Druhny i drużbowie - ilu ich potrzebujesz?
Ślub, wesele, druhny i drużbowie to z pewnością temat, który dotyczy wielu par planujących dalsze, wspólne życie. Nadchodzi ten czas, pobieracie się, a Wasi przyjaciele i rodzina są podekscytowani.
Jednak to nie wszystko, czego od nich potrzebujecie: nadszedł czas, aby starannie wybrać tych, którzy mogą Wam pomóc na każdym etapie tego niezwykłego wydarzenia. Obejmuje to wybór najważniejszych pomocników, którymi są druhny i drużbowie.
Druhny i drużbowie – kilka informacji
Zacznijmy od drużbów. Są to niezbędne osoby, które nie tylko pomagają panu młodemu, ale także pannie młodej przez całą ceremonię. Spośród tych drużbów pan młody wybierze również tego, który będzie jego głównym drużbą (świadkiem). Będzie on miał o wiele więcej obowiązków niż reszta.
Następnie mamy oczywiście druhny.
Są one integralną częścią każdego ślubu. Ich rolą jest być tam, gdzie panna młoda ich potrzebuje, przez cały proces. Ich zadaniem jest nie tylko pomoc w planowaniu ślubu, ale także bycie oparciem w trudnych chwilach i zapewnienie emocjonalnego wsparcia.
Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy ślub, czy któryś z kolejnych, możesz nadal skorzystać z tej ściągawki na temat tego, czego możesz oczekiwać od swoich drużbów i druhen.
Druhny i drużbowie
Drużbowie mają wiele obowiązków. Niektórym może się wydawać, że ich rola ogranicza się do uroczystego kordonu pary młodej w dniu ślubu. Jednak tak nie jest. Dlatego często wybierani są z bliskiego kręgu przyjaciół i rodziny pary, która się pobiera.
Ci bardzo wyjątkowi przyjaciele biorą udział w całym procesie i są wsparciem i głosem zachęty dla pana młodego. Pamiętaj, że jest to honorowa rola, tylko dla wybranych osób. Drużbowie uczestniczą także w miejscowych lub regionalnych tradycjach, takich jak dekorowanie samochodu nowożeńców itp.
Następnie, spośród swoich drużbów, pan młody zwykle wybiera jednego, który będzie głównym drużbą (świadkiem). Rolę tę często powierza się swojemu bratu, najbliższemu krewnemu lub przyjacielowi. Panna młoda wybierze swoją druhnę (świadkową) w podobny sposób.
Wszyscy drużbowie i druhny odpowiadają za pomoc gościom w znalezieniu miejsca przed ceremonią. Ich rolą jest także towarzyszenie młodej parze podczas ceremonii.
Ponadto młodzi mogą mieć inne potrzeby i wymagać innego rodzaju wsparcie i pomocy. Zalicza się tu planowanie przyjęcia zaręczynowego, przyjęcia dla przyszłej panny młodej, wieczorów kawalerskiego i panieńskiego, przyjęcia powitalnego, kolacji przedślubnej i samego wesela.
Druhny i drużbowie – obowiązki
Ponadto do obowiązków druhen i drużbów należy towarzyszenie młodej parze w przymiarkach strojów. Mogą oni również odpowiadać za koordynację przejazdu z domu do kościoła lub urzędu całego orszaku weselnego. Do ich obowiązków może też należeć towarzyszenie lub przewiezienie pary młodej do kościoła.
Ta wybrana grupa przyjaciół odpowiada za uprzyjemnienie przyjęcia wszystkim gościom weselnym. Powinni na przykład zabawiać rozmową, a nawet tańczyć z tymi, którzy są sami. Zadanie polega również na zapewnieniu praktycznej pomocy przy prezentach przynoszonych na imprezę lub z bagażem lub przy innych niespodziewanych komplikacjach.
Jak więc widzisz, druhny i drużbowie to nie tylko goście. To osoby, które są przy parze młodej od początku – od zaręczyn aż do ślubu.
W porządku. Wciąż jednak nie określiliśmy, ilu druhen i drużbów potrzebujesz, aby zostało wszystko zostało zrobione i dopięte na ostatni guzik.
