Domowy chleb z mąki żytniej i orkiszowej

Jeśli chcesz spróbować zdrowego chleba z małą ilością kalorii, koniecznie przygotuj ten pyszny domowy chleb z mąki żytniej i orkiszowej. Przepis zawiera również dużo błonnika i możesz się nim delektować podczas śniadania i przekąsek.
Domowy chleb z mąki żytniej i orkiszowej

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Chleb pszenny ciągle jest podstawowym produktem spożywanym w wielu gospodarstwach domowych. Jednak wiele osób zaczęło go unikać, ponieważ rafinowana mąka, skrobia i zawartość sodu sprawiają, że nie jest najzdrowszy. Czy chcesz spróbować innej alternatywy? Dowiedz się, jak zrobić własny domowy chleb z żytem i orkiszem.

W przeciwieństwie do chleba z białej rafinowanej mąki, ten przepis zawiera wyłącznie razowe, naturalne składniki, które długo zachowują swoje właściwości. Zarówno żyto, jak i orkisz są istotnymi źródłami błonnika pokarmowego, antyoksydantów i witamin z grupy B, które sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu. A zatem, do dzieła: zrób swój własny domowy chleb!

Jakie zalety ma domowy chleb z żyta i orkiszu

Rośnie liczba przepisów, które zastępują tradycyjny chleb pszenny. Dlatego teraz możemy znaleźć wiele propozycji, które pozwalają nam cieszyć się zdrowym pieczywem bez wyrzutów sumienia. Domowy chleb z żytniej i orkiszowej mąki to jedna z tych opcji, które możesz z łatwością przygotować w domu.

Jego składniki można łatwo kupić na rynku lub w sklepie ze zdrową żywnością, a kroki, które trzeba wykonać, nie sprawią nikomu trudności. Najlepsze jest to, że można włączyć ten domowy, razowy chleb do większości diet.

To dzięki temu, że jest lekkostrawny i pełen składników odżywczych, które dobrze wpływają zarówno na zdrowie jak i na wagę ciała.

Zalety żyta

Żyto jest jednym z produktów, które zyskały sławę jako doskonały zamiennik dla rafinowanych zbóż. Z żywieniowego punktu widzenia wyróżnia się dużą zawartością żelaza, które może pokryć aż do 18% dziennego zapotrzebowania.

Żyto
Żyto wyróżnia się dużą zawartością żelaza, a także innymi minerałami i niezbędnymi aminokwasami.

Zawiera także fosfor, magnez, witaminy z grupy B i błonnik pokarmowy i to w większej ilości niż inne produkty o podobnych właściwościach. Dostarcza również energii dzięki węglowodanom, które w przeciwieństwie do rafinowanych nie powodują wysokiego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Żyto zawiera między innymi lizynę, aminokwas, który nie występuje w innych zbożach. Natomiast zawartość tłuszczów w życie jest dość niska (tylko 1,7%). Ponadto, to zboże dostarcza również przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny. Żyto przynosi nam również inne korzyści:

  • Chroni przed chorobami układu krążenia.
  • Pomaga w usprawnieniu procesów trawienia.
  • Walczy z wysokim poziomem cholesterolu.
  • Zmniejsza ryzyko cukrzycy.
  • Pomaga w utracie wagi, dlatego często występuje w dietach odchudzających.

Zalety orkiszu

Orkisz wyróżnia się wysoką zawartością węglowodanów, białek, witamin i minerałów. Jest łatwiejszy do strawienia niż zwykła pszenica, a jego indeks glikemiczny jest niski. Dlatego jest idealnym pożywieniem dla pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami metabolicznymi.

Orkisz
To zboże ma wysoką zawartość złożonych węglowodanów, które pozwalają na powolną i stopniową asymilację cukrów.

Jeśli chodzi o szczegóły, orkisz składa się z:

  • Do 75% węglowodanów.
  • 15% białka
  • 5% tłuszczu.
  • Zawiera również błonnik pokarmowy.
  • Witaminy B1 i B2.
  • Minerały takie jak wapń, magnez, fosfor i potas.

