Dzieci i ćwiczenia fizyczne: wszystko, co musisz wiedzieć

Ćwiczenia fizyczne u dzieci odrywają je od siedzącego trybu życia, wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację i stanowią podstawę przyszłego zdrowia.
Dzieci i ćwiczenia fizyczne: wszystko, co musisz wiedzieć

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ćwiczenia fizyczne u dzieci to każda aktywność mająca na celu poprawę zdrowia, wydajności i jakości życia. W przeciwieństwie do aktywności fizycznej ćwiczenia są zaplanowane, uporządkowane i systematyczne. Dzieci i ćwiczenia fizyczne to temat wart poruszenia.

Wiek nie ma znaczenia, a im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Dzieci i ćwiczenia fizyczne to remedium na konsekwencje siedzącego trybu życia i otyłości. W związku z tym w ostatnich latach pojawiły się pewne alerty, zwłaszcza gdy zaakcentowano korzystanie z technologii komunikacyjnych i sieci społecznościowych, które koncentrowały najmłodszych przed ekranami na długie godziny.

Dzieci spędzają średnio ponad dwie godziny wystawione na kontakt ze sprzętem technologicznym, takim jak konsole i telefony komórkowe. Wpływają one na niewielką uwagę poświęcaną ćwiczeniom fizycznym.

Co więcej, zwiększają spożycie wysokokalorycznych pokarmów i niezdrowej żywności. Wszystko to może się odbić echem na przyszłej jakości życia najmłodszych. Dlatego właśnie dzisiejszy artykuł poświęcimy tematowi jakim są dzieci i ćwiczenia fizyczne.

Dzieci i ćwiczenia fizyczne – korzyści

Dzieci i ćwiczenia fizyczne

Wysiłek fizyczny u dzieci zwiększa aktywność metaboliczną ich mięśni, ponieważ potrzebują one więcej tlenu i składników odżywczych. Z drugiej strony szybciej pozbywają się odpadów.

Aby osiągnąć wzrost metabolizmu, system redystrybuuje przepływ krwi do aktywnych mięśni. Te z kolei, korzystając z tej aktywności, pochłaniają tlen i substancje odżywcze.

Dzieci i ćwiczenia fizyczne to zwiększona wydolność sercowo-oddechowa, elastyczność, siła, wytrzymałość i koordynacja ruchów. To są korzyści pod względem fizycznym. Nie wspomnieliśmy jeszcze o licznych korzyściach społecznych.

W efekcie ćwiczenie sprzyja nawiązywaniu relacji z innymi i ich otoczeniem. Co więcej, na stopie osobistej poprawia samoocenę najmłodszych.

Konsekwencje braku ćwiczeń fizycznych dla zdrowia dzieci

Nie jest łatwo skłonić najmłodszych do aktywności fizycznej. Jest ona znacznie trudniejsza do osiągnięcia w porównaniu z komfortem bezruchu i siedzącego trybu życia narzuconym przez technologie rozrywkowe i komunikacyjne.

Ta rzeczywistość została pogorszona przez sytuacje takie jak pandemia Covid-19, które w wielu przypadkach uniemożliwiły rekreację na świeżym powietrzu. Sytuacja ta zakłóciła też konwencjonalne wzorce życia.

W tych warunkach konieczna jest kontrola czasu korzystania z urządzeń cyfrowych, otwarta komunikacja oraz monitorowanie rutyny, harmonogramów i podstawowych nawyków dziecka. Odpowiedzialność ta spoczywa na rodzicach.

Do problemów fizycznych wynikających z braku ruchu, takich jak otyłość, cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia układu odpornościowego, dochodzą problemy intelektualne i społeczne. Tak więc niska aktywność fizyczna najmłodszych wpływa na wyniki w szkole, koncentrację i godziny snu.

Jeśli ćwiczenie znajduje odzwierciedlenie w zdrowym ciele, socjalizacja robi to z kolei w sensie społecznym i wspólnotowym. Dziecko, które ćwiczy, wzmacnia kości i mięśnie, jednocześnie pielęgnując poczucie własnej wartości i chroniąc się przed depresją, stresem i zniechęceniem. Dzieci i ćwiczenia fizyczne to przepis na zdrowie i zadowolone maluchy.

Ćwiczenia, które mogą wykonywać dzieci

Aby poprawić ich wytrzymałość krążeniowo-oddechową, elastyczność, wytrzymałość mięśniową i koordynację, przedstawiamy bezpieczne i proste alternatywy dla dzieci.

Pierwsza opcja to taniec. Poza doskonałymi ćwiczeniami daje dużo radości. Zaangażowane jest całe ciało, poprawia on krążenie krwi, koryguje postawę dziecka i ćwiczy jego koordynację ruchów. Co ciekawe, niektóre pozy jogi również można doskonale wykonywać z maluchami w domu.

