Dobroczynna medytacja - poznaj 7 korzyści

Nie spiesz się, oddychaj i przestań rozmyślać o tym, co robisz każdego dnia, jak żyjesz i jak stawiasz czoła przeszkodom i trudnościom.
Dobroczynna medytacja - poznaj 7 korzyści

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2023

Dobroczynna medytacja jest uważana za rodzaj treningu umysłowego. Jej celem jest skupienie i przekierowanie myśli danej osoby. W tym artykule poznasz 7 wspaniałych korzyści medytacji.

W niektórych przypadkach jest ona używana do zwiększenia poziomu świadomości danej osoby, zmniejszenia codziennego zmęczenia lub poprawy zdolności koncentracji. Jest również często używana do leczenia zaburzeń snu lub zachowania, jak również do poprawy ogólnego nastroju.

Poniżej przedstawiamy niektóre z głównych korzyści, jakie dobroczynna medytacja może nam przynieść w życiu.

Regularna medytacja – co możesz zyskać

1. Dobroczynna medytacja, która zmniejsza stres

Badania dowodzą, że medytacja jest skutecznym sposobem na zmniejszenie stresu.

Skutki, które stres wywiera na nasze ciało są ogromne i mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje. Dlatego ważne jest, aby jak najskuteczniej zarówno unikać, jak i redukować stres.

Osobom zestresowanym zaleca się wzięcie udziału w kilku sesjach medytacyjnych, aby dowiedzieć się, jakie techniki okażą się w tym przypadku najskuteczniejsze.

2. Pomaga kontrolować ataki lękowe

Jeśli z dnia na dzień cierpisz z powodu coraz większego stresu, nagromadzone emocje mogą wywołać ataki lękowe. Ataki te mogą przyjąć formę objawów fizycznych. Mogą one prowadzić do sytuacji, w której osoba nie będzie w stanie wykonywać rutynowych czynności i normalnie funkcjonować.

Jeśli poświęcisz trochę czasu na medytację, możesz w ten sposób zmniejszyć niepokój spowodowany stresem. Badania potwierdzają, że medytacja pomaga zwalczać lęk, fobie, ataki paniki i myśli paranoiczne.

3. Wspiera zdrowie emocjonalne

Medytacja może pomóc poprawić naszą samoocenę i ogólny nastrój. Różne badania wykazują, że medytacja może pomóc również w leczeniu depresji.

Medytacja sprawia również, że podchodzisz do wszystkiego bardziej optymistycznie i jesteś w stanie pokonać codzienne przeszkody w życiu. Osoba, która regularnie medytuje jest bardziej skupiona i ma bardziej pozytywne spojrzenie na życie.

4. Dobroczynna medytacja zwiększa zakres Twojej uwagi

Badania naukowe potwierdzają przekonanie, że medytacja może poprawić zdolność koncentracji uwagi danej osoby.Jest to istotne, ponieważ oznacza to, że medytacja pozwala na zachowanie większej czujności i lepsze skupienie w ciągu dnia.

Jest to bardzo korzystne zwłaszcza wtedy, jeśli wiedziesz aktywny tryb życia. Może być również pomocne, jeśli stoi przed Tobą jakieś duże wyzwanie lub zbliża się trudny, aktywny dzień.

5. Poprawia Twoją pamięć

Medytacja pomaga również poprawić pamięć. Pozwala lepiej zapamiętywać rzeczy i sprzyja zachowaniu młodego umysłu. Badania naukowe pokazują, że medytacja jest skutecznym sposobem leczenia problemów z pamięcią, a nawet pomaga zapobiegać chorobom, takim jak choroba Alzheimera.

Z tego powodu medytacja jest zalecana nie tylko dla ludzi młodych, ale także dla osób starszych. Jest to również wspaniała technika, którą ludzie w każdym wieku powinni włączyć do swojej codziennej rutyny!

6. Pomaga zwalczać problemy związane z uzależnieniem

Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że medytacja jest użytecznym narzędziem w leczeniu niektórych uzależnień. Na przykład, może ona być pomocna w próbie przełamania każdego rodzaju negatywnej zależności lub złych nawyków żywieniowych i alkoholowych. Może również pomóc uświadomić sobie własne zachowania uzależniające.