Ilu druhen i drużbów potrzebujecie?
Tradycyjnie, drużbowie powinni pomagać gościom przez całe wesele i udzielać służyć pomocą podczas całej imprezy. Ich liczba powinna więc być proporcjonalna do liczby osób, które zaprosisz.
Na przykład formalny ślub z ponad dwustoma gośćmi powinien mieć od sześciu do dziesięciu drużbów i druhen. Na każde 50 osób powinna być co najmniej jedna osoba, która będzie doglądała ich potrzeb i się nimi odpowiednio zajmie.
Zachowaj też równowagę między liczbą drużbów i druhen. Zbyt wiele z jednej strony będzie wyglądało nieproporcjonalnie podczas ceremonii ślubu i samego wesela.
Przeczytaj również: Ślub na jesieni – 10 wspaniałych pomysłów
Świadek: doręczyciel obrączek
Świadek stoi obok pana młodego podczas ceremonii ślubnej (lub nieco z tyłu). W ten sposób przy ołtarzu będzie obecnych co najmniej pięć osób: osoba udzielająca ślubu, panna młoda, pan młody, świadek i świadkowa.
Ponadto do obowiązków głównego drużby (świadka) należą:
- Pomoc panu młodemu w dniu jego ślubu.
- Przewodzenie pozostałym drużbom.
- Opieka nad obrączkami i przekazanie ich podczas ceremonii.
- Towarzyszenie panu młodemu podczas całej ceremonii.
- Funkcja oficjalnego świadka ślubu i złożenie podpisu na akcie małżeństwa.
- Przygotowanie przemówienia, które przeczyta podczas wesela.
Druhna, czyli świadkowa
Ogólnie rzecz biorąc, druhna (świadkowa) jest główną asystentką panny młodej. Zazwyczaj do tej roli wybiera się siostrę lub najbliższą przyjaciółkę.
Zadania do wykonania w tej roli są tak różnorodne, jak potrzeby panny młodej. Zazwyczaj druhna pomaga w zorganizowaniu ślubu jako wydarzenia. Obejmuje to na przykład adresowanie zaproszeń i towarzyszenie przyszłej pannie młodej podczas przedślubnych zakupów.
Ponadto świadkowa jest odpowiedzialna za zwierzchnictwo nad resztą druhen podczas planowania wszelkich wydarzeń przedślubnych. Przede wszystkim jednak, w dniu ślubu, jej głównym obowiązkiem jest zapewnienie praktycznego i emocjonalnego wsparcia we wszystkim, czego może potrzebować panna młoda.
Będzie ona również oficjalnym świadkiem ślubu i tak, jak drużba, złoży podpis na akcie ślubu. Ponadto, jeżeli po ślubie zaplanowano przyjęcie weselna, świadkowa wzniesie toast za nowożeńców.
Przeczytaj również: Piosenki na wesele – 30 najlepszych utworów
Druhny i drużbowie – prezenty
Okaż wdzięczność druhnom i drużbom, wybierając dla każdego z nich upominek. Jeśli trudno Ci wybrać idealne prezenty, istnieje wiele sklepów z pamiątkami, które są specjalnie przygotowane na takie okazje. Małe szczegóły, takie jak ich imiona wygrawerowane na jakimś przedmiocie, mogą uczynić ten prezent bardziej wyjątkowym.
Pamiętaj jednak, że wydasz znaczną sumę na takie prezenty. Potencjalne koszty będą więc również decydować o tym, ilu drużbów i druhen możesz wyznaczyć. W przeciwnym razie Twoje wydatki mogą przekroczyć Twoje możliwości.
Pomyśl o tym: jeśli nie będziesz w stanie przygotować choćby niewielkiego dowodu uznania i przywiązania dla nich wszystkich, to ci, którzy zostali pominięci, odbiorą to w niewłaściwy sposób i poczują się urażeni.
Mając to wszystko na uwadze, mądrze wybierz swój orszak weselny. Są to specjalne funkcje, dostępne tylko dla wybranej, wiarygodnej grupy najbliższych przyjaciół i krewnych. Zaangażuj więc te osoby, które naprawdę dużo dla Ciebie znaczą i dla których też jesteś kimś wyjątkowym.