodniony.

Należy też pamiętać o tym, że codziennie tracimy sporo wody z naszego organizmu, dzieje się to podczas pocenia się, oddawania moczu i kału, oddychania. Dlatego też utracona woda zawsze powinna być zastąpiona nową, pamiętajmy jednak, że organizm każdego człowieka jest inny i dlatego zapotrzebowanie na wodę u różnych osób może być zupełnie inne. Wszystko to zależy od stylu życia, klimatu w jakim się żyje i aktywności fizycznej, którą wykonujemy.

Wskazania lekarskie dotyczące spożycia wody

2#:zapotrzebowanie-na-wodę-pitna.jpg

Kiedy lekarze zalecają picie od 8 do 9 szklanek wody dziennie, ich obliczenia opierają się na podstawie płynów utraconych podczas: oddawania moczu (co może być od 3 do 6 szklanek), pocenia się, oddawania kału i oddychania (nawet do 4 szklanek). Dzięki spożywanym posiłkom można odzyskać do 20% utraconych płynów, reszta, czyli około dwóch litrów (8 szklanek), powinna być uzupełniona poprze picie wody.

Najłatwiejszym sposobem na odkrycie, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość wody jest sprawdzenie, czy mocz jest koloru jasnego oraz czy odczuwamy uczucie pragnienia. Jeżeli więc odkryjemy, że nasz mocz jest bardzo jasny lub bardzo ciemny oraz zdarza nam się odczuwać pragnienie, oznacza to, że dawka wody, którą spożywamy jest nieodpowiednia i powinniśmy ustalić nasze indywidualne zapotrzebowanie na wodę.

Do obliczenia odpowiedniej dawki dziennego zapotrzebowania na wodę, powinno się wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Aktywność fizyczną. Kiedy wykonujemy codziennie ćwiczenia powinniśmy się dodatkowo nawadniać przed i po zakończeniu wysiłku, daje nam to trzy dodatkowe szklanki wody do naszego codziennego spożycia.
  • Klimat, w którym żyjemy. Osoby mieszkające w ciepłym i wilgotnym klimacie pocą się więcej. Również podczas zimy, kiedy używamy ogrzewania, ciało ma tendencję do utraty wilgotności. W obu przypadkach należy spożywać więcej wody, niż jest to powszechnie zalecane.
  • Wysokość nad poziomem morza. Osoby, które mieszkają powyżej 2500 m n.p.m. powinny spożywać więcej wody ponieważ częściej oddają mocz, a ich oddech jest przyśpieszony.
  • Choroba. Kiedy cierpimy na biegunkę, wymioty i gorączkę powinniśmy dodatkowo nawilżać organizm.
  • Ciąża i karmienie piersią. Bardzo ważne jest aby kobiety przechodzące przez te etapy swojego życia spożywały co najmniej 13 szklanek płynów dziennie, zarówno wody, jak i soków naturalnych.

Pamiętajmy!

Ważnym jest, aby pamiętać, że płyny, których potrzebujemy do odpowiedniego nawilżenia organizmu, możemy uzyskać również poprzez spożywanie owoców, takich jak arbuz czy pomidor.

Jeżeli po przeczytaniu tych wskazówek, wciąż macie wątpliwości jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę waszego organizmu, należy zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego. Istnieją przypadki gdzie warunki zdrowotne ograniczają spożycie płynów, dlatego też u tych osób konieczna jest konsultacja ze specjalistą, aby być pewnym, że spożywanie dużych ilości wody nie wpłynie negatywnie na ich organizm i stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Badui Dergal S. Agua. In: Química de los alimentos. 2006.
  • OMS. Agua. WHO. 2017.
  • UNESCO. Agua para todos, Agua para la vida. Informe de las Naciones Unidas sobre el Desarrollo de los Recursos Hidricos en el Mundo. 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.