Dorsz w sosie Pil Pil: danie, którego nie można przegapić
Dorsz w sosie pil pil to jedno z najlepszych dań rybnych, jakie można przygotować. Zawiera ponadto znaczną ilość niezbędnych składników odżywczych. Jego właściwości organoleptyczne również są niesamowite. To o wiele prostszy przepis, niż mogłoby się wydawać i zadowoli wszystkich członków rodziny.
Dorsz w sosie pil pil – jak go przygotować
Zanim przejdziemy do przepisu należy zaznaczyć, że zwiększenie obecności ryb w diecie jest uważane za bardzo pozytywny krok w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia przez lata. Pokarm zaliczane do z owoców morza zawierają najwyższej jakości kwasy tłuszczowe i sporą garść niezbędnych minerałów.
Składniki
Jeśli chcesz przygotować wykwintnego dorsza w sosie pil pil, będziesz potrzebować następujących produktów:
- 4 kawałki solonego dorsza
- 5 ząbków czosnku
- 1/2 papryczki chili
- 300 mililitrów oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
Dorsz w sosie pil pil – przygotowanie krok po kroku
- Przede wszystkim wybierz niskie i szerokie naczynie żaroodporne.
- Obierz czosnek, a następnie zrumień go na oliwie z oliwek na średnim ogniu.
- Gdy będzie gotowy, wyjmij go i odłóż na bok na talerz.
- Następnie oczyść papryczkę chili i pokrój na 4 porcje. Podsmaż je i odłóż na bok w innym naczyniu.
- Kawałki dorsza usmaż na tej samej oliwie używanej wcześniej. Trzeba będzie smażyć rybę przez co najmniej 4 minuty z każdej strony przed odłożeniem kawałków do miski.
- Po zakończeniu tego kroku zacznij przygotowywać sos. W tym celu należy odczekać kilka minut, aż olej się rozgrzeje. Wskazane jest przeniesienie go do innego pojemnika.
- Dodaj trochę soku z dorsza do naczynia żaroodpornego i delikatnie zmieszaj łyżką z odrobiną oleju.
- W miarę jak sos nabiera konsystencji, stopniowo dodawaj resztę oleju.
- Następnie włóż plastry dorsza z powrotem na patelnię i dobrze podgrzej. Ryba musi być odpowiednio ugotowana w środku.
- Gotową potrawę podawaj na talerzu polewając sosem.
- Udekoruj czosnkiem i chilli i to wszystko.
Kolejny świetny przepis dla Ciebie: Przepis na Dorsza Au Gratin z Majonezem
Wskazówka dotycząca odsalania dorsza
- Aby prawidłowo odsalać dorsza, należy umieścić kawałki ryby pod bieżącą wodą.
- Następnie włóż je do pojemnika ze świeżą wodą i wstaw do lodówki.
- Wymieniaj wodę co 8 godzin.
- Jeśli ryba jest cienko pokrojona, wystarczą 24 godziny.
- Jeśli kawałki są bardzo grube, możesz przedłużyć proces do 48 godzin.
Korzyści z jedzenia dorsza
Dorsz to biała ryba. Ma mniej kwasów tłuszczowych omega-3 niż odmiany niebieskie, ale również posiada właściwości zdrowotne.Przede wszystkim ważne jest podkreślenie zawartości białka w dorszu. Zawiera białka o wysokiej wartości biologicznej. Mają one wszystkie niezbędne aminokwasy i dają dobry wynik pod względem strawności. Wykazano, że są niezbędne do utrzymania zdrowia mięśni, co pozwala uniknąć rozwoju problemów, takich jak sarkopenia.
Dorsz zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują te z serii omega-3. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Biochemical Society Transactions , związki te modulują wewnętrzne mechanizmy zapalne organizmu, zmniejszając w ten sposób występowanie wielu przewlekłych i złożonych chorób. Niezbędne jest więc zwiększenie ich obecności w diecie.
Przeczytaj więcej:Niebieskie ryby i ich odmiany
Przygotuj dorsza w sosie pil pil w domu
Jak widzieliście, dorsz w sosie pil pil to naprawdę proste w przygotowanie danie, które możesz zrobić w domu. Dzięki temu przepisowi możesz zwiększyć obecność ryb w swojej diecie, co jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia przez lata.
Oczywiście konieczne będzie zapewnienie spożycia ryb białych i niebieskich, ponieważ obie odmiany zawierają wysokiej jakości składniki odżywcze. Dieta zawsze powinna być zróżnicowana.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martone, A. M., Marzetti, E., Calvani, R., Picca, A., Tosato, M., Santoro, L., Di Giorgio, A., Nesci, A., Sisto, A., Santoliquido, A., & Landi, F. (2017). Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. BioMed research international, 2017, 2672435. https://doi.org/10.1155/2017/2672435
- Calder P. C. (2017). Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochemical Society transactions, 45(5), 1105–1115. https://doi.org/10.1042/BST20160474