Dieta przyszłej mamy – co jeść w ciąży?
Każda ciężarna kobieta powinna wiedzieć, że żywienie pełni kluczową rolę przez te dziewięć wyjątkowych miesięcy. Ale czy dieta przyszłej mamy to naprawdę jedzenie za dwoje? Jeśli tak – co w rzeczywistości oznacza to przysłowie?
Przekonasz się sama, że bliscy będą zwracali Ci uwagę na to, że powinnaś jeść więcej. Ale tak naprawdę nie chodzi tu o ilość a o jakość pożywienia. Jedzenie zbyt dużych porcji może tylko przysporzyć Ci wielu problemów. Dieta przyszłej mamy absolutnie nie powinna polegać na podwójnych dokładkach.
Pamiętaj przede wszystkim o tym, że wartość odżywcza produktów, które jesz jest kluczowa. Po pierwsze, powinnaś jeść mniej słodkich przekąsek lub zrezygnować z nich całkowicie. Po drugie, ogranicz spożycie tłustych potraw.
Oba typy dań mają w sobie mnóstwo kalorii których nie potrzebujesz, a niewiele witamin, białka i minerałów, które wpływają korzystnie na zdrowie Twoje i dziecka.
W okresie ciąży dobrze jest zmienić styl życia na lepszy. Dieta przyszłej mamy powinna być zdrowa i zbilansowana. Skup się też na regularnych ćwiczeniach. Spacery to idealny wybór dla ciężarnych kobiet. Ten rodzaj aktywności poprawia krążenie krwi i wspomaga spalanie tłuszczu i kalorii.
Zalecamy jednak, byś najpierw skonsultowała się z lekarzem. Specjalista zaleci Ci najlepszy typ ćwiczeń.
Dieta przyszłej mamy: co jeść, czego unikać?
Unikaj surowych ryb
Sushi jest teraz bardzo modne. W sklepach znajdziesz mnóstwo odmian tego dania.
Są także kraje, w których w tradycyjnej kuchni używa się surowych ryb do wielu przepisów – za przykład może posłużyć tu choćby peruwiańskie ceviche. I choć surowe ryby są bardzo zdrowe i zawierają dużo białka, lekarze nie zalecają ciężarnym kobietom jedzenia ich.
Ryby użyte do przygotowania tych potraw mogą zawierać larwy anisakis – pasożyta, który powoduje stany zapalne i różnorodne schorzenia.
I choć produkty trafiające do sklepów są starannie przetwarzane i sprawdzane, aby zapobiec tego rodzaju sytuacjom, nie ma nigdy całkowitej pewności. A więc unikanie jedzenia surowych ryb w ciąży to dobry sposób na zapobieganie komplikacjom.
Zrezygnuj z niepasteryzowanego mleka i miękkich serów
Jak zapewne już wiesz, tego typu produkty są ryzykowne. Mogą zawierać bakterie i pasożyty.
Źródeł wapnia jest mnóstwo. Skup się na tych roślinnych. Zapewnią Ci one odpowiednią dawkę tego składnika, potrzebną zarówno Tobie, jak i maleństwu, a przy tym nie niosą ze sobą ryzyka powikłań.
Przeczytaj koniecznie: Produkty pochodzenia roślinnego bogate w wapń
Dieta przyszłej mamy to 5 posiłków dziennie
Podrażnienie żołądka i mdłości to bardzo częste nieprzyjemności towarzyszące ciąży. Wiele kobiet zaczyna odczuwać sytość bardzo wcześnie. Przestają one wtedy jeść i nie kończą posiłku, nie zdając sobie sprawy z tego, że dostarczają sobie i dziecku zbyt mało składników odżywczych.
W związku z tym, sugerujemy by Twoja dieta przyszłej mamy była oparta na jedzeniu niewielkich posiłków co 3 godziny. W ten sposób dostarczysz sobie i maleństwu wszystkich niezbędnych składników. Nie będziesz jednak musiała mierzyć się z nieprzyjemnymi efektami przejedzenia.
Jedz więcej pełnych ziaren
Dieta przyszłej mamy musi uwzględniać kwestię energii. Jako że teraz w Twoim organizmie rozwija się maleństwo, Twoje trawienie nieco się komplikuje.
Dlatego właśnie ważne są źródła węglowodanów które powoli uwalniają energię. Tego typu produkty sprawią, że zasoby sił będą uwalniane stopniowo i równomiernie z biegiem czasu. Będziesz więc czuła się pełna energii przez dłuższy czas. Kolejną zaletą jest to, że składniki odżywcze nie zamieniają się w tłuszcz. Ponadto takie węglowodany przyspieszają metabolizm.
Dowiedz się więcej: Spacery – sposób na zbędne kilogramy!
Pilnuj pięciu porcji owoców
Owoce to Twoi najlepsi przyjaciele. Po pierwsze, zapewniają one te same korzyści co wspomniane wyżej pełne ziarna. Po drugie, dostarczają Ci cukrów w zdrowej formie oraz dawki bezcennych witamin.
Mówiąc “zdrowy cukier” mamy na myśli cukier, który pozwala Ci na utrzymanie energii na odpowiednim poziomie a jednocześnie jest łatwy do strawienia.
Niezdrowy cukier jest z kolei bardzo trudno strawić. Zamienia się on w tłuszcz i szkodzi Twojemu zdrowiu.
Dieta przyszłej mamy powinna opierać się o tłuszcze roślinne
Tłuszcze zwierzęce podnoszą poziom cholesterolu. Sprawiają, że czujesz się gorzej a Twój organizm jest słabszy. Z kolei tłuszcze roślinne działają odwrotnie, przyczyniając się do poprawy Twojego zdrowia.
W związku z tym, najlepsze co możesz zrobić to włączenie do swojej diety produktów takich jak oliwa z oliwek, olej z awokado i niskotłuszczowy jogurt naturalny.
Z pomocą tych prostych wskazówek będziesz wiedziała co dokładnie jeść w ciąży, a czego za wszelką cenę unikać. Pamiętaj zawsze o tym, że dieta przyszłej mamy powinna wspomagać trawienie. Po drugie, Twój jadłospis musi być pełen produktów bogatych w witaminy i minerały, których potrzebujesz i Ty, i dziecko.
Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Specjalista pomoże Ci dobrać dietę do indywidualnych potrzeb.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aibinu IE, Smooker PM, Lopata AL. Anisakis Nematodes in Fish and Shellfish- from infection to allergies. Int J Parasitol Parasites Wildl. 2019 Jun 6;9:384-393. doi: 10.1016/j.ijppaw.2019.04.007. PMID: 31338296; PMCID: PMC6626974.
- Mattson MP, Longo VD, Harvie M. Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev. 2017 Oct;39:46-58. doi: 10.1016/j.arr.2016.10.005. Epub 2016 Oct 31. PMID: 27810402; PMCID: PMC5411330.
- Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16. doi: 10.1111/apt.13662. Epub 2016 May 12. PMID: 27170558.