Działanie chloru w basenach i jego możliwy wpływ na zdrowie dzieci
Pływanie i zabawa w wodzie są dla dzieci bardzo zdrowe. Jednak ważne jest również podjęcie pewnych środków ostrożności, ponieważ działanie chloru w basenach może mieć bardzo negatywne skutki, jeśli się ich nie powstrzyma na czas.
Chlor jest substancją stosowaną w basenach do zabijania bakterii i grzybów lub zapobiegania ich pojawianiu się. Problem polega na tym, że wpływa nie tylko na te mikroorganizmy, ale także na człowieka. Dzieje się tak, gdy ekspozycja jest zbyt długa lub ilość substancji w wodzie jest zbyt duża.
Działanie chloru w basenach i jego wpływ na zdrowie dzieci jest różny, od drobnych dolegliwości po poważne problemy. Najlepszą alternatywą jest zapobieganie ich występowaniu.
Chlor i jego zagrożenia
Chlor jest pierwiastkiem chemicznym występującym w przyrodzie i jest jednym z elementów budulcowych materii. Jest sztucznie wytwarzany z soli kuchennej w procesie zwanym elektrolizą.
Chlor dodaje się do wody w basenie, aby zabić zarazki. Związki chlorowane w kontakcie z wodą uwalniają kwas podchlorawy, który stanowi aktywny środek dezynfekujący.
Pomimo ogromnych korzyści, przedłużona i częsta ekspozycja na chlor może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dotyczy to szczególnie niemowląt i dzieci do 3 roku życia. W tym młodym wieku funkcje oddechowe wciąż się rozwijają i mają tendencję do nieprawidłowej reakcji na czynniki drażniące.
Problemy zdrowotne spowodowane przez działanie chloru w basenach
Istnieją liczne skutki zdrowotne chloru w basenach dla dzieci. Najpoważniejsze to te, które wpływają na układ oddechowy. Generalnie działanie chloru wywołuje różnego rodzaju podrażnienia.
Przyjrzyjmy się im bliżej.
Podrażnienia oczu lub zapalenie spojówek
Bardzo często dzieci wychodzą z basenu z czerwonymi oczami. Uważa się, że jest to jeden z efektów działania chloru. Prawda jest jednak taka, że to konsekwencja braku tego pierwiastka. Basen, który podrażnia oczy, to źle zdezynfekowany basen.
Podrażnienia oczu i zapalenie spojówek są zwykle spowodowane obecnością potu, śliny, moczu, kału oraz śladów produktów kosmetycznych. Wszystkie te pierwiastki mogą być obecne w wodzie, nawet jeśli wygląda na czystą.
Problemy skórne
Innym możliwym efektem działania chloru w basenach jest suchość skóry lub podrażnienie skóry. Wynika to z faktu, że pH tej substancji jest wyższe niż pH skóry.
W rezultacie pojawia się podrażnienie. Powoduje to swędzenie i łuszczenie.
Problemy z układem oddechowym
Działanie chloru w basenach może też generować problemy oddechowe. Chlor może sie przyczyniać do powstawania skoncentrowanej substancji zwanej trichloraminą.
Substancja ta jest toksyczna i łatwo ją wdychać. Dociera nie tylko do górnych dróg oddechowych, ale także w głąb płuc.
W rezultacie może podrażniać i zwiększać podatność dzieci na inne problemy z oddychaniem.
Wiemy, że Ci się spodoba: Korzyści i znaczenie wyboru przeciwzapalnych produktów spożywczych
Zatrucie chlorem
Zdrowy basen nie powinien mieć zapachu. Jeśli jest bardzo silny zapach chloru, oznacza to, że woda jest pełna zanieczyszczeń. Ten silny zapach powstaje w wyniku reakcji chloru – na przykład przy kontakcie z potem lub kałem.
Jeśli dziecko połknie zbyt dużo chlorowanej wody, istnieje ryzyko zatrucia. Objawy obejmują kaszel, wymioty, rozstrój żołądka, zmęczenie, trudności w oddychaniu oraz obrzęk oczu, gardła, uszu i nosa.
