Do czego służy kazeinian sodu?

Kazeinian sodu to związek pochodzący z białka mleka. Czy znasz jego właściwości i zastosowania? Jeśli nie - przeczytaj nasz artykuł.
Do czego służy kazeinian sodu?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Być może słyszałeś już, czym jest kazeinian sodu, związek pochodzący z białka mleka. Czy wiesz do czego służy? W tym artykule opisujemy jego zastosowania.

Substancja ta pochodzi od kazeiny, która znana jest z wysokiej wartości biologicznej. Dlatego też stosuje się ją w produkcji żywności i suplementów diety. Nadaje ona produktom odpowiednią konsystencję.

Czym jest kazeinian sodu?

Kazeina to główne białko mleka krowiego, stanowiące 80 % całości. Kazeinian sodu otrzymuje się w wyniku ekstrakcji kazeiny.

Przeprowadza się ją z wykorzystaniem wyspecjalizowanych enzymów lub kwasowych substancji takich jak sok z cytryny czy ocet. Wówczas powstaje podpuszczka. Po oddzieleniu się płynu, dodaje się wodorotlenku sodu, by uzyskać sól.

Właściwości

Kazeinian sodu to w 90 % białko. Zawiera on wszystkie podstawowe aminokwasy, więc ma wysokie walory biologiczne i odżywcze. Odznacza się swoimi właściwościami funkcjonalnymi – zatrzymuje wodę, żeluje, emulguje tłuszcz i stabilizuje substancje.

Kazeinian sodu pochodzi od kazeiny, czyli białka mleka.

Do czego służy kazeinian sodu?

Ze względu za swoje właściwości emulgujące, kazeinian sodu stosowany jest w przemyśle żywnościowym do wytwarzania produktów zawierających tłuszcz – w tym deserów. Sól ta stanowi ciekawą alternatywę w produkcji zdrowej żywności, co potwierdzone zostało badaniami.

Kazeinian sodu pojawia się w składzie wielu produktów, w tym kanapek z serem, margaryny, batonów zbożowych, wędlin, czekolady, śmietanki do kawy, lodów, chleba i sproszkowanego białka.

Co więcej, sól ta ma działanie antykataboliczne, czyli zapobiega degradacji mięśni. Co więcej, można korzystać z niej podczas postu, by zapobiegać utracie masy mięśniowej lub w okresie przyjmowania zmniejszonej liczby kalorii.

Świetnie służy ona osobom aktywnym fizycznie, które przestrzegają diety i chcą zaznaczyć mięśnie. Przyspiesza regenerację włókien mięśniowych i wywołuje uczucie sytości.

Chociaż zasadniczo kazeinian sodu dodaje się do żywności, korzysta się z niego też w celu modyfikowania konsystencji i stabilności chemicznej produktów takich jak leki, kosmetyki do makijażu i produkty higieniczne.

Kto nie powinien go spożywać?

Chociaż substancja ta jest bezpieczna dla większości ludzi, niektórzy powinni jej unikać. Badania sugerują, że kazeina to białko uczulającektóre potencjalnie może wywoływać zapalenia.

Osoby z alergią na kazeinę

Czasami układ odpornościowy uznaje kazeinian sodu za związek szkodliwy i uwalnia histaminę w celu zneutralizowania go. Alergiczna reakcja zależy od jednostki, a do jej objawów należą:

  • Zatkany nos.
  • Łzawienie oczu.
  • Ból brzucha, skurcze i biegunka.
  • Pęcherze na skórze i wysypka.

Pacjenci cierpiący na problemy z nerkami

Kazeina negatywnie wpływa na pracę nerek i zakwasza organizm. Według badania przeprowadzonego na szczurach, u tych przyjmujących dużo tego białka nerki przejawiały coraz gorszą zdolność filtracji.

Jednak osoby całkowicie zdrowe nie powinny w żaden sposób ucierpieć na konsumpcji kazeiny w niewielkich ilościach.

Kazeinian sodu nie powinien pojawiać się w diecie wegańskiej, gdyż pochodzi z mleka.

Weganie

Jako że kazeinian sodu pochodzi z mleka krowiego, nie jest odpowiedni dla wegan. Może znajdować się on w składzie kawy, sera bezmlecznego czy batoników zbożowych. Warto więc zawsze czytać etykiety.

Kazeinian sodu – co jeszcze warto wiedzieć?

Sól ta stosowana jest w produkcji wielu odmian żywności ze względu na swoje właściwości. To związek o wysokiej wartości biologicznej, który może pozytywnie wpływać na budowę i wygląd ciała. Warto jednak przed jego zastosowaniem skonsultować się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Domínguez-Meléndez, V., Aguiñiga-Sánchez, I., Moreno-Fierros, L., Torres, B., & Osorio, E. S. (2017). Sodium caseinate increases the number of B lymphocytes in mouse. Biomédica37(4), 571-576.
  • Phisitkul, S., Hacker, C., Simoni, J., Tran, R. M., & Wesson, D. E. (2008). Dietary protein causes a decline in the glomerular filtration rate of the remnant kidney mediated by metabolic acidosis and endothelin receptors. Kidney international73(2), 192-199.
  • Weiss-Steider, B., Córdova, Y., Aguiñiga-Sánchez, I., Ledesma-Martínez, E., Domínguez-Melendez, V., & Santiago-Osorio, E. (2019). El caseinato de sodio y la caseína α inhiben la proliferación de la línea celular mieloide de ratón 32D clone 3 (32Dcl3) mediante el TNF-α. Biomédica39(2), 291-299.
  • What Is Sodium Caseinate? Everything You Need to Know. Disponible en Healthline.com
  • Huck Iriart, C., Rincón Cardona, J. A., Montes de Oca Avalos, J. M., & Candal, R. J. (2014). Gelificación de Emulsiones de Caseinato de Sodio como Alternativa a las Grasas Trans.
  • Bagés, María Catalina M., et al. “Recomendaciones sobre el diagnóstico y el tratamiento de la alergia a la proteína de la leche de vaca en población pediátrica colombiana-Posición de expertos.” (2019).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.