Zespół drażliwego jelita - czego nie jeść

Zespół drażliwego jelita - czego nie jeść

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2015

Dolegliwości, które składają się na zespół drażliwego jelita mogą powodować ogromny dyskomfort i być początkiem wielu problemów. U każdej z osób chorujących na zespół drażliwego jelita mogą występować różne jego objawy, ponieważ nie każdy organizm reaguje w ten sam sposób.

Zespół drażliwgo jelita –czego unikać?

Natomiast każdy, kto cierpi z powodu zespołu drażliwego jelita może poprawiać i łagodzić objawy, na przykład konsekwentnie przestrzegając odpowiedniej diety. To pozwoli na normalne życie. Dlatego dziś napiszemy co nieco o żywności, której nie powinno się (lub nawet nie wolno) jeść osobom cierpiącym na tę chorobę. Nieprzestrzeganie odpowiedniej diety nie tylko nie poprawi stanu zdrowia – ale wręcz je pogorszy a objawy sie nasilą

Unikaj smażonego jedzenia i fast-foodów

2#:zespół-drażliwego-jelita.jpg

Jedzenie smażone na głębokim oleju, w szczególności frytki albo kawałki kurczaka z fast foodów są dość szkodliwe dla zdrowia, a zwłaszcza jeśli masz zespół jelita drażliwego. Szczególnie niebezpieczne są fast foody takie jak hamburgery, pizza czy hot dogi – tego typu jedzenie może znacząco pogorszyć dolegliwość.

Na szczęście są zdrowsze sposoby przygotowywania potraw. Zamiast smażyć, można je ugotować na parze lub upiec w piekarniku. Również grillowanie potraw (nawet na patelni) jest o wiele bardziej zdrowe. Jeśli potrzebujesz trochę oleju, najlepiej jest używać oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.

Ogranicz czerwone mięso

Zaleca się unikanie jedzenia czerwonego mięsa, nawet jeśli jest gotowane. Dotyczy to wędliny, szynki, mielonej wołowiny i schabu, ponieważ  mięso potrzebuje więcej czasu na trawienie, a więc dłużej pozostają w organizmie, co odbija się na zdrowiu jelit.

Co prawda wiele osób nie może się obejść bez porządnej porcji mięsa w każdym posiłku. Jeśli jesteś jedną z nich, możesz chociaż zmniejszyć wielkość porcji i starać się jeść je tylko trzy razy w tygodniu. Mięso można podawać pieczone lub duszone, delikatne, chude i bez tłuszczu.

Pożegnaj się z produktami mlecznymi

3##:zespół-drażliwego-jelita.jpg
Zespół drażliwego jelita niezbyt dobrze znoszą produkty mleczne, ponieważ nie mają one błonnika potrzebnego do prawidłowego trawienia i do tego zawierają tłuszcz i laktozę. Ponadto, białko serwatki i kazeiny prowadzą do dalszych problemów trawiennych, powodując poważne biegunki i zaparcia.W każdym razie,  mleko krowie możesz spokojnie zastąpić mlekiem migdałowym, sojowy lub nieprzetworzonym mlekiem kozim.

Ostrożnie z żółtkami jajek

Jajka najlepiej jeść tak rzadko, jak tylko możliwe, ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, możesz ograniczyć przynajmniej zjadanie żółtek. Żółtko jajka zawiera zbyt dużo tłuszczu. Białka są o wiele łatwiejsze do strawienia, a zatem są bardziej korzystne dla zdrowia.

Zrezygnuj z cukru i sztucznych słodzików


4#:zespół-drażliwego-jelita.jpg

Cukier rafinowany jest pozbawiony jakichkolwiek witamin i minerałów – jedyne co dostarcza organizmowi to węglowodany, które nie oferują organizmowi żadnych korzyści. Wszystkie rafinowane cukry i wszelkiego typu słodziki mogą powodować problemy trawienne. Najlepiej więc jak najbardziej zmniejszyć ich użycie.

Zdrową alternatywą jest za to nieprzetworzony miód organiczny, ponieważ może dodać Ci niezbędnej energii do prowadzenia codziennych zadań w zdrowy i naturalny sposób.

Pamiętaj, że napoje z dużą zawartością cukrów lub kofeiny szkodzą

Każde dziecko wie, że napoje gazowane zawierają dużo cukru, co jest szkodliwe dla zdrowia a także dla samych jelit, ponieważ tego typu napoje mogą powodować odwodnienie. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, w bezpośredni sposób przyczynia się to do występowania zaparć.

Jeśli potrzebujesz zastrzyku kofeiny i chcesz wypić kawę, powinnaś pić przy tym duże ilości czystej wody. Jednak istnieje pewna alternatywa dla kawy – zielona herbata, która również zawiera kofeinę (ten związek nazywa się też teiną, gdyż występuje zarówno w kawie jak i w herbacie). Oczywiście do picia najzdrowsze są naturalne soki owocowe, przygotowane samodzielnie w domu. Dzięki nim, możemy dbać o prawidłowe trawienie i tym samym o dobre zdrowie jelit.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.