Dlaczego klatka piersiowa boli podczas oddychania?

Powody, dla których klatka piersiowa boli podczas oddychania, są bardzo zróżnicowane. W niektórych przypadkach ma to związek z poważną chorobą serca lub płuc. Innym razem jest to objaw problemów, które nie są tak poważne. Dowiedz się więcej na ten temat czytając ten artykuł.
Dlaczego klatka piersiowa boli podczas oddychania?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czasami klatka piersiowa boli podczas oddychania, a przyczyn może być wiele. Niektóre z nich są dość poważne, więc jest to objaw, którego nigdy nie należy przeoczyć. Generalnie każdy ból w klatce piersiowej powinien skłonić do jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Powody, dla których boli Cię klatka piersiowa podczas oddychania, są zwykle związane z problemami z płucami lub z sercem. Jest to objaw, który występuje w różnych warunkach i sam w sobie nie wystarczy do określenia, co się dzieje. Dlatego musi podlegać specjalistycznej ocenie lekarskiej.

Ze wszystkiego, co powiedzieliśmy do tej pory, jasno więc wynika, że ​​nie jest łatwo ustalić, dlaczego klatka piersiowa boli podczas oddychania. Jednak główne przyczyny opisujemy w dalszej części artykułu.

Zapalenie opłucnej, jeden z powodów, dla których twoja klatka piersiowa boli podczas oddychania

Zapalenie opłucnej to stan zapalny błony surowiczej, w której zamknięte są płuca. To rodzaj membrany składającej się z dwóch warstw. Jedna z tych warstw wyściela wewnętrzną powierzchnię klatki piersiowej, a druga otacza płuca. Przy stanie zapalnym powoduje dość silny ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas oddychania.

W rzeczywistości głównym objawem zapalenia opłucnej jest ból, który nasila się podczas wdechu i wydechu. Z tego powodu często odczuwa się brak powietrza, ponieważ osoba stara się oddychać bardzo delikatnie, aby nie zwiększać dyskomfortu. Czasami ból rozprzestrzenia się również na ramiona i plecy.

Ponadto, czasami między dwiema warstwami opłucnej gromadzi się płyn. Taki stan nazywa się wysiękiem w opłucnej. Jeśli jest dużo płynu, pojawia się ciśnienie w płucach, które może doprowadzić do częściowego lub całkowitego zapadnięcia się płuc. Powoduje to kaszel i zwiększoną duszność.

Zapalenie osierdzia

W zapaleniu osierdzia również boli klatka piersiowa podczas oddychania. Jest to stan zapalny blaszek osierdzia, które stanowi błoną otaczającą serce. Również ma dwie warstwy i w stanie zapalnym poziom płynu między nimi wzrasta. Zwiększona ilość płynu wywiera następnie nacisk na serce i ogranicza jego pompowanie.

Głównym objawem zapalenia osierdzia jest silny ból po lewej stronie klatki piersiowej. Klatka piersiowa boli coraz bardziej, gdy oddychasz, zwłaszcza jeśli wykonujesz głęboki oddech. Ból ten nasila się również w pozycji leżącej i zwykle towarzyszy mu kaszel, gorączka i ogólne uczucie dyskomfortu.

Zator tętnicy płucnej: ból w klatce piersiowej podczas oddychania

Zator tętnicy płucnej jest chorobą zagrażającą życiu, która pojawia się, gdy skrzeplina odrywa się od innej części ciała i dociera do tętnic płucnych. Na ogół taka skrzeplina pochodzi z kończyn dolnych ciała.

Objawy zatoru tętnicy płucnej nie zawsze jednak są takie same. Bardzo często występuje natomiast ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas oddychania z pewną głębokością. Zwykle występują również dodatkowe objawy, takie jak między innymi zawroty głowy, pobudzenie, niepokój, omdlenia lub drgawki.

Odma opłucnowa lub zapaść płuc

Zapaść płuc lub odma opłucnowa to stan, który występuje, gdy powietrze uchodzi z płuc i osiada między płucem a klatką piersiową. To nagromadzenie powietrza wywiera silny nacisk na płuco i zapobiega jego normalnej ekspansji podczas wdechu.

Typowym objawem odmy opłucnowej jest ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas oddychania lub kaszlu. Występuje również duszność i ucisk w klatce piersiowej. Czasami stan powoduje również zawroty głowy i oszołomienie, a także niebieskawy kolor skóry, przyspieszone tętno i wstrząs.

Przeczytaj także ten przydatny materiał: Nieprawidłowe oddychanie i jego wpływ na zdrowie

Zapalenie płuc

Inhalacje
Obecność bakterii w płucach może powodować komplikacje na poziomie oddechowym.

Innym powodem, dla którego boli cię klatka piersiowa podczas oddychania, jest zapalenie płuc. Jest to infekcja powodująca stan zapalny jednego lub obu worków powietrznych w płucach. Te worki mogą w konsekwencji wypełniać się płynem lub ropą, powodując silny kaszel, któremu towarzyszy flegma lub ropa.

Zapalenie płuc ma zmienne nasilenie, ale może zagrażać życiu. Jednym z charakterystycznych objawów zapalenia płuc jest ból w klatce piersiowej podczas oddychania lub kaszel.

Występuje również kaszel, zmęczenie, gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, duszność, a w niektórych przypadkach dezorientacja lub zmiany w funkcjonowaniu psychicznym.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Trudności z oddychaniem podczas ćwiczeń: przyczyny

Zespół Tietzego: klatka piersiowa boli podczas oddychania

Zespół Tietzego (Costochondritis) to rzadka choroba, którą wywołuje stan zapalny występujący w chrząstce łączącej żebro z kością klatki piersiowej lub mostkiem. Takie zapalenie powoduje silny ból w klatce piersiowej, który często mylony jest z zawałem serca.

Ból zauważalnie zwiększa się szczególnie przy głębokim oddychaniu lub kaszlu. Przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ale zwykle ustępuje ono samoistnie po kilku dniach lub tygodniach.

Czy boli Cię klatka piersiowa podczas oddychania? Jeśli tak, zachęcamy do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi pełne badanie i powie Ci, co ci dolega i jak powinieneś o siebie zadbać, aby poprawić swój stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.