Gazy Ci dokuczają? – Zwalcz je tymi 6 naparami
Zioła na wzdęcia to rośliny lecznicze, które wykazują silne właściwości zwalczające gazy jelitowe. Są one obecne w medycynie naturalnej od wieków i znalazły szerokie zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości związanych z zaburzeniami trawienia, zwłaszcza w przypadku wolnej i problematycznej przemiany materii.
Chociaż ekstrakty z poniższych roślin są powszechnie wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne do opracowywania leków zwalczających gazy jelitowe, należy pamiętać, że naturalne produkty bez chemicznej obróbki są zdrowsze i dużo tańsze.
Dodatkową zaletą tych roślin leczniczych jest ich działanie przeciwskurczowe. Zawierają one substancje odżywcze, które znakomicie regulują stan flory bakteryjnej jelit. Poznaj już dziś 6 najskuteczniejszych naparów, które szybko i skutecznie usuwają gazy jelitowe.
1. Napar z rumianku na gazy jelitowe
Rumianek to roślina lecznicza o silnych właściwościach przeciwzapalnych i wiatropędnych, która od wieków jest stosowana do naturalnego leczenia wzdęć, kolki i rozmaitych stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej.
Zawarte w rumianku substancje odżywcze usprawniają procesy trawienne, przyspieszają przemianę materii oraz zapobiegają tworzeniu się gazów jelitowych.
Składniki
- 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej wodę do garnka i postaw na ogniu. Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej kwiaty rumianku.
- Odstaw na dziesięć minut do zaparzenia, po czym przecedź przez sitko i wypij.
Jak i kiedy spożywać?
- Zaparz filiżankę naparu z rumianku zawsze, gdy poczujesz pierwsze oznaki wzdęć i gazów jelitowych.
- W celach prewencyjnych zaleca się spożywanie naparu z rumianku zawsze po spożyciu obfitych lub powodujących podrażnienie ścian żołądka potraw.
Sprawdź też: Rumianek i cynamon – remedium dla cukrzyków
2. Arcydzięgiel
Arcydzięgiel to roślina o silnym działaniu poprawiającym trawienie, wiatropędnym i przeciwzapalnym, która ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z jelit.
Co więcej, zioło to posiada właściwości przeciwbólowe, które między innymi łagodzą objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz koją skołatane stresem nerwy.
Składniki
- 1 łyżka stołowa arcydzięgla (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej wodę do garnka, dodaj łyżkę arcydzięgla i doprowadź do wrzenia. Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz ogień i gotuj przez pięć minut.
- Po upływie pięciu minut zdejmij napar z ognia i pod przykryciem zaparzaj przez kolejne dziesięć minut.
Jak i kiedy spożywać?
- Pij napar z arcydzięgla za każdym razem, gdy odczuwasz obrzęk wywołany wzdęciami i gromadzącymi się w jelitach gazami.
- Spożywaj napar po każdym posiłku.
3. Napar z tymianku
Zawarte w tymianku olejki eteryczne wykazują nie tylko działanie wiatropędne, ale także posiadają cenne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki którym zapobiega tworzeniu się gazów jelitowych oraz gromadzeniu się toksyn i niepotrzebnych substancji w jelitach.
Liście tymianku są również cennym źródłem substancji o działaniu przeciwskurczowym, które skutecznie łagodzą skurcze jelit oraz redukują wywołany obrzękiem stan zapalny jamy brzusznej.
Składniki
- 1 łyżeczka liści tymianku (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej wodę do garnka, dodaj liście tymianku i doprowadź do wrzenia.
- Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij napar z ognia, przykryj i pozostaw do zaparzenia przez około 10 minut.
Jak i kiedy spożywać?
- Przecedź napar przez sitko i pij go zawsze po spożyciu obfitych i wywołujących podrażnienie błon jelit produktów.
Polecamy także: Tymianek – poznaj jego dobroczynne właściwości i zastosowanie!
