Dieta proteinowa – krótka droga do szczupłej sylwetki

Stosowanie diety proteinowej to znakomity sposób na dostarczenie organizmowi wielu cennych korzyści, zarówno na poziomie zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Plan żywieniowy oparty na białkach może być różnorodny i kolorowy – czeka na nas szeroki wachlarz zdrowych i smacznych produktów.
Dieta proteinowa – krótka droga do szczupłej sylwetki

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta proteinowa, zwana też białkową, stanowi jedną z propozycji dla osób odchudzających się. Opiera się ona na spożywaniu dużej ilości białka i jednoczesnym ograniczeniu przyjmowania węglowodanów i tłuszczów. Celem tego typu odżywiania jest zmniejszenie uczucia głodu i szybsza utraty zbędnej tkanki tłuszczowej.

Najpopularniejsza na świecie dieta białkowa została opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana. Stanowi ona kompleksowy plan utraty masy ciała, zwłaszcza u osób ze sporą nadwagą lub otyłością.

Jej konsekwentne stosowanie prowadzi do szybkiego spadku masy ciała przy jednoczesnym zachowaniu energii na strawienie i przyswojenie spożywanego białka.

Krótko mówiąc, każdego rodzaju dieta proteinowa zakłada zwiększenie udziału białek w stosunku do zwykłego, prawidłowo zbilansowanego planu żywieniowego.

Badania naukowe dowodzą, że organizm zużywa spore ilości energii na strawienie i przyswojenie białka, którą czerpie w większości z odłożonych zapasów tkanki tłuszczowej.

Od lat wiele osób na całym świecie zachwyca się rezultatami prostej diety białkowej. Dzięki niej łatwiej jest obniżyć masę ciała i uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Pamiętajmy, że dieta proteinowa to tylko plan żywieniowy, który powinien być poparty codzienną aktywnością fizyczną. Sama w sobie nie czyni cudów.

Dieta proteinowa – na czym polega?

Białka to substancje odżywcze, które należą do grupy podstawowych składników codziennej diety. Są one budulcem tkanek oraz biorą udział w procesie regeneracji uszkodzonych komórek ciała.

To właśnie od nich zależy stan i kondycja naszych kości i mięśni. Niedobór białka w organizmie przejawia się głównie zaburzeniami w funkcjonowaniu aparatu ruchu.

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie diety opierającej się w głównej mierze na proteinach, dowiedz się więcej na ich temat oraz poznaj ich największe źródła.

Produkty białkowe

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, że białka dzielą się na dwie wielkie grupy: białko zwierzęce i roślinne. Każda dieta proteinowa powinna bazować na produktach z obydwu grup białkowych.

Najpopularniejsze źródła białka roślinnego to:

  • Nasiona soi i produkty sojowe (tofu, tempeh, mleko sojowe, kotlety sojowe itp.)
  • Komosa ryżowa (quinoa)
  • Seitan, czyli roślinny wysokobiałkowy substytut mięsa
  • Rośliny strączkowe (soczewica, fasola, groch, ciecierzyca, bób itp.)
  • Ryż i amarantus
  • Suszone owoce, orzechy i nasiona

Najpopularniejsze źródła białka zwierzęcego to:

  • Chude mięso (drób, cielęcina, konina, wołowina itp.)
  • Odtłuszczone wędliny
  • Ryby
  • Owoce morza
  • Jaja
  • Mleko i chude produkty nabiałowe

Białko, błonnik i woda – trzy filary diety proteinowej

Dieta białkowa jest bardzo prosta – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, a następnie zachować równowagę pomiędzy spożyciem białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dodatkowo należy wzbogacić codzienny jadłospis o żywność bogatą w błonnik pokarmowy i wodę.

Pamiętaj, że im więcej białek spożywasz, tym bardziej powinieneś wspomóc pracę żołądka, aby ten bez problemu strawił większą ilość protein niż ta, do której jest przyzwyczajony.

Dodatkowo woda i błonnik ułatwiają wydalanie niestrawionych resztek i innych odpadów metabolicznych.

Zadbaj więc o to,  by w żadnym posiłku nie zabrakło świeżych warzyw, owoców, produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych kasz) oraz roślin strączkowych. Tylko zdrowa i prawidłowo skomponowana dieta pomoże ci schudnąć trwale i bez uszczerbku na zdrowiu.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Sztuka picia wody – jak i ile?

