Dni płodne – jak je prawidłowo obliczać?

Niezależnie od tego, czy chcesz zajść w ciążę, czy pragniesz tego uniknąć, zawsze przyda Ci się wiedza i umiejętność tego, jak obliczać twoje płodne dni. Jednak nie zawsze jest to łatwe, a przede wszystkim stuprocentowo dokładne.
Dni płodne – jak je prawidłowo obliczać?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Aby zajść w ciążę, powinnaś wiedzieć, które dni w Twoim cyklu to dni płodne. To samo dotyczy unikania nieplanowanej ciąży. Jednak określenie dni płodnych ze 100% dokładnością jest praktycznie niemożliwe. Pamiętaj, że obliczanie dni płodnych jest zawsze tylko orientacyjnym przybliżeniem.

Ważne jest, aby pamiętać, że kalendarz owulacji, testy mierzące poziom hormonów i sprzęt mierzący temperaturę i skład śluzu szyjki macicy nie są na tyle dokładne, aby obliczyć precyzyjnie dni płodne.

Dni płodne – jak je prawidłowo obliczać?

Cykl miesiączkowy to przedział czasu, który upływa między dwoma miesiączkami. Pierwszy dzień miesiączki to początek nowego cyklu. Każda kobieta ma swój indywidualny cykl, który może się zmieniać z miesiąca na miesiąc.

Ponadto czas trwania cyklu miesiączkowego u kobiety zwykle zmienia się w trakcie całego życia. Twój cykl miesiączkowy mógł trwać 26 dni, gdy miałaś 18 lat, a dziesięć lat później mógł się zmienić i trwać dłużej lub krócej. Sytuacja zmienia się to również po przebytych ciążach.

Nieregularne cykle miesiączkowe nie są powodem do obaw. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Po prostu miej na uwadze, że jeśli chcesz zajść w ciążę, musisz być bardziej uważna i zwracać większą uwagę na swój cykl lub jeśli uważasz, że możesz cierpieć na wtórny brak miesiączki (amenorrhea), jeśli nie jesteś w ciąży.

Kiedy dokładnie zachodzi proces owulacji?

Kalendarz owulacji

W typowym cyklu trwającym 28 dni, który jest normalną długością cyklu miesiączkowego, owulacja będzie miała miejsce około 14 dnia cyklu. Oznacza to, że dni płodne w regularnym cyklu miesiączkowym będą zazwyczaj między 8 a 15 dniem całego cyklu menstruacyjnego.

Z tego właśnie powodu istnieje około 6 dni płodnych: pięć dni przed owulacją i dzień owulacji.

Jajeczko może przetrwać 12 do 18 godzin po uwolnieniu. Potem umrze, oznaczając koniec dni płodnych dla kobiety z regularnym cyklem miesiączkowym. Jednak nie wszystkie kobiety mają regularny cykl, który trwa tę samą liczbę dni z miesiąca na miesiąc.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Co się dzieje w przypadku gdy masz nieregularny cykl?

Zdecydowanie trudniej jest obliczyć dni płodne dla kobiet z nieregularnymi cyklami. Dlatego nawet przy tych szacunkach obliczeniach kobiety mogą nadal nie radzić sobie z zajściem w ciążę lub jej skutecznym zapobieganiu. Jeśli dostaniesz okresu w innym czasie podczas cyklu niż ma to zazwyczaj miejsce, łatwo jest popełnić błąd w obliczeniach.

Jeśli jednak wciąż chcesz obliczyć dni płodne w nieregularnym cyklu miesiączkowym, to powinnaś mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, musisz skrupulatnie spisywać historię swojego cyklu menstruacyjnego przez co najmniej sześć miesięcy. Na przykład jeden miesiąc może trwać 22 dni, kolejne 27, kolejne 31 i tak dalej.

