Dżem melonowy - jak zrobić w domu?
Dżem melonowy to alternatywny sposób na spożywanie tego owocu. Melon charakteryzuje się zawartością fitoskładników o działaniu antyoksydacyjnym. Nie można jednak zapominać, że chodzi o przepis, który wyróżnia się sporą zawartością cukru.
Z tego powodu nie powinien wchodzić w skład codziennej, zwykłej diety. Jednak na specjalne okazje nadaje się idealnie.
Pamiętaj, że dżem melonowy to dość nietypowy przepis. Rzadko można go znaleźć w sklepach czy supermarketach. Aby więc poznać jego wyjątkowy smak, zalecamy skorzystanie z domowej metody przygotowania.
Dlatego dziś przedstawimy ci 3 najlepsze opcje, jakie możesz wykorzystać, jeśli chcesz cieszyć się tym słodkim przysmakiem.
Dżem melonowy
Przede wszystkim melon wyróżnia się dużą zawartością wody. A, jak wiadomo, nawodnienie jest ważnym elementem w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia. W przypadku utraty znacznego procentu wody, systemy w naszym organizmie zaczynają funkcjonować w sposób nieefektywny.
Stwierdzono to między innymi w badaniu opublikowanym w Emergency Medicine Clinics w Ameryce Północnej.
Z drugiej strony należy zauważyć, że melon zawiera w sobie pigmenty i inne przeciwutleniające składniki odżywcze. Wykazano, że neutralizują one powstawanie wolnych rodników, proces związany z gorszym stanem zdrowia i rozwojem przewlekłych patologii w średnim i długim okresie.
Możesz być także zainteresowany tym przepisem: Chłodnik z melona na utratę wagi
Składniki
- 1 kg oczyszczonego miąższu z melona.
- 1 cytryna
- Pół kilograma cukru.
- Cynamon w proszku.
Instrukcja krok po kroku, jak zrobić dżem melonowy
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest pokrojenie i oczyszczenie melona. Konieczne jest dokładne usunięcie wszystkich nasion, które są w środku, a następnie pokrojenie owocu na małe kawałki i włożenie do rondla.
Następnie należy dodać cukier i pozostawić całość na co najmniej 24 godziny, aby owoc prawidłowo się zmacerował. W tym celu zaleca się wstawienie go do lodówki, dodając uprzednio startą skórkę z żółtej cytryny.
Po upływie 24 godzin należy wstawić rondel z melonem na kuchenkę i podgrzewać zawartość na średnim ogniu, aż zacznie wrzeć. To będzie moment, w którym możemy dodać kilka łyżek mielonego cynamonu. Zaleca się mieszać dżem co chwilę i gotować przez około 2 godziny.
Po zakończeniu gotowania powinniśmy już uzyskać dżem o dość gęstej konsystencji, nie robiąc nic więcej w tym celu. Tym samym produkt będzie gotowy do wekowania.
Aby to zrobić, przekładamy nasz dżem melonowy do słoików wcześniej wysterylizowanych w kąpieli wodnej, aby zapewnić optymalną konserwację. Sposób sterylizacji słoików jest identyczny jak w przypadku innych dżemów, na przykład wiśniowego.
Aby dowiedzieć się więcej na temat melona, przeczytaj ten artykuł: Melonowiec właściwy, czyli papaja – poznaj 6 korzyści dla zdrowia
Inna opcja, aby przygotować dżem melonowy
Melon wyróżnia się również zawartością rozpuszczalnego błonnika, podobnie jak wiele innych owoców. Według badań opublikowanych w The British Journal of Nutrition składnik ten podlega fermentacji na poziomie jelitowym i dzięki temu wywiera pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową.
Zamierzamy zaoferować Ci jeszcze inną opcję przepisu na ten nietypowy dżem melonowy. Różni się on od poprzedniej i oferuje inne właściwości organoleptyczne.
Składniki
- 1 kg oczyszczonego miąższu z melona.
- 400 gramów cukru.
- 1 cytryna
Przygotowanie krok po kroku
Ta opcja ma niższą zawartość cukru, dzięki czemu jest mniej słodka. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest dokładne wyczyszczenie melona w taki sam sposób, jak w poprzednim przypadku. Ważne jest, aby kawałki melona macerować z cukrem przez noc w lodówce, aby owoc puścił sok.
Następnego dnia wyciskamy sok z cytryny i dodajemy do mieszanki. Następnie podgrzewamy całość w rondelku na średnim ogniu przez około 30 minut, aż melon całkowicie się rozpuści.
Ważne jest, aby często mieszać dżem melonowy, aby się nie przypalił i nie przywierał do garnka. Po upływie tego czasu dżem wkładamy do pojemnika blendera i miksujemy, aby uzyskać bardziej jednorodną konsystencję. Można go przechowywać w słoikach tak samo jak w poprzednim przypadku.
Trzeci sposób, aby przygotować dżem melonowy
Jeśli poprzednie dwa przepisy Cię nie przekonały, pokażemy Ci trzeci sposób przygotowania dżemu melonowego. Zachęcamy jednak do eksperymentowania. Wypróbuj wszystkie 3 opcje a potem trzymaj się swojej ulubionej. Każda z nich ma bowiem swoje własne niuanse smakowe.
Składniki
- 1 kg oczyszczonego miąższu z melona.
- 1 jabłko.
- 400 gramów cukru.
- Skórka z połowy cytryny.
Dżem melonowy z jabłkiem krok po kroku
Najpierw oczyść melona i pokrój obrane ze skórki jabłko na duże kawałki. Następnie włóż je do miski i zasyp cukrem. Pojemnik należy przykryć i pozostawić do macerowania przez noc w lodówce. Następnie dodaje się skórkę z połowy cytryny. Całą mieszaninę przekładamy do rondla i zaczynamy gotować na średnim ogniu.
Konieczne będzie mieszanie dżemu co chwilę, jak poprzednio. W tej wersji gotujemy dżem melonowy przez co najmniej pół godziny. W tym czasie konsystencja dżemu będzie się stopniowo zmieniać, aż osiągnie punkt, w którym stanie się bardziej jednorodna.
Po zakończeniu gotowania możesz zmiksować dżem za pomocą blendera lub, jeśli wolisz, możesz też pozostawić kawałki owocu. Oczywiście można go również przełożyć do słoików w celu dłuższego przechowywania, tak jak w poprzednich przypadkach.
Zrób w domu dżem melonowy
Dzięki 3 przepisom, które Ci zostawiamy, możesz w prosty sposób przygotować wykwintny dżem melonowy. Stanowi ciekawą alternatywę dla bardziej tradycyjnych dżemów owocowych, tym bardziej, że zwykle trudno go kupić w supermarketach. Zobaczysz, że jego smak mile cię zaskoczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Santillanes G, Rose E. Evaluation and Management of Dehydration in Children. Emerg Med Clin North Am. 2018 May;36(2):259-273
- Sharma GN, Gupta G, Sharma P. A Comprehensive Review of Free Radicals, Antioxidants, and Their Relationship with Human Ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2018;28(2):139-154.
- Lin D, Peters BA, Friedlander C, Freiman HJ, Goedert JJ, Sinha R, Miller G, Bernstein MA, Hayes RB, Ahn J. Association of dietary fibre intake and gut microbiota in adults. Br J Nutr. 2018 Nov;120(9):1014-1022