Jednak w przypadku, gdy osoba cierpi na bardzo szkodliwe uzależnienie, zaleca się również konsultację z ekspertem lub specjalistą, którzy udzielą choremu profesjonalnej, kompleksowej pomocy.

7. Dobroczynna medytacja na poprawę jakości snu

Włączenie medytacji do codziennej rutyny swojego życia może pomóc Ci zapaść w głębszy i spokojniejszy sen w nocy.

To natomiast pozwala na lepszy wypoczynek i zwiększa poziom relaksu osiągniętego podczas godzin snu. Wprowadź medytację do swojego codziennego harmonogramu, a wkrótce poczujesz różnicę. Obudzisz się czując się znacznie bardziej zrelaksowany i z większą ilością energii do rozpoczęcia nowego dnia.

Ponadto, niektóre badania potwierdzają skuteczność stosowania medytacji jako leczenia niektórych zaburzeń snu.

Dobroczynna medytacja – ile czasu poświęcać na nią każdego dnia?

Sesja medytacji trwająca 30 lub 45 minut to optymalna ilość czasu, która pozwoli na dogłębne wyciszenie i nawiązanie kontaktu z samym sobą. Choć dla osób, które dopiero wprowadzają medytację do swojego życia może to wydawać się dość długo, z czasem cały ten proces stanie się łatwiejszy.

Do tego czasu, nawet 10 minut dziennie wystarczy, aby zauważyć pewne korzyści płynące z medytacji.

W ciągu pierwszych kilku dni, medytuj więc przez kilka minut i stopniowo zacznij wydłużać czas, który poświęcisz na medytację. Zaleca się również znalezienie odpowiedniej techniki medytacyjnej, która przychodzi Ci z największą łatwością. Oznacza to, że właśnie ta metoda najlepiej do Ciebie pasuje.

Dobroczynna medytacja – co jeszcze warto wiedzieć

Dla niektórych osób najlepsze rezultaty przynosi medytowanie w absolutnej ciszy. Inni z kolei mogą potrzebować spokojnej i relaksującej muzyki. Niektórzy ludzie natomiast medytują najlepiej podczas wykonywania spokojnej czynności, takiej jak na przykład chodzenie.

Medytujesz? Czy kiedykolwiek próbowałeś medytacji?

Podziel się swoimi doświadczeniami i dodaj do naszej listy korzyści, które Tobie przyniosła dobroczynna medytacja!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goyal, M., Singh, S., Sibinga, E. M., Gould, N. F., Rowland-Seymour, A., Sharma, R., … & Haythornthwaite, J. A. (2014). Meditation programs for psychological stress and well-being: a systematic review and meta-analysis. JAMA internal medicine, 174(3), 357-368.
  • Carmody, J., & Baer, R. A. (2008). Relationships between mindfulness practice and levels of mindfulness, medical and psychological symptoms and well-being in a mindfulness-based stress reduction program. Journal of behavioral medicine, 31(1), 23-33.
  • Jha, A. P., Krompinger, J., & Baime, M. J. (2007). Mindfulness training modifies subsystems of attention. Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience, 7(2), 109-119.
  • Khalsa, D. S. (2015). Stress, meditation, and Alzheimer’s disease prevention: where the evidence stands. Journal of Alzheimer’s Disease, 48(1), 1-12.
  • Zgierska, A., Rabago, D., Zuelsdorff, M., Coe, C., Miller, M., & Fleming, M. (2008). Mindfulness meditation for alcohol relapse prevention: a feasibility pilot study. Journal of addiction medicine, 2(3), 165.
  • Martires, J., & Zeidler, M. (2015). The value of mindfulness meditation in the treatment of insomnia. Current opinion in pulmonary medicine, 21(6), 547-552.
  • Jain FA, Walsh RN, Eisendrath SJ, Christensen S, Rael Cahn B. Critical analysis of the efficacy of meditation therapies for acute and subacute phase treatment of depressive disorders: a systematic review. Psychosomatics. 2015
    Mar-Apr;56(2):140-52. doi: 10.1016/j.psym.2014.10.007. Epub 2014 Oct 22. Review. PubMed PMID: 25591492; PubMed Central PMCID: PMC4383597.
  • Jha, A.P., Krompinger, J. & Baime, M.J. Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience (2007) 7: 109. https://doi.org/10.3758/CABN.7.2.109

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.