4. Korzeń lukrecji
Korzeń lukrecji od wieków był stosowany przez nasze prababki jako naturalny środek trawienny i przeciwzapalny. Spożywany w umiarkowanych ilościach stymuluje wydalanie odpadów przemiany materii z jelit oraz reguluje nadmierną produkcję kwaśnych soków żołądkowych.
Co więcej, korzeń lukrecji posiada również silne właściwości wiatropędne, które łagodzą wzdęcia, zmniejszają uczucie ciężkości w żołądku oraz eliminują nadmiar tworzących się w jelitach gazów.
Składniki
- 1 łyżeczka korzenia lukrecji (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej wodę do garnka, dodaj korzeń lukrecji i doprowadź do wrzenia.
- Kiedy woda zacznie bulgotać, gotuj napar na wolnym ogniu jeszcze przez trzy minuty.
- Po upływie wyznaczonego czasu, odstaw napar do ostudzenia i następnie przecedź przelewając przez sitko.
Jak i kiedy spożywać?
- Pij napój 2-3 razy dziennie. Spożywany po posiłkach, szybko i skutecznie przynosi ulgę.
5. Boldo
Boldo to roślina lecznicza słynąca w ze swych właściwości przeciwzapalnych, wiatropędnych i oczyszczających. Znakomicie wpływa ona na trawienie: poprawia funkcjonowanie wątroby, żołądka i jelit.
Dodatkowo roślina ta wspomaga trawienie tłuszczów i białek, dzięki czemu w naturalny sposób pomaga zapobiegać wzdęciom i spowodowanym nieprawidłowym trawieniem bólom brzucha.
Składniki
- 1 łyżka stołowa liści boldo (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej wodę do garnka, dodaj liście boldo i doprowadź do wrzenia.
- Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 5 minut.
- Po upływie wyznaczonego czasu odstaw napar do ostudzenia, po czym przecedź przez sitko.
Jak i kiedy spożywać?
- Pij napar zawsze, gdy towarzyszy ci uczucie ciężkości żołądka oraz gdy cierpisz na nadmiar gazów.
- Spożywaj napój po obfitym posiłku.
6. Napar z kolendry
Zarówno liście, jak i nasiona kolendry wykazują silne właściwości wiatropędne, które pomagają zmniejszyć ilość wytwarzanych w jelitach gazów. Napar z tej leczniczej rośliny jest wskazany dla osób zmagających się z wzdęciami, zgagą i spowolnioną przemianą materii.
Składniki
- 1 łyżeczka liści bądź nasion kolendry (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej wodę do garnka i doprowadź do wrzenia. Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej kolendrę.
- Odstaw do zaparzenia przez około 5-8 minut. Kiedy napar osiągnie temperaturę pokojową, przecedź go przez sitko.
Jak i kiedy spożywać?
- Spożywaj napar 2-3 razy dziennie, w zależności od natężenia problemu, tak długo aż gazy jelitowe całkowicie ustąpią.
Często towarzyszą Ci krępujące gazy jelitowe i nie wiesz, jak w naturalny sposób można się ich pozbyć? Po obfitym posiłku odczuwasz ciężkość żołądka? W takich przypadkach sięgaj po napary z roślin leczniczych. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada i spożywaj go zawsze, gdy poczujesz, że problemy trawienne się nasilają.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bhowmik, D., Kumar, K. P. S., Yadav, A., Srivastava, S., Paswan, S., & Dutta, A. S. (2012). Recent Trends in Indian Traditional Herbs Syzygium aromaticum and its Health Benefits. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
- Bhowmik, D., Sampath Kumar, K. P., Srivastava, S., Paswan, S., Sankar, A., & Dutta, D. (2012). Traditional Indian Herbs Punarnava and Its Medicinal Importance. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.
- Baliga, M. S., Shivashankara, A. R., Haniadka, R., Palatty, P. L., Arora, R., & Fayad, R. (2013). Ginger (Zingiber officinale Roscoe): An ancient remedy and modern drug in gastrointestinal disorders. In Bioactive Food as Dietary Interventions for Liver and Gastrointestinal Disease. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397154-8.00189-5