Dieta proteinowa – jak ją zaplanować?

Generalnie przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety, która zakłada zwiększenie bądź obniżenie spożycia jednej grupy produktów w stosunku do pozostałych, należy wykonać podstawowe badania, by wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania do jej zastosowania.

Warto więc wybrać się do lekarza i skonsultować z nim chęć zastosowania diety odchudzającej. Być może zmagasz się z dolegliwościami, które dieta białkowa może nasilić.

Jeśli doskwiera ci spora nadwaga lub otyłość, konieczna będzie także wizyta u . Nie ryzykuj i nie wprowadzaj nowego planu żywieniowego na własną rękę.

Długopis w ręce

Fachowa porada i praca pod okiem specjalisty pomogą ci zredukować masę ciała w zdrowy i bezpieczny dla organizmu sposób. Chociaż podstawowa dieta proteinowa nie jest trudna do przeprowadzenia, w trosce o swoje zdrowie warto zasięgnąć opinii lekarza.

W rzeczywistości dieta białkowa jest podobna do codziennego zdrowego planu żywieniowego, z zastrzeżeniem zwiększenia spożycia produktów białkowych i ograniczenia węglowodanów i tłuszczów.

Inne reguły są takie same, jak w przypadku pozostałych diet:

  • Należy stawiać na różnorodność spożywanych składników, łącząc produkty roślinne ze zwierzęcymi.
  • Posiłki należy jadać o stałej porze, najlepiej w niewielkich porcjach 4-5 razy dziennie.
  • Produkty białkowe dostarczają uczucia sytości na długo, dzięki czemu pomagają uniknąć podjadania między posiłkami.
  • Dietę proteinową należy stosować w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną, a w przypadku otyłości z treningiem pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Skuteczność diety białkowej

Dieta proteinowa to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na efektywne zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Chociaż opinie ekspertów na jej temat są podzielone, rzeczywiście dieta ta daje szybkie efekty i w krótkim czasie można zgubić spore zapasy tłuszczu. Pewnie dlatego przekonały się do niej tysiące osób na całym świecie.

Obok najpopularniejszej diety Dukana pojawiło się wiele innych proteinowych planów żywieniowych na skuteczną utratę wagi. Założenie wszystkich z nich jest jednak takie same – białko, białko i jeszcze raz białko!

Im większe jego spożycie, tym szybsze spalanie tłuszczu.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Dieta ketogeniczna – poznaj wady i zalety

Dieta proteinowa – korzyści

  • Dieta bazująca na spożywaniu zwiększonej ilości białka jest bardzo łatwa do przeprowadzenia, a efekty widać szybko. Dzięki temu motywacja osoby odchudzającej się rośnie i z każdym dniem przybliża się ona do wyznaczonego celu.
  • Dysponując ogromną bazą produktów białkowych, możemy bez ograniczeń komponować swoje posiłki tak, aby były one odżywcze i zarazem smaczne.
  • Bez problemu można dostosować dietę do własnych upodobań kulinarnych.
  • Ograniczenie spożycia tłuszczów może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na utratę masy ciała, ale także na pracę układu sercowo-naczyniowego.
  • Dzięki bogactwu białek w diecie, zapobiegamy utracie masy mięśniowej – problemowi związanemu ze stosowaniem restrykcyjnych diet odchudzających. Co więcej, , dzięki czemu poprawiamy wygląd naszej sylwetki.
  • W odróżnieniu do większości diet odchudzających, plan żywieniowy bazujący na zwiększonym spożyciu białka nie wywołuje efektu jojo, dzięki czemu odchudzanie jest skutecznie i bezpieczne dla zdrowia.
Kobieta pijąca koktajl

Jak można zauważyć, dieta białkowa nie ma nic wspólnego z większością restrykcyjnych i niesmacznych cudownych diet odchudzających.

Jej założeniem jest stopniowe włączanie do codziennego jadłospisu zdrowych i wartościowych dla organizmu produktów, które w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną dają szybką i efektywną utratę masy ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Ting R., Dugré N., Allan GM., Lindblad AJ., Ketogenic diet for weigth loss. Can Fam Physician, 2018.
    • Franzke B., Neubauer O., Cameron Smith D., Wagner KH., Dietary protein, muscleand physical function in the very old. Nutrients, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.