Po zrobieniu tych notatek musisz użyć formuły:

  • Odejmij 18 dni od krótszego cyklu i 11 dni od najdłuższego cyklu miesiączkowego. Na przykład: Jeśli najkrótszy cykl wynosił 22 dni, a najdłuższy cykl wynosił 31 dni, to 22-18 = 4 i 31-11 = 20.
  • W związku z tym dni płodne przypadają między 4 a 20 dniem cyklu, czyli przez około 17 dni. Oczywiście ten szacunek jest niedokładny i długi, ale jeśli próbujesz zajść w ciążę, powinnaś uprawiać seks właśnie w tych dniach.

Gdy masz nieregularny cykl, najbezpieczniej jest przeprowadzić testy owulacyjne. Są one sprzedawane w aptekach i należy bardzo uważnie przestrzegać instrukcji, która jest dołączona do każdego zestawu. Jest to najlepszy sposób na określenie dni płodnych, niezależnie od tego, czy chcesz zapobiec ciąży, czy planujesz dziecko.

Dni płodne – czy i dlaczego warto wiedzieć, kiedy występują?

Tak. Znajomość twoich płodnych dni jest niezwykle przydatna w wielu aspektach. Jeśli oprócz zajścia w ciążę chcesz także wpływać na płeć swojego dziecka, to wielu lekarzy twierdzi, że znajomość twoich płodnych dni może być przy tym pomocna.

Chociaż ta teoria nie została jeszcze udowodniona, naukowcy twierdzą, że uprawianie seksu dokładnie w dniu owulacji zwiększa prawdopodobieństwo, że poczniesz chłopca. Uprawianie seksu 3 do 5 dni przed owulacją zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz mieć dziewczynkę.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Terapia seksualna na problemy z erekcją

Czy istnieją wyraźne objawy świadczące o tym, że masz dni płodne?

Aby obliczyć dni płodne, powinnaś również wiedzieć, jak rozpoznać objawy, które wysyła Ci Twoje ciało. Wśród objawów, które mogą świadczyć o nadchodzącej owulacji, najczęściej spotykamy:

  • Zwiększenie ilości płynu w pochwie o kolorze i konsystencji bardzo podobnym do białka jaja. Uwalnianie estradiolu wytwarza więcej płynu pochwowego niż zwykle. Jest to naturalny mechanizm smarowania kanału pochwy.
  • Krosty i zmiany na skórze są najbardziej znienawidzonym sygnałem ze wszystkich, ale wskazują wyraźnie na to, że kobieta owuluje. W tej fazie skóra staje się bardziej oleista, niezależnie od wieku kobiety.
  • Występuje nieznaczny wzrost ogólnej, średniej temperatury ciała, który zbiega się w czasie z uwolnieniem komórek jajowych przez jajniki. Progesteron jest odpowiedzialny za ten wzrost temperatury ciała. Wynosi on około jeden stopień Celsjusza.
  • Zwiększenie libido i popędu seksualnego. Wynika to ze wzrostu poziomu hormonów. Czujesz się bardziej atrakcyjna i wykazujesz więcej pożądania seksualnego. Twoje ciało staje się twoim najlepszym przyjacielem.
  • Wzrost apetytu podczas fazy owulacji. Dzieje się tak, ponieważ ciało kobiety jest przygotowane na ewentualną ciążę.
  • Możesz odczuwać lekki ból w dolnej części brzucha lub skurcze, które będą pojawiać się i znikać. Jest to kolejna wskazówka na to, że ​​właśnie owulujesz.
  • Nagłe wahania nastroju. Drażliwość i niestabilność emocjonalna są również wyraźnymi oznakami owulacji, które występują u większości kobiet.

Wnioski końcowe.

Zrozumienie naszego ciała jest bardzo pomocne, jeśli chodzi o cieszenie się naszą seksualnością. Niezależnie od tego, czy chcemy zajść w ciążę, czy tego nie chcemy. Pamiętaj, aby co najmniej raz w roku odwiedzać swojego ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z Twoim cyklem miesiączkowym i zdrowiem reprodukcyjnym.

Prowadzenie zdrowego i zrównoważonego życia jest również niezbędne dla zwiększenia płodności. Unikaj stresu, zrelaksuj się i ciesz się życiem w sypialni z partnerem bez względu na to, czy chcesz zajść w ciążę, czy nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.