Wyścigi, które uwielbiają dzieci, można wykonywać w oparciu o strategie, takie jak przeszkody, odległości i rodzaje tras ze stoperem w ręku. Kolejnym ćwiczeniem jest skakanka. Spala kalorie, wyostrza koordynację i koncentrację, tonizuje i wzmacnia nogi, ramiona, barki i kręgosłup oraz jest doskonałym ćwiczeniem aerobowym.

Na koniec brzuszki i przysiady. W odniesieniu do tych pierwszych należy postępować ostrożnie. Dzieci imitują swoich rodziców, a nadużywanie mięśni brzucha może spowodować ból i atrofię. Plank, podnoszenie nóg i przysiady to ćwiczenia siłowe, które wymagają względnej opieki i nadzoru rodziców podczas wykonywania.

Ćwiczenia, których dzieci nie powinny wykonywać

Dzieci i ćwiczenia fizyczne

Istnieją ćwiczenia, które narażają mięśnie, ścięgna, stawy i kręgosłup dzieci. Zwróć uwagę, aby je rozpoznać i staraj się ich unikać. Choć są mylone z grami, to wprawiają w napięcie wrażliwe i rozwijające się części ich delikatnego organizmu. Kluczem jest roztropność i zdrowy rozsądek. Na przykład kucanie z trzymaniem ciężarków może zranić łąkotki, ścięgna i kolana.

Jeśli chodzi o rozciąganie i mostek, który polega na zginaniu się do tyłu, aż dotkniesz ziemi rękami, wywiera on nacisk na kręgosłup. Jest to ćwiczenie ryzykowne dla dzieci.

Również próba dotykania śródstopia dłońmi, co uciska mięśnie kręgosłupa, miednicy i brzucha, a także wykonywanie szerokich, szybkich kręgów szyją, wpłynie na pierwszy kręg szyjny. Polecane są tylko ruchy z boku na bok i należy wykonywać je delikatnie.

Jednak ćwiczenia, których dzieci nie powinny wykonywać bez dorosłego i profesjonalnego nadzoru, to te, które dotyczą treningu siłowego z podnoszeniem ciężarów. Są to ćwiczenia zwiększające masę kostną, siłę mięśni i zdolności motoryczne, ale wymagające szczególnej uwagi.

Odrzuca się mity na temat tego, że wpływają one na wzrost. Warto też pamiętać, że spersonalizowane procedury ćwiczeń muszą być wykonywane w ramach zaleceń lekarza lub specjalisty.

Dzieci i ćwiczenia fizyczne – zalecenia WHO

Siedzący tryb życia, otyłość i brak aktywności powodują około 5 milionów zgonów na świecie. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia nawołuje, aby dzieci spędzały mniej czasu na siedzeniu i bawieniu się w sposób bierny.

Liczby są wymowne: 23% dorosłych i 80% nastolatków „nie wykonuje wystarczającej aktywności fizycznej”, mówi organizacja. Dlatego tak ważne jest ustalenie nawyków zdrowego stylu życia z mniejszą liczbą ekranów, większą liczbą aktywnych gier i większą liczbą godzin dobrej jakości snu.

Zalecenia te mają na celu poprawę rozwoju motorycznego i poznawczego dzieci w ciągu pierwszych pięciu lat. To z kolei służy, aby stworzyć podstawę zdrowego życia. We wszystkich przypadkach powinna to być nie więcej niż godzina czasu przed ekranem i około trzech godzin aktywności fizycznej z rutynami i praktykami o różnej intensywności, od umiarkowanej do wysokiej, rozłożonych w ciągu dnia.

Wysiłek fizyczny u dzieci gwarancją zdrowia w wieku dorosłym

Badania wskazują, że choroby sercowo-naczyniowe mają podłoże w dzieciństwie i młodości. Poziomy lipidów lub tłuszczów, lipoprotein, ciśnienie krwi i otyłość również wpływają i definiują dorosłość.

Do tego dodaje się, że wzorce ćwiczeń fizycznych u dzieci mają tendencję do kontynuowania w wieku dorosłym. Jeśli pewne nawyki nie zostały nabyte w młodszym wieku, prawdopodobnie nie zostaną nabyte w wieku dorosłym. Co ciekawe, stwierdza się, że dzieciństwo i młodość są właśnie zaczątkiem nawyków wielu zdrowych mężczyzn i kobiet.

Z drugiej strony, chociaż kondycja fizyczna i genetyka wpływają na skłonność do aktywności fizycznej, istnieją pewne elementy, które są naszą własną odpowiedzialnością. Z tego powodu niezwykle ważne jest tworzenie warunków społecznych i motywacyjnych, a także możliwości uprawiania przez dzieci i młodzież ćwiczeń fizycznych oraz uprawiania sportów wyczynowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.