Drożdżyca pochwy – 6 kroków do wyleczenia
Drożdżyca pochwy to jeden z najpowszechniejszych rodzajów infekcji intymnych pochodzenia grzybiczego. Jest to uciążliwa dolegliwość, której towarzyszą liczne nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach oraz wydzielina z pochwy.
Zarówno infekcja wewnętrzna, jak i zewnętrzna, znacznie zaburza pH pochwy, co jest właśnie główną przyczyną dokuczliwych objawów i trudności z ich zaleczeniem. Drożdżyca, jak sama nazwa wskazuje, to infekcja wywoływana przez drożdżaki. Jak większość mikroorganizmów chorobotwórczych, one także najlepiej rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach.
Drożdżaki (albicans candida) to mikroorganizmy rozwijające się w wilgotnym i ciepłym środowisku, a takim właśnie są niestety kobiece miejsca intymne. W wielu przypadkach drożdżaki mogą przebywać na powierzchni naszego ciała i nie wywoływać żadnych wyraźnych objawów.
Dopiero, kiedy z jakiejś przyczyny nasza odporność zostaje osłabiona, pojawiają się także takie dolegliwości jak infekcje intymne.
Drożdżyca nie wydaje się zbyt groźną przypadłością, jednak warto pamiętać o tym, że nieleczona może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Bardzo ważne jest doprowadzenie leczenia do samego końca, a nie tylko zaleczenie widocznych objawów, ponieważ wówczas narażamy się tylko na nawroty infekcji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak leczyć takie dolegliwości jak drożdżyca, koniecznie czytaj dalej i poznaj 6 kroków.
1. Drożdżyca a higiena intymna
Odpowiednia codzienna higiena miejsc intymnych jest kluczowa jeśli chodzi o profilaktykę infekcji pochwy. Pierwsza podstawowa zasada to wybór mydła o neutralnym pH, które nie zaburzy pH miejsc intymnych i nie będzie ich podrażniać.
Druga zasada to odpowiedni wybór bielizny. Wybieraj oddychającą bieliznę z naturalnej tkaniny – najlepiej bawełny.
- Gdy pojawią się objawy infekcji, podmywaj się co najmniej dwa razy dziennie, za każdym razem zmieniając bieliznę na świeżą.
- Przy korzystaniu z toalety należy pamiętać, by zawsze podcierać się ruchem od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie!
2. Dokładne osuszanie
Pochwa jest chroniona przez naturalną wydzielinę zawierającą zdrowe kultury bakterii. Kiedy jednak środowisko miejsc intymnych staje się zbyt wilgotne i zostaje zaburzone pH tej wydzieliny, szybko przyczynia się ona do rozwoju drożdżaków i innych mikroorganizmów.
Dokładne osuszanie miejsc intymnych to więc nie tylko element profilaktyki takich schorzeń jak drożdżyca, ale i jeden z elementów wracania do zdrowia.
- Po prysznicu czy kąpieli dokładnie osusz zewnętrzne miejsca intymne.
- Zmieniaj bieliznę zawsze po treningu, gdyż wsiąkający w nią pot zwiększa podatność na infekcje.
3. Unikaj współżycia
Drożdżyca nie stanowi raczej zagrożenia dla Twojego partnera, jednak dla Twojego własnego komfortu i bezpieczeństwa lepiej jest wstrzymać się od współżycia przez cały okres leczenia.
Kontakty seksualne przedłużają okres powrotu do zdrowia, mogą także wywoływać ból i dyskomfort.
4. Kąpiel z octem jabłkowym
Jednym z naturalnych sposobów walki z takimi infekcjami intymnymi jak drożdżyca jest ocet jabłkowy. Produkt ten pozwala przywrócić zdrowe pH pochwy i jednocześnie przyspieszyć procesy regeneracji.
Aktywne składniki obecne w occie działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu chronią Twoje miejsca intymne przed kolejnymi atakami mikroorganizmów chorobotwórczych. Co więcej, ocet łagodzi podrażnienia, zmniejsza produkcję wydzieliny z pochwy oraz niweluje uporczywe swędzenie. Jak skorzystać z tych wszystkich właściwości?
- Przygotuj kąpiel z octem!
- Dodaj 1/2 szklanki octu jabłkowego do wody o temperaturze pokojowej.
- Napełnij wannę i wejdź do wody.
- Pozostań w wodzie przez 15-20 minut.
Przeczytaj również: Gorące źródła- korzyści zdrowotne z kąpieli
5. Bawełniana bielizna
Bielizna jest bardzo istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o zdrowie intymne i nasz komfort. Niektóre z materiałów, z których wykonywana jest bielizna, wchłaniają bowiem zbyt dużo wilgoci, przez co ograniczają dostęp powietrza do naszych miejsc intymnych.
Aby ustrzec się takich infekcji jak drożdżyca, najlepiej jest nosić bieliznę bawełnianą, która zapewnia dobrą wentylację i nie tworzy idealnego środowiska dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. W kwestii bielizny obowiązują trzy zasady:
- Bielizna bawełniana lub z innego naturalnego i przewiewnego materiału.
- Luźne ubrania, niezbyt przylegające do ciała.
- Bieliznę czy strój kąpielowy należy zawsze zmienić niezwłocznie po zakończeniu treningu.
Zobacz także: Jak dbać o bieliznę? – Kilka dobrych porad
6. Zapomnij o dezodorantach i talku
Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów do higieny intymnej, których zadaniem ma być niwelowanie zapachu z pochwy. Korzystanie z dezodorantu czy talku do miejsc intymnych jest jednak jednym z najgorszych pomysłów, na jaki można wpaść zmagając się z drożdżycą.
Przede wszystkim tego rodzaju produkty zaburzają florę bakteryjną miejsc intymnych. Tym samym narażają nas na nawracające infekcje. Niszcząc zdrowe kultury bakterii stajemy się bardziej podatni na działanie drożdżaków czy bakterii.
- Pamiętaj, że przy prawidłowej higienie i braku infekcji, pochwa nie powinna wydzielać żadnej intensywnej czy przykrej woni.
- Unikaj produktów takich jak dezodoranty, gdyż mogą przynieść Ci wiele efektów ubocznych.
Jeśli dopadła Cię drożdżyca lub inny rodzaj infekcji intymnej, koniecznie zastosuj się do naszych porad, które przyspieszą proces leczenia i uchronią Cię przed nawrotami choroby. Czasami wystarczy zamiana nawyków i większa świadomość, by zmniejszyć swoją podatność na zachorowanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Darvishi, Maryam et al. “The Comparison of vaginal cream of mixing yogurt, honey and clotrimazole on symptoms of vaginal candidiasis” Global journal of health science vol. 7,6 108-16. 3 Apr. 2015, doi:10.5539/gjhs.v7n6p108
- Ciudad-Reynaud, A. Infecciones vaginales por cándida: diagnóstico y tratamiento. Rev Per Ginecol Obstet 2007; Vol 53, Nº3: 159- 166. [En línea]. Disponible en: http://sisbib.unmsm.edu.pe/bvrevistas/ginecologia/vol53_n3/pdf/a04v53n3.pdf
- Vaginitis. (2015, January 16)
my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Vaginitis - Vaginitis. (2015, September 25)
niaid.nih.gov/topics/vaginitis/Pages/default.aspx