Dieta na zapalenie przełyku - co należy jeść?
Dieta na zapalenie przełyku wymaga wprowadzenia pewnych modyfikacji w nawykach żywieniowych. Ma ona na celu obniżyć intensywność objawów, a tym samym poprawić samopoczucie i jakość życia osoby zmagającej się z tą dolegliwością. Jest to zwykle choroba przewlekła i może być spowodowana wieloma czynnikami. Często jednak stosowanie leków nie wystarcza i konieczne są zmiany nawyków oraz stylu życia.
Zanim szczegółowo omówimy, na czym polega dieta na zapalenie przełyku, warto podkreślić, że modyfikacja nawyków może pomóc zapobiegać rozwojowi wielu schorzeń, a także ułatwić radzenie sobie z tymi, które już zaistniały. Kluczem są zwykle ćwiczenia fizyczne, dobre odżywianie i regularna ekspozycja na światło słoneczne. Poza tym na dłuższą metę bardzo ważne jest odpowiednie wysypianie się.
Na czym polega zapalenie przełyku?
Zapalenie przełyku to choroba, która powoduje obniżenie ciśnienia wewnętrznego zwieracza przełyku, co powoduje, że sok żołądkowy i enzymy trawienne ponownie podpływają do góry.
Może to prowadzić do refluksu i uporczywej zgagi. Jeśli ten stan nie zostanie wyleczony, doświadczysz modyfikacji nabłonka jelitowego, która może skończyć się tak zwanym przełykiem Barretta. Potwierdzają to badania opublikowane w Missouri Medicine.
Istnieją jednak różne stopnie zapalenia przełyku w zależności od stopnia zniszczenia tkanki. Możemy wyróżnić stopień A, B, C lub D w zależności od wielkości wrzodów powstałych w przewodzie pokarmowym. Normalnie, gdy częstość występowania choroby wzrasta, może stać się konieczne stosowanie leków, aby zapobiec pogarszaniu się stanu pacjenta.
Przeczytaj również: Leczenie chirurgiczne choroby refluksowej przełyku (GERD)
Dieta na zapalenie przełyku – jaka jest najlepsza?
Osoby cierpiące na zapalenie przełyku powinny zoptymalizować swoją dietę, aby zapobiec postępowi choroby. Przede wszystkim zaleca się unikanie dużych posiłków z dużą zawartością tłuszczu, zwłaszcza typu trans. Wykazano, że ten rodzaj tłuszczu wywołuje wyraźny efekt zapalny, który może powodować pogorszenie objawów.
Należy też unikać żywności o właściwościach drażniących, takiej jak kawa, czekolada, pikantne potrawy i oczywiście napoje alkoholowe. W szczególności alkohol jest uważany za czynnik ryzyka rozwoju tego typu chorób przewodu pokarmowego.
Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Current Medicinal Chemistry. Nie ma bezpiecznej dawki tej toksycznej substancji, dlatego najlepiej całkowicie wyeliminować ją z diety i zachować dobre zdrowie.
Pomocne mogą być również inne dobre nawyki, takie jak utrzymywanie uporządkowanego harmonogramu posiłków i zwiększanie obecności pokarmów bogatych w śluz roślinny. Te ostatnie związki to rodzaj błonnika występującego w warzywach, takich jak dynia i cukinia, które pomagają zmiękczyć błonę śluzową, chroniąc w ten sposób ściany przewodu pokarmowego.
Wreszcie, kluczowe będzie unikanie leżenia bezpośrednio po jedzeniu, aby nie sprzyjać pojawianiu się refluksu. Zawsze ważne jest, aby utrzymać pozycję tak pionową, aż do zakończenia trawienia, przynajmniej w obszarze żołądka. Zmniejszy to ryzyko odczuwania dyskomfortu.
Kiedy udać się do lekarza?
Pomimo stosowania się do wyżej wymienionych wskazań, chory może nie odczuć istotnej poprawy. W takim przypadku konieczna może być konsultacja ze specjalistą, aby dokładnie ocenić sytuację i poszukać skutecznego leczenia farmakologicznego.
Dobrze jest unikać szkodliwych zmian w składzie ciała. Zapalenie przełyku staje się bardziej wyraźne wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej i zmniejsza się wraz z utratą wagi. Dlatego zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne. Aby osiągnąć znaczącą zmianę, która utrzyma się w dłuższej perspektywie, priorytetowo powinna być traktowana praca siłowa.
Dieta na zapalenie przełyku – zacznij już dziś
Jak widzieliście, zapalenie przełyku jest patologią, która dobrze reaguje na kontrolę diety. Zwykle wystarczy zmiana nawyków, aby odczuć znaczną poprawę.
Połączenie odpowiedniej diety z ćwiczeniami spowoduje zmiany w składzie ciała, co znacznie zmniejszy nacisk na zwieracz przełyku. Może być również wskazane unikanie noszenia ciasnych ubrań i wyeliminowanie toksycznych nawyków.
Na koniec należy zauważyć, że kolejnym ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju zapalenia przełyku jest palenie tytoniu. Dzięki kampaniom profilaktycznym coraz mniej osób zaczyna palić, ale nadal jest to poważny problem zdrowia publicznego. Toksyczne substancje zwiększają ryzyko wystąpienia złożonych patologii, dlatego należy unikać ich za wszelką cenę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bujanda DE, Hachem C. Barrett’s Esophagus. Mo Med. 2018;115(3):211-213.
- Oteng AB, Kersten S. Mechanisms of Action of trans Fatty Acids. Adv Nutr. 2020;11(3):697-708. doi:10.1093/advances/nmz125
- Surdea-Blaga T, Negrutiu DE, Palage M, Dumitrascu DL. Food and Gastroesophageal Reflux Disease. Curr Med Chem. 2019;26(19):3497-3511. doi:10.2174/0929867324666170515123807