Dostarczanie wody ma ogromny wpływ na mózg

Dostarczanie wody ma ogromny wpływ na mózg
Minerva Camero Albella

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Minerva Camero Albella.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mózg składa się w 75 procentach z wody. Dostarczanie wody jest niezwykle ważne, bo jeśli jesteś odwodniona, zapewne będziesz doświadczać trudności natury poznawczej, zwłaszcza związanych z uwagą oraz pamięcią.

Organizm człowieka składa się w większości z wody. Właśnie dlatego wszystkie Twoje organy potrzebują wody, aby funkcjonować w prawidłowy sposób. Nic dziwnego, że dostarczanie wody jest tak istotne dla mózgu.

Nasze ciało posiada mechanizmy wykorzystywane w celu usuwania nadmiaru wody. Takie mechanizmy pomagają nam zachować właściwą równowagę wody w ciele. Z tego powodu nie znamy maksymalnego dziennego spożycia wody.

Jednak nie oznacza to, że wypijanie nadmiernych ilości wody nie wiąże się z określonymi konsekwencjami. Okazuje się, że zalecane spożycie wody na dzień jest zróżnicowane i zależy na przykład od Twojej wagi, wieku, zdrowia oraz poziomu aktywności fizycznej.

Odwodnienie i aktywność fizyczna

Podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń utrata wody zawartej w organizmie może prowadzić do:

  • Znaczących zmian zachodzących w termoregulacji.
  • Zwiększona częstotliwość oddychania podczas ćwiczeń.
  • Mrowienie i utrata czucia w kończynach.
  • Omdlenia, zwłaszcza jeśli ćwiczysz w ekstremalnym cieple.

Wszystkie organy w Twoim ciele potrzebują wody. Oznacza to, że dostarczanie wody jest kluczowe dla Twojego mózgu. W badaniu opublikowanym w 2011 r. w dzienniku Nutrition Reviews stwierdzono, że nawet niewielkie odwodnienie może wywoływać zaburzenia nastroju oraz działań poznawczych.

Kobieta na siłowni
Odwodnienie może pojawić się podczas intensywnych ćwiczeń. Prowadzi do wystąpienia zmian w funkcjonowaniu ważnych układów w ciele, w tym mózgu.

Dostarczanie wody jest kluczowe dla mózgu

W badaniach opublikowanych w International Journal of Environmental Research and Public Health podkreślono, że nawodnienie odgrywa kluczową rolę dla Twojego mózgu, ponieważ składa się on w 75 procentach z wody. Woda może między innymi wpływać na równowagę elektrolitów w Twoim ciele oraz Twoją przemianę materii.

Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy starali się utrzymywać równowagę między dostarczaniem wody do organizmu i jej usuwaniem. Jeśli nie będziesz uzupełniać płynów, które tracisz poprzez pot, mocz oraz inne mechanizmy, może pojawić się kilka problemów.

Największe trudności pojawią się w zakresie osiągów poznawczych. We wspomnianym wyżej badaniu wykazano, że braki wody mają wpływ na następujące funkcje:

Jednocześnie odwodnienie wywołuje zaburzenia w dystrybucji wody w całym ciele. To może prowadzić do wystąpienia niskiego ciśnienia w mózgu, które wiąże się z dezorientacją, demencją oraz letargiem.

Badania, takie jak to przeprowadzone przez Nathalie Pross nie były w stanie rozstrzygnąć co dzieje się z mechanizmami zachodzącymi w mózgu, gdy jest on odwodniony. Jednak sugerują, że pierwsze procesy, które są dotknięte odwodnieniem, to uwaga i pamięć.

Odwodnienie może również wywierać wpływ na Twój nastrój. Na przykład możesz czuć się zmęczona lub podirytowana. Co więcej, możesz nawet być przekonana, że jesteś głodna, podczas gdy Twój organizm po prostu pragnie wody.

Nawodnienie jest niezwykle ważne, gdy chcesz, aby Twój mózg pracował we właściwy sposób. Kiedy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony, Twój mózg otrzymuje natlenioną krew i zachowuje uważność. Dzięki temu jest w stanie z łatwością wykonywać swoje działania.

Zmęczona kobieta
Odwodnienie może wywierać wpływ na Twoje zdolności poznawcze na różnych poziomach. Jednak najbardziej ucierpi Twoja pamięć i uwaga.

Jak rozpoznać objawy świadczące o odwodnieniu?

Być może na początku nie będziesz w stanie zorientować się, że spadek funkcji poznawczych wiąże się z odwodnieniem. Dlatego też musisz przyglądać się, czy nie występują u Ciebie następujące objawy:

  • Nadmierne pragnienie.
  • Zimna i sucha skóra.
  • Zmęczenie mięśni.
  • Suchość w ustach.
  • Podirytowanie i letarg.
  • Spadek wydalania moczu.
  • Apatia.
  • Obniżone ciśnienie tętnicze.
  • Bóle i zawroty głowy.

Jeśli doświadczasz tego rodzaju objawów, musisz upewnić się, czy dostarczasz swojemu organizmowi wystarczające ilości wody oraz soli mineralnych. Jeśli tak nie jest, musisz się tym zająć. Jednak jeśli występują u Ciebie objawy dużego odwodnienia, musisz natychmiast udać się do lekarza, aby uzyskać specjalistyczną pomoc.

Teraz już wiesz, że właściwe dostarczanie wody odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Pamiętaj, że jeśli spożywasz niewielkie ilości płynów, możesz doświadczyć problemów w zakresie funkcji poznawczych. Jeżeli do tego dojdzie, musisz zacząć pić wodę oraz napoje, które zawierają elektrolity.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iglesias Rosado, C., Villarino Marín, A. L., Martinez, J. A., Cabrerizo, L., Gargallo, M., Lorenzo, H., … & Russolillo, J. (2011). Importancia del agua en la hidratación de la población española: documento FESNAD 2010. Nutrición hospitalaria, 26(1), 27-36.
  • Ekblom B, Greenleaf CJ, Greenleaf JE, Hermansen L. Temperature regulation during exercise dehydration in man. Acta Physiol Scand 1970; 79: 475-83.
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439–458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
  • Álava S, Martínez JR. Rendimiento cognitivo, hidratación y agua mineral natural. [Internet]. Instituto de Investigación Agua y Salud. Informe científico Número 5; 2013
  • Zhang J, Zhang N, Du S, et al. The Effects of Hydration Status on Cognitive Performances among Young Adults in Hebei, China: A Randomized Controlled Trial (RCT). Int J Environ Res Public Health. 2018;15(7):1477. Published 2018 Jul 12. doi:10.3390/ijerph15071477
  • Pross, N. (2017). Effects of Dehydration on Brain Functioning: A Life-Span Perspective. Annals of Nutrition and Metabolism70(Suppl1), 30–36. https://doi.org/10.1159/000463060

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.