Digestif: czy warto go spożywać?

Digestif: czy warto go spożywać?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Większość ludzi uważa, że digestif to napój o właściwościach korzystnych dla zdrowia. Jednak w dzisiejszym artykule wytłumaczymy, dlaczego picie alkoholu po ciężkich posiłkach nie stanowi dobrego pomysłu.

Digestif to napój alkoholowy przygotowany w taki sposób, aby ułatwić trawienie i wspomóc cały proces rozkładania pokarmu w żołądku. Ta umiejętność bazuje na przypisywanej alkoholowi mocy umożliwiającej stymulowanie wydzielania soków trawiennych.

Jednak nie ma żadnych dowodów naukowych, które popierałyby to stwierdzenie. Żadne badania nie udowadniają korzystnego wpływu alkoholu na procesy trawienne. Do najbardziej popularnych aperitifów zalicza się choćby patxaran, orujo, nalewki ziołowe, czy likier kawowy.

Nigdy nie zaleca się picia alkoholu, nawet takiego jak digestif

Napoje alkoholowe to zazwyczaj prawdziwy coup de grace po pożywnym i obfitym posiłku. Jednak mimo tradycyjnych przekonań alkohole wcale nie wywierają korzystnego wpływu na zdrowie.

Ani wino, ani inne napoje alkoholowe typu digestif nie poprawiają żadnych procesów organicznych ani nie mają właściwości antyoksydacyjnych. Za to ciągłe spożywanie napojów alkoholowych stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia.

Różne drinki
Żadne odkrycia naukowe nie wskazują na to, aby alkohole typu digestif poprawiały działanie układu pokarmowego.

Spożywanie alkoholu nadwyręża wątrobę, organ, który odpowiada za jego metabolizowanie. Poza tym zwiększa on ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej oraz układu pokarmowego. Co więcej, wiąże się również z innymi rodzajami raka oraz skomplikowanymi chorobami.

Mimo tego, że digestif to drink z korzeniami silnie ugruntowanymi w kulturze, musisz mieć świadomość, że żadna z jego odmian nie wypływa korzystnie na organizm. WHO wymienia uznaje alkohol za szkodliwą substancję. Dlatego też właśnie tak powinno się go traktować.

Najlepiej jest unikać jego picia lub spożywać go jedynie w niewielkich ilościach. Codzienne picie napojów alkoholowych, nawet w małych dawkach, stanowi ogromne średnio- i długoterminowe ryzyko dla zdrowia.

Produkty spożywcze wspomagające trawienie

Jednak niektóre pokarmy potrafią poprawiać trawienie lub sprawiać, że przebiega sprawniej. Doskonały przykład stanowi ananas, który zawiera enzym bromelinę. Odpowiada on za wspieranie rozkładania białek i poprawianie ich absorpcji. Poza tym ananas ma działanie diuretyczne, które pomaga zmniejszyć zatrzymywanie płynów w organizmie.

Pokarmy o dużej zawartości błonnika również wspomagają procesy trawienne. Zwiększają objętość stolca oraz stymulują perystaltykę jelit. Dlatego na koniec każdego posiłku, a zwłaszcza tego ciężkiego, warto jest zjeść kawałek owocu. Poza tym istnieją skuteczne terapie farmaceutyczne, które zapobiegają niestrawności lub pomagają Ci sobie z nią radzić.

Nie powinno się spożywać ciężkich posiłków

Jedna z najważniejszych zasad dietetyki to unikanie spożywania większych ilości pokarmów niż potrzebujesz. Tym samym unikanie spożywania dużych posiłków jest zazwyczaj lepsze od spożywania produktów spożywczych wspomagających trawienie, aby poradzić sobie z ogromną ilością pokarmu, który organizm musi strawić.

Bardzo tłuste pokarmy znacząco spowalniają procesy trawienne. Dlatego też powinnaś upewnić się, że w każdym Twoim posiłku znajdują się warzywa. Musisz dodać do nich grillowane lub pieczone źródła białka. Oprócz tego, jeśli to konieczne, na talerzu możesz położyć porcję węglowodanów złożonych.

Likier kawowy - aperitif
Chociaż napoje typu digestif są powszechnie stosowane, to wcale nie są skuteczne.

Powinnaś unikać sosów oraz przetworzonych, smażonych czy panierowanych pokarmów. To właśnie one ponoszą winę za spowalnianie i pogarszanie procesów trawiennych. Poza tym mają niewielką wartość odżywczą.

Jedzenie dużych ilości świeżych pokarmów poprawia trawienie oraz całą dietę. Oprócz tego do posiłków powinnaś pić wodę. Gazowane napoje mogą wywoływać niekomfortowe wzdęcia, które mogą utrudniać procesy trawienne.

Digestif: podsumowanie rozmyślań

Nigdy nie warto spożywać napojów alkoholowych, bez względu na to, czy są uznawane za digestify, czy też nie. Najlepiej byłoby, gdybyś unikała również zbyt tłustych pokarmów. Jednak jeśli już je zjesz, nie powinnaś pić po nich alkoholu.

Częste spożywanie takich napojów odbija się na zdrowiu i zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób. Poza tym wcale nie poprawia procesów trawiennych.

O wiele lepiej jest spożyć po posiłku kawałek owocu. Ananas wspomaga rozkład białek oraz ich wchłanianie w jelicie cienkim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braillon A., Alcohol: cardiovascular disease and cancer. J Am Coll Cardiol, 2018. 71 (5): 582-583.
  • Maurel DB., Boisseau N., Benhamou CL., Jaffre C., Alcohol and bone: review o dose effects and mechanisms. Osteoporos Int, 2012. 23 (1): 1-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.