Podobnie jak żyto, orkisz zawiera lizynę, aminokwas, którego organizm nie syntetyzuje samodzielnie. Natomiast przyswajanie lizyny jest kluczowe dla poprawy wchłaniania wapnia, wytwarzania hormonów i pobudzania układu odpornościowego.

Jak przygotować domowy chleb z żytem i orkiszem?

Domowy chleb z żytem i orkiszem to wyśmienita opcja na śniadanie lub przekąskę. Może być używany, jako dodatek do zup lub makaronów w innych głównych posiłkach. Możesz także pokroić go w krajalnicy i zamrozić. Potem wystarczy wyjąć kilka kromek, żeby zrobić tosty na śniadanie. A zatem, czy możemy zaczynać?

Domowy chleb żytnio-orkiszowy
Ten domowy chleb jest łatwy do wykonania i może być podawany do prawie każdego posiłku.

Składniki na domowy chleb

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej (100 g)
  • 2 szklanki mąki orkiszowej razowej (400 g)
  • 1 łyżka świeżych drożdży prasowanych (20 g)
  • 1 łyżeczka soli (7 g)

Przygotowanie

  • Aby rozpocząć, podgrzej trochę wody i rozpuść w niej drożdże.
  • Następnie, do głębokiej miski wsyp obydwie mąki i dobrze wymieszaj.
  • Zostaw zagłębienie w środku mieszanki, aby wlać tam drożdże z wodą.
  • Teraz energicznie zagniataj, aż wszystko będzie dobrze połączone. Ciasto powinno być jednolite i dobrze wyrobione.
  • Następnie pozostaw ciasto w ciepłym miejscu, aby drożdże mogły wykonać swoją pracę. W tym celu, uformuj kulę i pozostaw ją w suchym i ciepłym miejscu, przykrywając przezroczystą folią lub czystą ściereczką.
  • Gdy ciasto podwoi swoją objętość, zagnieć swój domowy chleb go do pożądanego kształtu.
  • Jeśli chcesz, użyj formy lub przygotuj duży chleb. Możesz nawet zrobić małe pojedyncze bułeczki.
  • Po wyrobieniu, chleb powinien odpocząć jeszcze przez około 30 minut. Następnie włóż go do piekarnika nagrzanego do temperatury około 220 ° C. Czas pieczenia powinien wynosić minimum 25 minut.
  • Obserwuj chleb, dopóki nie osiągnie wyglądu, jakiego oczekujesz. Na koniec wyjmij go z piekarnika i zostaw do ostygnięcia. Chociaż z pewnością się nie oprzesz, aby spróbować gorącej kromki posmarowanej masłem. 

Czy jeszcze nigdy nie piekłaś chleba z żytem i orkiszem? Teraz, gdy znasz wszystkie jego zalety i przepis, nie wahaj się ani chwili, aby zrobić go w domu. Ten pyszny domowy chleb bez wątpienia zachwyci całą Twoją rodzinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gråsten, S. M., Juntunen, K. S., Poutanen, K. S., Gylling, H. K., Miettinen, T. A., & Mykkänen, H. M. (2018). Rye Bread Improves Bowel Function and Decreases the Concentrations of Some Compounds That Are Putative Colon Cancer Risk Markers in Middle-Aged Women and Men. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/130.9.2215
  • Holma, R., Hongisto, S.-M., Saxelin, M., & Korpela, R. (2010). Constipation Is Relieved More by Rye Bread Than Wheat Bread or Laxatives without Increased Adverse Gastrointestinal Effects. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.109.118570
  • Gawlik-Dziki, U., Świeca, M., & Dziki, D. (2012). Comparison of phenolic acids profile and antioxidant potential of six varieties of spelt (Triticum spelta L.). Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf3011239
  • Ruibal-Mendieta, N. L., Delacroix, D. L., Mignolet, E., Pycke, J. M., Marques, C., Rozenberg, R., … Larondelle, Y. (2005). Spelt (Triticum aestivum ssp. spelta) as a source of breadmaking flours and bran naturally enriched in oleic acid and minerals but not phytic acid. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf048506e
  • Skrabanja, V., Kovac, B., Golob, T., Liljeberg Elmståhl, H. G. M., Björck, I. M. E., & Kreft, I. (2001). Effect of spelt wheat flour and kernel on bread composition and nutritional characteristics. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf000819w

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.