Dlaczego tak ważne jest oddawanie krwi w lecie?
Oddawanie krwi jest bezinteresownym i szlachetnym gestem, który może pomóc uratować bardzo wiele istnień ludzkich każdego roku. Punkty krwiodawstwa znajdują się w większości naszych miast. Czasami możesz znaleźć punkt mobilny, który pozostanie w jednym miejscu przez kilka dni. Ale dlaczego tak ważne jest oddawanie krwi, szczególnie latem?
W czerwcu, lipcu i sierpniu odbywa się wiele kampanii mających na celu uświadomienie opinii publicznej, jak ważne jest oddawanie krwi latem. Wynika to z faktu, że liczba dawców spada drastycznie z powodu wakacji. 14 czerwca jest Światowym Dniem Dawcy Krwi i jest obchodzony, aby podziękować wszystkim dawcom za ich hojne poświęcenie.
Dlaczego ważne jest oddawanie krwi w lecie?
Oddawanie krwi jest niezbędne w ratowaniu wielu istnień ludzkich każdego roku.
Chociaż większość z nas jest w stanie wyjechać na wakacje, niestety jest wielu, którzy nie mogą z powodu stanu ich zdrowia. Ze względu na własne zdrowie muszą pozostać w szpitalu w celu leczenia, takiego jak chemioterapia, lub przeszczep narządu.
Ci ludzie nie przetrwaliby bez heroicznego aktu oddawania krwi. Krew jest niezbędna w tych sytuacjach jak i wielu innych. Dlaczego jednak w okresie letnim spada liczba dawców?
To może Cię zainteresować: Przeszczep głowy – fantastyka czy naukowa rzeczywistość?
Co ma do powiedzenia Bank Krwi?
Bank Krwi we Wrocławiu ponownie podkreśla znaczenie tego uczynku, jakim jest oddawanie krwi w lecie ze względu na okres świąt Bożego Narodzenia. Jeśli latem jest mniej dawców, miesiące przed świętami mogą być pod tym względem kryzysowe.
Według tego konkretnego banku krwi liczba dawców jest również drastycznie niska w styczniu i lutym. Z tego powodu używają wielu kampanii, aby uświadomić ogółowi społeczeństwa, jak ważne jest oddawanie krwi przez cały rok. Ale przede wszystkim w okresie, gdy liczba dawców tak znacząco maleje.
Liczba wypadków podczas lata rośnie
Szpitale i ośrodki opieki zdrowotnej są bardziej zdesperowane w kwestii oddawania krwi w okresie letnim.
Innym powodem, dla którego tak ważne jest oddawanie krwi w lecie, jest fakt, że zdarza się wtedy więcej wypadków. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć wypadek podczas jazdy jeśli nie będziesz zatrzymywał się na przerwy. Powodem również może być fakt, że po deszczu nawierzchnia drogi jest śliska lub jeśli coś Cię rozprasza podczas prowadzenia samochodu.
Liczba ludzi, którzy tracą życie w drodze, niepokojąco rośnie z każdym rokiem. Dlatego tak ważne jest teraz oddawanie krwi. Możemy pomóc ośrodkom zdrowia i szpitalom, upewniając się, że mają wystarczającą ilość osocza, aby poradzić sobie z tego rodzaju niebezpiecznymi dla zdrowia i życia sytuacjami.
Może Cię to zainteresować: Anemia i niedobór żelaza: jak je odróżnić?
Oddawanie krwi ratuje życie
Jak widać oddawanie krwi latem jest bardzo ważne, ale jeśli to możliwe, powinniśmy oddawać przez cały rok. Jak już wspomnieliśmy, tysiące osób potrzebuje transfuzji po wypadkach. Jednak krew jest również potrzebna w następujących przypadkach:
- Kobiety cierpiące na powikłania porodowe i tracące zbyt dużo krwi
- Dzieci ze zdiagnozowaną ciężką niedokrwistością z powodu niedożywienia.
- Ludzie, którzy zostali dotknięci poważnym obrażeniom spowodowanymi wypadkami drogowymi.
- Ludzie, którzy muszą mieć operację (torbiel jajnika, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit…).
Oddawanie krwi jest bardzo ważne we wszystkich wymienionych sytuacjach. Podobnie jak organy do przeszczepu, musimy pamiętać, że krew ma datę ważności. Bardzo często w wielu szpitalach brakuje określonej grupy krwi, takiej jak typ A.
Czy kiedykolwiek oddałeś krew? Czy byłeś kiedyś w centrum krwiodawstwa? Jeśli jesteś zdrowy i jesteś w stanie przekazać komuś część siebie, nie myśl o tym dwa razy. Razem możemy sobie pomóc. Oddanie odrobiny krwi może pomóc bardzo wielu ludziom!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- A., D. M. C., & V., M. C. M. (2015). MEDICINA TRANSFUSIONAL EN EL SIGLO XXI. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2015.11.002
- Bani, M., & Giussani, B. (2010). Gender differences in giving blood: A review of the literature. Blood Transfusion. https://doi.org/10.2450/2010.0156-09
- Booth, C., & Allard, S. (2017). Blood transfusion. Medicine (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.mpmed.2017.01.014
- Martin Santana, J. D., & Beerli Palacio, A. (2008). El comportamiento del donante de sangre desde la perspectiva del marketing social: factores determinantes de la predisposición a donar. Revista Española de Investigación de Marketing ESIC., 12(1), 27–41.
- Moreno Arroyo, C., & Estrada Masllorens, J. M. (2009). La donación de órganos en España: competencias del profesional de enfermería. Nursing, 27(9), 56–61. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(09)70627-2
- Nigam, A., Prakash, A., & Saxena, P. (2013). Blood transfusion in obstetrics. Kathmandu University Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.1.4077.412
- Rodríguez-Rodríguez, M. (2011). La promocion de la donacion voluntaria y habitual de sangre como impacto en la seguridad transfusional, Colombia 2010. Boletin Informativo Salud Transfusional. Vol 5. Numero 1. Retrieved from www.ins.gov.co
- Sharma, S., Sharma, P., & Tyler, L. N. (2011). Transfusion of blood and blood products: Indications and complications. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/S0002-838X(11)60093-2