Domowe chrupiące frytki - jak je zrobić?
Większość z nas uwielbia domowe chrupiące frytki. Są one świetnym dodatkiem do prawie każdej potrawy. Jednak nikt nie lubi tłustych, zwiotczałych i mokrych frytek, ponieważ nie smakują one tak dobrze. Poniżej znajdziesz kilka świetnych wskazówek, dzięki którym Twoje frytki będą idealnie chrupiące za każdym razem.
Chociaż ziemniaki są doskonałym źródłem węglowodanów, nie oznacza to, że nie są pożywne. Mają dużo witaminy C, witaminy B6, tiaminy (witamina B1), niacyny, kwasu pantotenowego i kwasu foliowego.
Ziemniaki są również wspaniałym źródłem minerałów, takich jak mangan, fosfor, miedź, potas, magnez i żelazo. Nie należy jednak spożywać zbyt dużej ilości ziemniaków, ponieważ może to zagrażać naszemu zdrowiu.
Sposoby na domowe chrupiące frytki
Smażenie ziemniaków na oleju arachidowym to jedna z wielu sztuczek, dzięki którym możemy otrzymać naprawdę chrupiące frytki.
Olej z orzeszków ziemnych jest bardzo popularny w kuchni, ponieważ można go używać do smażenia, podsmażania lub po prostu by nadać potrawom orzechowego posmaku. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju arachidowym są podobne do tych, które można znaleźć w oliwie z oliwek.
Jak zrobić domowe chrupiące frytki
Frytki mogą być naprawdę smaczne, jeśli wiesz, jak odpowiednio je przyrządzić. Wiele znanych sieci restauracyjnych zna tajemnicę ich perfekcyjnego wykonania, które nie kończy się przypaleniem, niedogotowaniem lub rozmoczeniem.
Składniki
- Głęboki garnek lub patelnia
- 3 filiżanki oleju arachidowego lub roślinnego (300 ml)
- 6 ziemniaków (900 g)
- 2 lub 3 łyżeczki soli (15 g)
Trik #1
- Pokrój ziemniaki na długie paski, a następnie umyj je zimną wodą, aby usunąć z nich skrobię.
- Innym sposobem na usunięcie skrobi jest umycie ziemniaków w lodowatej wodzie i zostawienie ich w niej na 5 minut. Pamiętaj, aby później dokładnie je wysuszyć, by pozbyć się nadmiaru wody.
- Nie należy zamrażać surowych ziemniaków. Przed włożeniem ich do zamrażarki powinno się je ugotować. Twoje frytki będą bardziej chrupiące, jeśli najpierw je zamrozisz.
Smaż ziemniaki przez kilka minut (upewnij się, że nie robią się zbyt brązowe), a następnie przenieś je na ręcznik papierowy. Przełóż frytki do plastikowej torebki lub do miski (pod przykryciem) i zamróź je na kilka godzin. - Nie ma znaczenia, czy frytki będą posklejane po wyjęciu ich z zamrażarki. Rozdzielą się podczas smażenia. Jeśli usmażysz je dwa razy, zauważysz, że staną się złociste i chrupiące.
- Na koniec posyp frytki solą do smaku.
Przeczytaj ten artykuł: Mąka kukurydziana – 5 zastosowań, które pokochasz
Trik #2
- Kolejną sztuczką na chrupiące frytki jest posypanie ziemniaków solą przed smażeniem.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami z triku #1. Przed smażeniem posyp surowe frytki solą i podsmażaj, aż będą złocistobrązowe.
- Sprawi to, że będą naprawdę chrupiące. Powinieneś jednak podać je od razu do jedzenia, ponieważ sól może sprawić, że po ostygnięciu staną się one rozmoczone (dlatego też zalecamy, aby nie użyć zbyt dużo soli).
Trik #3
- Kolejnym świetnym trikiem jest podwójne smażenie frytek: najpierw na jednej, a potem na drugiej patelni.
- Sposób ten sprawi, że olej zachowa swoje ciepło i po usmażeniu frytek na powierzchni oleju nie pojawią się pęcherzyki. Gwarantujemy, że sztuczka ta pomoże Ci uzyskać apetyczne i chrupiące frytki.
Trik #4
Niektóre osoby używają innej metody, aby zachować temperaturę oleju. Polega ona na dodaniu 2 łyżek masła do oleju roślinnego. Dzięki temu olej będzie gorący, a frytki chrupiące.
Rzuć okiem na ten artykuł: Sos alfredo – ziemniaki w niecodziennej odsłonie
Trik #5
- Kolejną ciekawą sztuczką jest pokrycie frytek mąką lub skrobią kukurydzianą.
- Przed smażeniem należy umyć je w posolonej, zimnej wodzie, aby frytki wchłonęły sód i były odpowiednio przyprawione.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Camire, M. E. (2016). Potatoes and Human Health. In Advances in Potato Chemistry and Technology: Second Edition (pp. 685–704). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-800002-1.00023-6
- Ezekiel, R., Singh, N., Sharma, S., & Kaur, A. (2013). Beneficial phytochemicals in potato – a review. Food Research International, 50(2), 487–496. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.04.025
- Ezekiel, R., Singh, N., Sharma, S., & Kaur, A. (2013). Beneficial phytochemicals in potato – a review. Food Research International, 50(2), 487–496. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.04.025