Reakcje alergiczne
Badanie przeprowadzone przez dr Alfreda Bernarda z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven wykazało, że istnieje związek między chlorem w basenach a występowaniem chorób alergicznych. W szczególności dzieje się tak w przypadku astmy.
Jest to widoczne u niemowląt, które często kąpią się w basenach przed ukończeniem drugiego roku życia oraz u dzieci podatnych na alergie. Badania wskazują, że na każde 100 godzin przebywania w chlorowanym basenie ryzyko astmy wzrasta nawet o 60%.
Ustalono również, że osoby, które pływały w basenach przed ukończeniem drugiego roku życia, są bardziej podatne na rozwój alergii, nawet w wieku dorosłym.
Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia
Interakcje z innymi substancjami
Jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest tak zwany aktywny chlor. Ta ogólna nazwa jest nadawana produktom ubocznym powstającym w wyniku reakcji łączenia chloru z innymi substancjami. Zdarza się to często w basenach.
Na przykład, gdy chlor łączy się z kremami przeciwsłonecznymi, balsamami lub perfumami, ulega on zmianom, które mogą uszkodzić ochronny płaszcz olejowy skóry. Efektem jest zwiększona suchość.
Ponadto, jak już wspomnieliśmy, chlor w kontakcie z substancjami organicznymi (pot, mocz) generuje chloraminy. Sprawiają one, że zapach chloru jest intensywniejszy, ale też wpływają na pojawienie się alergicznych problemów zdrowotnych.
Z drugiej strony, gdy białka ślinowe wchodzą w kontakt z wodą, w której znajdują się chloraminy, rozkładają się w sposób przyspieszony. Konsekwencją tego jest powstawanie brunatnego kamienia na zębach.
Ważne jest, aby dzieci nosiły odpowiednią ochronę oczu podczas korzystania z basenów publicznych.Wskazówki, jak zminimalizować działanie chloru
Oto kilka wskazówek, które mogą ograniczyć wpływ chloru w basenach na zdrowie dzieci:
- Unikaj basenów o silnym zapachu chloru.
- Nie wchodź do basenów, które nie wymagają prysznica przed i po użyciu.
- Po kąpieli, wychodząc z basenu, wskazane jest nałożenie na skórę dziecka kremu nawilżającego.
- Bardzo ważne jest, aby nauczyć dziecko nie pluć ani nie sikać w basenie.
- Wskazane jest, aby dziecko przed wejściem do basenu udało się do toalety.
- Dla niemowląt należy używać specjalnych pieluch, które wchłaniają mocz w wodzie.
- Podczas korzystania z basenu najlepiej nosić gogle i zatyczki do uszu.
- Dziecko powinno nauczyć się nie wkładać wody z basenu do ust, a tym bardziej jej połykać.
- Jeśli dziecko wyjdzie z czerwonymi oczami, najlepiej przepłukać je roztworem soli fizjologicznej i przez kilka minut nakładać zimne okłady.
- Baseny zewnętrzne są lepsze niż baseny kryte.
Istnieją alternatywy dla chloru
Obecnie istnieją baseny, które nie są dezynfekowane chlorem. Niektórzy używają jonizatorów wody, które wykorzystują elektrolizę. W tym przypadku prąd zabija zarazki.
Istnieją również baseny, w których stosuje się system dezynfekcji bromem lub promieniowaniem ultrafioletowym. Ten system sterylizacji jest bardzo wydajny i niezawodny. Zarówno te, jak i poprzednie są dobrą alternatywą, aby uniknąć wpływu chloru w basenach na zdrowie dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bernard A. Chlorination products: emerging links with allergic diseases. Curr Med Chem. 2007;14(16):1771-82. doi: 10.2174/092986707781058940. PMID: 17627515.
- De la Vega Pazitková, T., Pérez Martínez, V. T., & Bezos Martínez, L. (2010). Factores de riesgo de asma bronquial en niños y su relación con la severidad de las manifestaciones clínicas. Revista Cubana de Medicina General Integral, 26(2), 0-0.
- Drobnic, F. (2009). Impacto sobre la salud de los compuestos utilizados en el tratamiento del agua en las piscinas. Estado de la cuestión. Apunts. Medicina de l’Esport, 44(161), 42-47.