Dietetyczne pokarmy powodujące przybieranie na wadze
Ludzie zawsze próbują nowych diet, aby schudnąć. Jest tak wiele sztuczek, wskazówek i przepisów, które mają pomóc schudnąć lub utrzymać wagę. Jednak nie zawsze działają. Dzieje się tak, ponieważ istnieją pokarmy dietetyczne, które mogą powodować nieświadome przybieranie na wadze.
Ogólnie rzecz biorąc, żywność, której zawsze należy unikać, to między innymi ciastka, cukierki, tłuszcze i czekoladki. osoby, które codziennie spożywają te produkty, często padają ofiarą otyłości. Istnieją jednak inne pokarmy dietetyczne, które zasadniczo powinny być zdrowe, ale faktycznie powodują przybieranie na wadze.
Poniżej pokażemy Ci listę 5 dietetycznych produktów spożywczych, które sprawiają, że przybierasz na wadze, nawet o tym nie wiedząc.
Diety odchudzające
Jeśli chodzi o odchudzanie, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wyeliminować tłuszcze, desery, napoje orzeźwiające i ogólnie słodycze. Zamiast tego powinnaś włączyć zdrową żywność. Jednak wiele produktów, które uważamy za zdrowe, w rzeczywistości takie nie są. Na dodatek szkody, jakie powodują, są bardzo podobne do tych, które wynikają z jedzenia mąki lub cukru.
Pokarmy dietetyczne, które mogą sprawić, że przytyjesz
Eksperci wskazują, że niektóre produkty spożywcze, które uważano za pokarmy dietetyczne sprzyjające odchudzaniu, w rzeczywistości dają odwrotny efekt. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo poniżej.
1. Napoje dietetyczne
Naukowcy uważają, że kiedy jemy i pijemy coś słodkiego, nasze ciała oczekują kalorii. Jednak gdy napoje nie zawierają kalorii, nasz organizm reaguje spowolnieniem metabolizmu, co obniża poziom insuliny i sprawia, że w efekcie przybieramy na wadze.
Co zatem należy wypić zamiast tego? Najbardziej polecanym napojem jest woda. Dodatkowo możesz spróbować mrożonej herbaty bez cukru, wody z cytryną lub naparów.
2. Dietetyczne pokarmy „niskotłuszczowe”
Kiedy ludzie kupują produkty o niskiej zawartości tłuszczu, zwykle spożywają o 30% więcej tej żywności. Taki wybór im więc nie pomaga, ponieważ w końcowym efekcie jedzą więcej.
Dlatego ważne jest, aby uważać na porcje zdrowej żywności i trzymać się z dala od produktów niskotłuszczowych. Najważniejsza jest kontrola i wielkość porcji.
3. Jogurt smakowy
Wielu uważa, że jogurt pomaga w trawieniu dzięki zawartości zdrowych bakterii. Chociaż to prawda, najlepszą opcją jest zawsze jogurt naturalny.
Jogurty smakowe są zazwyczaj słodzone zbyt dużą ilością cukru i syropem kukurydzianym. Dobrą alternatywą jest natomiast dodanie świeżych owoców do jogurtu bez cukru.
4. Owoce puszkowane
Gdy firmy pakują owoce, wiedzą, że muszą coś zrobić, by przedłożyć ich termin przydatności do spożycia. Dlatego często dodają do nich syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, aby poprawić ich smak i okres ważności.
Dlatego jedzenie świeżych i sezonowych owoców to zawsze najlepsza opcja.
5. Napoje sportowe
Większość znanych sportowców spożywa te napoje, w związku z czym wielu ludzi myśli, że są zdrowe. Jednak wszystko, czego dostarczają, to cukier i woda, co oznacza, że spożywasz więcej kalorii.
Napoje te są zalecane tylko dla osób wykonujących ćwiczenia fizyczne, ponieważ zastępują cukry tracone podczas treningu. Jednak poza sportem nie stanowią najlepszej świetną opcją.
Przeczytaj ten artykuł: Wypróbuj to zdrowe tygodniowe menu odchudzające
Te wyraźne przykłady pokazują, że tak zwane dietetyczne pokarmy mogą powodować przybieranie na wadze. Jak więc możesz osiągnąć swój cel? Poniżej podamy kilka podstawowych wskazówek, o których należy pamiętać, rozpoczynając dietę odchudzającą.
Wskazówki dotyczące diety odchudzającej
- „Spalacze tłuszczu” nie istnieją. Wszystkie produkty, pokarmy i suplementy są jedynie uzupełnieniem diety niskokalorycznej. Oznacza to, że są skuteczne tylko wtedy, gdy masz dobrze zaprojektowaną i spersonalizowaną dietę.
- Powiedz “tak” węglowodanom. Węglowodany są niezbędne dla organizmu, nawet jeśli stosujesz dietę odchudzającą. Najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste, które dostarczą Ci więcej błonnika i składników odżywczych.
- Tłuszcz? Tak, ale upewnij się, że jest wysokiej jakości. Tłuszcz jest potrzebny, ale należy go spożywać z umiarem. Dlatego do przyrządzania sałatek i potraw warto spróbować oliwy z oliwek. Dieta nie oznacza, że musisz zrezygnować z dobrego smaku. Dodatkowo, dobre tłuszcze dostarczą Ci kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz witaminy A, D i E.
- Kolacja nie jest wrogiem. Podobnie jak w przypadku śniadania, trzeba również dobrze zakończyć dzień. Kolacja jest ważna, ponieważ podczas snu twoje ciało wytrzymuje średnio 8 godzin bez spożywania czegokolwiek. W tym czasie nadal jednak potrzebujesz wystarczającej ilości energii, aby twój organizm normalnie funkcjonował.
Do osiągnięcia dobrych wyników niezbędne są ćwiczenia
Pamiętaj, że nie chodzi tylko o spożywanie mniejszej ilości kalorii, ważne jest również, aby spalić te, które spożywasz. Nie oznacza to jednak, że musisz zapisać się na siłownię lub zostać zawodowym sportowcem. Po prostu zacznij chodzić na spacery, chodzić po schodach, chodzić po górach lub spacerować po plaży.
Zdecydowanie jasne jest, że siedzenie na kanapie nie pomoże Ci schudnąć. Nasze ciała są zaprojektowane do ruchu, a dzięki ćwiczeniom, będziesz w stanie zjeść trochę więcej podczas diety.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Institute of Diabetes and Digestive and kidney Diseases. La nutrición y la pérdida de peso: mitos y verdades. Diciembre de 2014. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/control-de-peso/nutricion-perdida-peso-mitos-verdades
- Amzallag William. De perder peso, al control del peso. Rev Cubana Invest Bioméd [Internet]. 2000 Ago [citado 2019 Feb 25] ; 19( 2 ): 98-115. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002000000200002&lng=es.
- Cagnasso Carolina E, López Laura B, Valencia Mirta E. Edulcorantes no nutritivos en bebidas sin alcohol: estimación de la ingesta diaria en niños y adolescentes. Arch. argent. pediatr. [Internet]. 2007 Dic [citado 2019 Feb 25] ; 105( 6 ): 517-521. Disponible en: http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0325-00752007000600007&lng=es.